Poprawki do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo dnia 25 lutego 1991 r. Sofia.2001.02.26.

POPRAWKI
do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo dnia 25 lutego 1991 r.,
przyjęte w Sofii dnia 26 lutego 2001 r.

Przekład

DECYZJA II/14

POPRAWKI DO KONWENCJI Z ESPOO

Spotkanie,

pragnąc zmienić Konwencję z Espoo w celu doprecyzowania, że społeczeństwo, które może uczestniczyć w procedurach w ramach tej Konwencji, obejmuje społeczeństwo obywatelskie, a w szczególności organizacje pozarządowe,

odwołując się do ustępu 13 deklaracji ministrów ds. środowiska i europejskiego komisarza ds. środowiska, którzy zebrali się w Oslo w związku z pierwszym Spotkaniem Stron Konwencji z Espoo, chcąc umożliwić państwom spoza regionu EKG ONZ przystąpienie do Konwencji, przyjmuje następujące poprawki do Konwencji:

a)
w artykule 1 w pkt (x) po wyrazie "prawnych" dodaje się wyrazy:

"oraz, zgodnie z prawem krajowym lub praktyką, ich stowarzyszenia, organizacje lub grupy"

b)
w artykule 17 po ustępie 2 dodaje się nowy ustęp w brzmieniu:

"3. Każde inne państwo, niewymienione w ustępie 2 mniejszego artykułu, będące członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, może przystąpić do niniejszej Konwencji po zatwierdzeniu przez Spotkanie Stron. Spotkanie Stron nie rozpatruje ani nie zatwierdza żadnego wniosku o przystąpienie takiego państwa do czasu wejścia w życie niniejszego ustępu we wszystkich państwach i organizacjach, które były Stronami Konwencji w dniu 27 lutego 2001 r."

oraz odpowiednio zmienia się numerację kolejnych ustępów,

c)
na końcu artykułu 17 dodaje się nowy ustęp w brzmieniu:

"ust()7. Uznaje się, że każde państwo lub organizacja, które ratyfikuje, przyjmuje lub zatwierdza niniejszą konwencję, równocześnie ratyfikuje, przyjmuje lub zatwierdza poprawkę do niniejszej Konwencji określoną w decyzji π/14 podjętej podczas drugiego Spotkania Stron."

DECISION II/14

AMENDMENTS TO THE ESPOO CONVENTION

The Meeting,

Wishing to modify the Espoo Convention with a view to claπfying that the public that may participate in procedures under the Convention includes civil society and, in particular, non-govemmental organizations,

Recalling paragraph 13 of the Oslo Declaration of the Ministers of the Environment and the European Community Commissioner for the Environment assembled at Oslo on the occasion of the first meeting of the Parties to the Espoo Convention,

Wishing to allow States situated outside the UN/ECE region to become Parties to the Convention,

Adopts the following amendments to the Convention:

(a)
At the end of Article 1 (x), after "persons" insert:

"and, in accordance with national legislation or practice, their associations, organizations or groups"

(b)
In Article 17, after paragraph 2, insert a new paragraph reading:

"3. Any other State, not referred to in paragraph 2 of this Article, that is a Member of the United Nations may accede to the Convention upon approval by the Meeting of the Parties. The Meeting of the Parties shall not consider or approve any request for accession by such a State until this paragraph has entered into force for all the States and organizations that were Parties to the Convention on 27 Febraary 2001."

and renumber the remaining paragraphs accordingly.

(c)
At the end of Article 17, insert a new paragraph reading:

"7. Any State or organization that ratifies, accepts or approves this Convention shall be deemed simultaneously to ratify, accept or approve the amendment to the Convention set out in decision 11/14 taken at the second meeting of the Parties."

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.2209

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo dnia 25 lutego 1991 r. Sofia.2001.02.26.
Data aktu: 26/02/2001
Data ogłoszenia: 30/11/2017
Data wejścia w życie: 26/08/2014