Prowadzenie przez Koordynatora do spraw negocjacji postępowania w zakresie pozasądowego rozwiązywania sporów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII 1
z dnia 1 sierpnia 2017 r.
w sprawie prowadzenia przez Koordynatora do spraw negocjacji postępowania w zakresie pozasądowego rozwiązywania sporów

Na podstawie art. 31f ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 220, 791, 1089 i 1387) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb prowadzenia postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów, zwanego dalej "postępowaniem", o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, w tym termin na wyrażenie przez strony zgody na przedstawioną propozycję rozwiązania sporu lub zastosowanie się do niej;
2)
sposób wnoszenia wniosków o wszczęcie postępowania;
3)
sposób wymiany informacji między stronami postępowania za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub przesyłką pocztową.
§  2. 
1. 
Koordynator do spraw negocjacji, zwany dalej "Koordynatorem", po otrzymaniu wniosku o wszczęcie postępowania, zwanego dalej "wnioskiem", wszczyna postępowanie i zawiadamia strony o jego wszczęciu.
2. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, kierowane jest do:
1)
wnioskodawcy:
a)
przesyłką rejestrowaną - w przypadku wpływu wniosku w postaci papierowej, albo
b)
za pomocą środków komunikacji elektronicznej - w przypadku wpływu wniosku w postaci elektronicznej, w tym za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) lub formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie internetowej prowadzonej przez Koordynatora;
2)
przedsiębiorstwa energetycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub przesyłką pocztową.
§  3. 
Wniosek może zostać złożony w postaci papierowej do Koordynatora na adres Urzędu Regulacji Energetyki lub w postaci elektronicznej, w tym za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) lub formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie internetowej prowadzonej przez Koordynatora.
§  4. 
1. 
Koordynator informuje przedsiębiorstwo energetyczne o wszczęciu sporu, w tym o jego przedmiocie i żądaniach wnioskodawcy, oraz przepisach prawa mających zastosowanie w sprawie, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni na ustosunkowanie się do wniosku.
2. 
Jeżeli w wyznaczonym terminie przedsiębiorstwo energetyczne:
1)
nie ustosunkuje się do wniosku albo
2)
oświadczy, że nie wyraża zgody na udział w postępowaniu

- Koordynator kończy postępowanie, o czym niezwłocznie informuje strony postępowania.

§  5. 
Koordynator, w razie potrzeby, wzywa strony, wyznaczając termin do przedstawienia dokumentów, informacji lub wyjaśnień, w tym wszelkich okoliczności mogących przyczynić się do rozwiązania sporu.
§  6. 
Jeżeli przemawia za tym charakter sporu, Koordynator może zwołać posiedzenie, na które wzywa strony postępowania. Posiedzenie wyznacza się w terminie umożliwiającym stawienie się stronom oraz ich pełnomocnikom, gdy zostali ustanowieni.
§  7. 
1. 
Strony, w terminie 14 dni od dnia otrzymania propozycji rozwiązania sporu, zajmują stanowisko w odniesieniu do tej propozycji.
2. 
Jeżeli strona nie wyrazi zgody na przedstawioną propozycję rozwiązania sporu lub na zastosowanie się do niej albo nie dochowa terminu, o którym mowa w ust. 1, Koordynator kończy postępowanie.
§  8. 
Koordynator kończy postępowanie:
1)
w przypadku wycofania wniosku przez wnioskodawcę w trakcie postępowania;
2)
w przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 2 i § 7 ust. 2;
3)
gdy przeprowadzenie postępowania stało się z innych przyczyn niemożliwe.
§  9. 
1. 
Wymiana informacji odbywa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, za pośrednictwem Koordynatora.
2. 
W przypadku niewyrażenia przez stronę zgody na wymianę informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wymiana informacji między stronami postępowania odbywa się przesyłką pocztową.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1493

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie przez Koordynatora do spraw negocjacji postępowania w zakresie pozasądowego rozwiązywania sporów.
Data aktu: 01/08/2017
Data ogłoszenia: 04/08/2017
Data wejścia w życie: 05/08/2017