Forma i tryb przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 10 kwietnia 2017 r.
w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej

Na podstawie art. 15a ust. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2016 r. poz. 299, 615 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 768 i 791) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa formę i tryb przekazywania Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, zwanemu dalej "Generalnym Inspektorem", przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji, o których mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty (Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005, str. 9), oraz informacji zawartych w zgłoszeniu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 679), zwanym dalej "zgłoszeniem wwozu lub wywozu wartości i środków".
§  2. 
1. 
Informacje są przekazywane do Generalnego Inspektora jako dokumenty elektroniczne, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przez:
1)
organy Straży Granicznej za pośrednictwem Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
naczelników urzędów celno-skarbowych.
2. 
Dokumenty elektroniczne, o których mowa w ust. 1, zawierają dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych sporządzane oddzielnie dla każdego rodzaju wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych zgłoszonych w jednym zgłoszeniu wwozu lub wywozu wartości i środków. Format i znaczenie poszczególnych elementów danych o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Przekazywanie informacji odbywa się z wykorzystaniem schematu struktury dokumentu elektronicznego w formacie XML określonego w załączniku do rozporządzenia, z uwzględnieniem zmian struktury wynikających z szyfrowania i zastosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzenia kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
4. 
Generalny Inspektor udostępnia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i naczelnikom urzędów celno-skarbowych oprogramowanie umożliwiające sporządzenie dokumentów elektronicznych, o których mowa w ust. 1, w formacie XML oraz ich szyfrowanie z wykorzystaniem algorytmu asymetrycznego (algorytmu z kluczem publicznym) i podpisywanie.
5. 
Przekazywanie informacji następuje przy użyciu systemu teleinformatycznego Generalnego Inspektora, dostępnego przez stronę internetową, po ich zaszyfrowaniu i podpisaniu (łącznie) przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo opatrzeniu kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
§  3. 
Naczelnicy urzędów celno-skarbowych lub Komendant Główny Straży Granicznej mogą przekazywać odpowiednio informacje przy użyciu systemów teleinformatycznych, innych niż system, o którym mowa w § 2 ust. 5, służących do gromadzenia informacji w postaci elektronicznej, zawierających dane o wwozie lub wywozie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych, pod warunkiem że system taki umożliwia Generalnemu Inspektorowi dostęp:
1)
zapewniający poufność, integralność i niezaprzeczalność przekazu danych;
2)
pozwalający na:
a)
automatyczne powiadomienie przez Generalnego Inspektora o potrzebie pobrania nowych danych z systemu (nowych danych ze zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków zapisanych w systemie od ostatniego przekazania danych do Generalnego Inspektora),
b)
jednorazowe automatyczne pobranie dokumentu elektronicznego, przygotowanego w odpowiedzi na powiadomienie, o którym mowa w lit. a, zawierającego dane dotyczące nowych zgłoszeń wwozu lub wywozu wartości i środków.
§  4. 
1. 
Generalny Inspektor może zażądać ponownego przekazania informacji, w przypadku gdy stwierdzi, że:
1)
informacje zostały przekazane z naruszeniem przepisów rozporządzenia;
2)
otrzymany dokument elektroniczny, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest uszkodzony lub zawiera błędy.
2. 
Organ, który otrzyma żądanie Generalnego Inspektora, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty wpływu żądania, przekazać żądane informacje z zachowaniem wymogów określonych w rozporządzeniu.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

SCHEMAT STRUKTURY DOKUMENTÓW ELEKTRONICZNYCH W FORMACIE XML (ROZSZERZALNEGO JĘZYKA ZNACZNIKÓW) ORAZ FORMAT I ZNACZENIE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW DANYCH O WWOZIE LUB WYWOZIE WARTOŚCI DEWIZOWYCH I KRAJOWYCH ŚRODKÓW PŁATNICZYCH

I. 

Dane nagłówkowe (wypełniane dla każdego dokumentu elektronicznego zawierającego dane ze zgłoszenia)

Nazwa pola Objaśnienie Obowiązkowe

T/N

Format pola
OD data początkowa okresu, za który są przekazywane dane T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
DO data końcowa okresu, za który są przekazywane dane T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
IDENT numer NIP podmiotu przesyłającego dane (jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub urzędu celno-skarbowego) T 10 cyfr

II. 

Dane dotyczące wwożonych lub wywożonych wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych w zgłoszeniu (wypełniane osobno dla każdego rodzaju wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych w jednym zgłoszeniu)

Nazwa pola Objaśnienie Obowiązkowe

T/N

Format pola
1 2 3 4
LP unikalny identyfikator rekordu zgłoszenia T tekstowe 25 znaków (unikalny numer rekordu zgłoszenia w rejestrze podmiotu przesyłającego dane)
STATUS status rekordu zgłoszenia T 1 znak (stała długość), do wyboru z listy:

1 = nowy rekord zgłoszenia,

0 = korekta rekordu zgłoszenia (w tym przypadku w polu LP musi być wpisany identyfikator rekordu zgłoszenia uprzednio przesłanego do GIIF i wymagającego korekty)

uwagi dotyczące korekt:

- korekta rekordu zgłoszenia ma wypełnione wszystkie pola (wartościami prawidłowymi - po korekcie),

- nie można korygować wartości pola LP

DATA data złożenia zgłoszenia T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
NAZWISKO nazwisko składającego zgłoszenie T tekstowe 200 znaków
IMIE imię składającego zgłoszenie T tekstowe 40 znaków
RODZAJ_DOKUMENTU rodzaj dokumentu tożsamości składającego zgłoszenie T 2 znaki (stała długość), do wyboru PA (= paszport) lub DO (= inny dok.)
NR_DOKUMENTU seria i numer dokumentu tożsamości składającego zgłoszenie T tekstowe 25 znaków
OBYWATELSTWO obywatelstwo składającego zgłoszenie T symbol kraju, którego obywatelem jest osoba fizyczna (ISO 3166 dwuliterowy)
DATA_UR data urodzenia składającego zgłoszenie T 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr
NZ_WLASC nazwisko/nazwa właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N tekstowe 200 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
IMIE_WLASC imię właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N tekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
RODZDOK_WLASC rodzaj dokumentu tożsamości właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N 2 znaki (stała długość), do wyboru PA (= paszport) lub DO (= inny dok.); wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
NRDOK_WLASC seria i numer dokumentu tożsamości właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N tekstowe 25 znaków; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
OBYW_WLASC obywatelstwo właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N symbol kraju, którego osoba fizyczna jest obywatelem (ISO 3166 dwuliterowy); wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
DATAUR_WLASC data urodzenia właściciela wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych N 10 znaków (stała długość) dd/mm/rrrr; wpisywane, jeśli właścicielem wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych jest inny podmiot niż składający zgłoszenie i dane są znane składającemu zgłoszenie
RODZ_DEK rodzaj deklaracji T dwuznakowe do wyboru z listy:

SL (= zgłoszona dobrowolnie)

KP (= wynik kontroli)

SID rodzaj wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych T dwuznakowe do wyboru z listy: BM (= banknoty/monety)

CZ (= czeki)

WE (= weksle)

AU (= złoto dewizowe)

PT (= platyna dewizowa)

IN (= inne)

KWOTA deklarowana kwota (dla SID = BM jest to kwota przewożonych pieniędzy, dla SID różnego od BM jest to wartość wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych wyliczona w walucie określonej w polu WALUTA) T liczba rzeczywista (dopuszczalne znaki to cyfry i "," jako separator miejsc dziesiętnych)
WALUTA waluta deklarowanej kwoty banknotów/monet (jeśli SID = BM) lub waluta użyta przy wyliczaniu wartości innych wartości dewizowych wskazanej w polu KWOTA (jeśli SID różne od BM) T symbol waluty zgodnie z symbolami walutowymi ISO 4217 (np. w przypadku polskich złotych: PLN); w szczególności dopuszczalne użycie symbolu XAU/XPT w przypadku przewozu złota/platyny dewizowej, jeśli w polu KWOTA określono wartość poprzez podanie liczby uncji metalu
PRZEJSCIE nazwa właściwego organu, któremu jest składane zgłoszenie T tekstowe 100 znaków
CEL zamierzony cel przeznaczenia T tekstowe 200 znaków
POCHODZENIE kraj, z którego pochodzą wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze i deklarowane pochodzenie wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych T tekstowe 200 znaków
ZAM_ODB_NAZWISKO deklarowane nazwisko/nazwa podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N tekstowe 200 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
ZAM_ODB_IMIE deklarowane imię podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N tekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
ZAM_ODB_ADRES deklarowany adres podmiotu, dla którego są przewożone wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N tekstowe 40 znaków; wpisywane, jeśli deklarowanym odbiorcą jest inny podmiot niż składający zgłoszenie
KRAJ_WYWOZU kod kraju, z którego pochodzą deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze T symbol kraju (ISO 3166 dwuliterowy)
KRAJ_TRANZYTU kod/kody kraju/krajów, przez który/które są przewożone deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze N symbol kraju lub oddzielone przecinkami symbole krajów (ISO 3166 dwuliterowe)
KRAJ_PRZYWOZU kod kraju, do którego są przewożone deklarowane wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze T symbol kraju (ISO 3166 dwuliterowy)
UWAGI dodatkowe informacje do rekordu zgłoszenia N pole tekstowe do 1000 znaków
NUM1 pole numeryczne do przyszłego wykorzystania N liczba dziesiętna
NUM2 pole numeryczne do przyszłego wykorzystania N liczba dziesiętna
NUM3 pole numeryczne do przyszłego wykorzystania N liczba dziesiętna
TXT1 pole tekstowe do przyszłego wykorzystania N pole tekstowe do 200 znaków
TXT2 pole tekstowe do przyszłego wykorzystania N pole tekstowe do 200 znaków
TXT3 pole tekstowe do przyszłego wykorzystania N pole tekstowe do 200 znaków

III. 

Schemat struktury dokumentów elektronicznych w formacie rozszerzalnego języka znaczników (XML)

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy celne informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (Dz. U. poz. 1526), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.814

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Forma i tryb przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.
Data aktu: 10/04/2017
Data ogłoszenia: 21/04/2017
Data wejścia w życie: 22/04/2017