Sposób prowadzenia i tryb aktualizacji policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 września 2017 r.
w sprawie sposobu prowadzenia i trybu aktualizacji policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym

Na podstawie art. 21o ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2016 r. poz. 1782, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Na policyjnej mapie zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym, zwanej dalej "mapą", zamieszcza się informacje o:
1)
popełnionych w okresie dwóch poprzednich lat i w roku bieżącym przestępstwach przeciwko wolności seksualnej wymienionych w rozdziale XXV ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137, z późn. zm.), które w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji (KSIP) są zarejestrowane w statusie "stwierdzone", przez które należy rozumieć przestępstwa objęte postępowaniem przygotowawczym zakończonym:
a)
skierowaniem wniosku o zatwierdzenie lub sporządzenie:
aktu oskarżenia, w tym o zatwierdzenie wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyśpieszonym,
wniosku do sądu o wydanie wyroku skazującego bez aktu oskarżenia,
umorzenia postępowania na wniosek pokrzywdzonego,
warunkowego umorzenia postępowania,
umorzenia postępowania z powodu okoliczności, że podejrzany nie popełnił zarzucanego mu przestępstwa,
umorzenia postępowania przeciwko osobie z powodu cofnięcia przez osobę uprawnioną wniosku o ściganie sprawcy czynu zabronionego,
umorzenia postępowania z powodu niecelowości orzekania,
umorzenia postępowania z powodu niewykrycia sprawcy,
umorzenia postępowania z powodu śmierci podejrzanego lub nieletniego,
b)
wydaniem przez Policję postanowienia o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw;
2)
popełnionych w okresie dwóch poprzednich lat i w roku bieżącym czynach karalnych, co do których sąd rodzinny wydał w postępowaniu w sprawie nieletniego decyzję o zakończeniu postępowania, stwierdzając: odmowę wszczęcia wobec braku ustalenia tożsamości nieletniego, odmowę wszczęcia lub umorzenie wobec orzeczenia środków wychowawczych lub poprawczych w innej sprawie lub popełnienie przez nieletniego czynu karalnego będącego przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego;
3)
kwalifikacji prawnej czynów, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)
liczbie osób ujętych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. poz. 862 i 1948), zwanym dalej "Rejestrem", które przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
kwalifikacji prawnej czynów popełnionych przez osoby, o których mowa w pkt 4.
2. 
Na mapie obrazuje się ocenę zagrożenia przestępczością na tle seksualnym przez numeryczne wskazanie liczby i kolorystycznie stopniowane wybarwienie skali występowania czynów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, i ich kwalifikacji prawnych oraz liczby osób, o których mowa w ust. 1 pkt 4, i kwalifikacji prawnych popełnionych przez nie czynów, na obszarze administracyjnym miejscowości, gmin, powiatów, województw i całego kraju.
3. 
Informacje o czynach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, popełnionych w sieci Internet, zamieszcza się jedynie w postaci danych liczbowych i kwalifikacji prawnych dla obszaru całego kraju.
§  2. 
Dane, o których mowa w:
1)
§ 1 ust. 1 pkt 1-3, pozyskuje się z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP);
2)
§ 1 ust. 1 pkt 4 i 5, pozyskuje się z Rejestru.
§  3. 
Informacje na mapie aktualizuje się:
1)
do piątego dnia każdego miesiąca na podstawie danych uzyskanych w trybie § 2, wygenerowanych po zakończeniu poprzedniego miesiąca - w zakresie informacji, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3;
2)
niezwłocznie po uzyskaniu danych z Rejestru - w zakresie danych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 i 5.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088 oraz z 2017 r. poz. 1140).

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1817

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia i tryb aktualizacji policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym.
Data aktu: 29/09/2017
Data ogłoszenia: 29/09/2017
Data wejścia w życie: 01/10/2017