Określenie waluty i wysokości ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 21 lutego 2017 r.
w sprawie określenia waluty i wysokości ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 247 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 88 i 244) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa walutę i wysokość ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "terytorium RP", na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków.
§  2. 
1. 
Ryczałt jest ustalany i wypłacany funkcjonariuszowi w wysokości 10% kwoty diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60), w walucie obcej, stosowanej w kraju, w którym funkcjonariusz wykonuje stałe zadania służbowe poza terytorium RP.
2. 
Za zgodą funkcjonariusza ryczałt może być wypłacony w walucie polskiej w wysokości stanowiącej równowartość przysługującego ryczałtu w walucie obcej.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wysokość ryczałtu w walucie polskiej oblicza się na podstawie kursów sprzedaży walut obcych, ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski, obowiązujących w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego, w którym funkcjonariusz wykonywał stałe zadania służbowe poza terytorium RP.
§  3. 
1. 
Wysokość ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi wykonującemu zadania, o których mowa w § 1, wynosi:
1)
1/3 kwoty, o której mowa w § 2 ust. 1, gdy pobyt poza terytorium RP trwał powyżej 4 godzin i nie przekraczał 8 godzin na dobę;
2)
1/2 kwoty, o której mowa w § 2 ust. 1, gdy pobyt poza terytorium RP trwał powyżej 8 godzin i nie przekraczał 12 godzin na dobę;
3)
całą kwotę, o której mowa w § 2 ust. 1, gdy pobyt poza terytorium RP trwał powyżej 12 godzin i nie przekraczał 24 godzin na dobę.
2. 
Ryczałt w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1 przysługuje funkcjonariuszowi wykonującemu zadania, o których mowa w § 1, podczas jazdy pociągu, jeżeli pobyt poza terytorium RP trwał powyżej 3 godzin i nie przekraczał 8 godzin na dobę.
§  4. 
1. 
Podstawę do obliczenia wysokości ryczałtu stanowi czas pobytu poza terytorium RP liczony od chwili przystąpienia do wykonywania zadań służbowych po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej do zakończenia tych zadań poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
W przypadku wielokrotnego przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu doby za podstawę obliczania wysokości ryczałtu przyjmuje się łączny czas pobytu poza terytorium RP w ciągu doby.
3. 
Jeżeli czas pobytu poza terytorium RP trwa nieprzerwanie w dwóch następujących po sobie dniach, pobyt ten traktuje się jako pobyt poza terytorium RP w ciągu doby.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2017 r. 2
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2009 r. w sprawie określenia waluty i wysokości ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi celnemu wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 1532), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.368

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie waluty i wysokości ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej wykonującemu stałe zadania służbowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 21/02/2017
Data ogłoszenia: 27/02/2017
Data wejścia w życie: 01/03/2017