Postępowanie ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich preparatami oraz prekursorami kategorii 1, uzyskanymi podczas wykonywania zadań ustawowych przez uprawnione służby państwowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 2017 r.
w sprawie postępowania ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich preparatami oraz prekursorami kategorii 1, uzyskanymi podczas wykonywania zadań ustawowych przez uprawnione służby państwowe

Na podstawie art. 24a ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r. poz. 224, 437, 1948 i 2003 oraz z 2017 r. poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty uprawnione do niszczenia środków odurzających, substancji psychotropowych lub ich preparatów oraz prekursorów kategorii 1, uzyskanych w drodze czynności i działań przez jednostki organizacyjne administracji rządowej i Żandarmerii Wojskowej wykonujące czynności operacyjno-rozpoznawcze oraz przez jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej przy wykonywaniu zadań określonych ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 88, 244 i 379), zwanych dalej "środkami narkotycznymi";
2)
szczegółowy tryb i warunki przechowywania oraz niszczenia środków narkotycznych.
§  2. 
Podmiotami uprawnionymi do niszczenia środków narkotycznych są jednostki organizacyjne Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej wykonujące czynności operacyjno-rozpoznawcze i Krajowej Administracji Skarbowej wykonujące zadania określone ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, w związku z którymi uzyskano środki narkotyczne.
§  3. 
Środki narkotyczne przechowuje się w jednostkach organizacyjnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Krajowej Administracji Skarbowej, w warunkach, w których:
1)
nie stanowią one zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego;
2)
są zabezpieczone przed kradzieżą lub zniszczeniem oraz dostępem osób nieuprawnionych, przez umieszczenie ich w odpowiednio chronionych pomieszczeniach oraz w zamkniętych i zaplombowanych metalowych szafach lub pojemnikach przymocowanych trwale do podłoża.
§  4. 
1. 
Jednostki organizacyjne Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzą ewidencję przechowywanych środków narkotycznych w formie zestawu kart trwale połączonych i kolejno ponumerowanych, sporządzonych pod względem graficznym w sposób ustalony przez kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej czynności i zadania, w trakcie których zostały uzyskane środki narkotyczne.
2. 
Ewidencja przechowywanych środków narkotycznych zawiera na karcie tytułowej nazwę i adres jednostki organizacyjnej przechowującej środki narkotyczne, a na pozostałych kartach:
1)
w zakresie przychodu środków narkotycznych:
a)
liczbę porządkową,
b)
datę przyjęcia,
c)
nazwę środka narkotycznego,
d)
ilość przyjętą, wyrażoną w gramach, sztukach lub w innych jednostkach miary odpowiednich ze względu na rodzaj środka narkotycznego,
e)
numer sprawy, w związku z którą uzyskano środki narkotyczne,
f)
stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza lub żołnierza:
prowadzącego sprawę, w związku z którą uzyskano środki narkotyczne,
przekazującego środki narkotyczne na przechowanie,
przyjmującego środki narkotyczne na przechowanie,
g)
uwagi;
2)
w zakresie rozchodu środków narkotycznych:
a)
datę wydania,
b)
nazwę środka narkotycznego,
c)
ilość wydaną, wyrażoną w gramach, sztukach lub w innych jednostkach miary odpowiednich ze względu na rodzaj środka narkotycznego,
d)
powód wydania środka narkotycznego,
e)
wskazanie decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1,
f)
stopień służbowy, imię i nazwisko funkcjonariusza lub żołnierza:
wydającego środki narkotyczne,
pobierającego środki narkotyczne,
g)
uwagi.
§  5. 
1. 
Ewidencja, o której mowa w § 4 ust. 1, może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem zastosowania oprogramowania identyfikującego dokonywane operacje oraz zapewniającego, że żadne wpisy nie zostaną usunięte, a korekty wpisów będą dokonywane wyłącznie na podstawie dokumentów, w których są określone osoby dokonujące korekty.
2. 
W przypadku prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej zachowuje się zakres informacji określony w § 4 ust. 2.
§  6. 
1. 
Jednostki organizacyjne Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Krajowej Administracji Skarbowej do niszczenia środków narkotycznych bez udziału przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie przetwarzania odpadów, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie tej działalności zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 i 1954), stosują procedury, o których mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu postępowania ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami kategorii 1, ich mieszaninami oraz produktami leczniczymi, zepsutymi, sfałszowanymi lub którym upłynął termin ważności, zawierającymi w swoim składzie środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 (Dz. U. poz. 236).
2. 
W przypadku niszczenia środków narkotycznych przez przedsiębiorcę, o którym mowa w ust. 1, niszczenie odbywa się zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 44 ust. 9 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
§  7. 
1. 
Niszczenie środków narkotycznych następuje na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej wykonującej czynności operacyjno-rozpoznawcze i Krajowej Administracji Skarbowej wykonującej zadania określone ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Decyzja ta zawiera:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Krajowej Administracji Skarbowej;
2)
datę i miejsce wydania oraz podstawę prawną decyzji;
3)
stopień służbowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe wydającego decyzję;
4)
numer sprawy, w związku z którą uzyskano środki narkotyczne;
5)
nazwę środka narkotycznego;
6)
powód zniszczenia;
7)
wskazanie jednostki organizacyjnej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Krajowej Administracji Skarbowej, dokonującej niszczenia, albo przedsiębiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 1.
2. 
Przedsiębiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 1, zleca się zniszczenie środków narkotycznych, jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie albo gdy jednostka organizacyjna Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Krajowej Administracji Skarbowej nie uzyskała zatwierdzenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego dla własnej procedury postępowania w zakresie niszczenia.
3. 
Przed zniszczeniem środka narkotycznego sprawdza się, czy jest on zgodny z nazwą środka narkotycznego, określoną w decyzji, o której mowa w ust. 1.
4. 
Przy czynności niszczenia środka narkotycznego przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 6 ust. 1, może być obecny przedstawiciel jednostki organizacyjnej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Krajowej Administracji Skarbowej.
§  8. 
1. 
Zniszczenie środków narkotycznych dokumentuje się protokołem zniszczenia, który zawiera:
1)
datę i miejsce zniszczenia;
2)
wskazanie decyzji, o której mowa w § 7 ust. 1;
3)
nazwę i ilość zniszczonych środków narkotycznych;
4)
wskazanie sposobu zniszczenia środków narkotycznych;
5)
stopnie lub stanowiska służbowe, imiona i nazwiska oraz podpisy osób dokonujących zniszczenia i obecnych przy zniszczeniu.
2. 
Decyzję o zniszczeniu środków narkotycznych i protokół zniszczenia dołącza się do akt sprawy, w związku z którą uzyskano te środki narkotyczne.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie postępowania ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich preparatami oraz prekursorami kategorii 1, uzyskanymi podczas wykonywania zadań ustawowych przez uprawnione służby państwowe (Dz. U. poz. 1452), które utraciło moc z dniem 1 marca 2017 r. w związku z wejściem w życie art. 95 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.598

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie ze środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich preparatami oraz prekursorami kategorii 1, uzyskanymi podczas wykonywania zadań ustawowych przez uprawnione służby państwowe.
Data aktu: 08/03/2017
Data ogłoszenia: 20/03/2017
Data wejścia w życie: 21/03/2017