Akt poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Genewa.1997.06.19.

AKT POPRAWKI
do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy,
przyjęty w Genewie dnia 19 czerwca 1997 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 19 czerwca 1997 r. w Genewie został przyjęty Akt poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, w następującym brzmieniu:

Przekład

AKT POPRAWKI DO KONSTYTUCJI

MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI PRACY

Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy,

zwołana do Genewy przez Radę Administracyjną Międzynarodowego Biura Pracy i zebrana tam w dniu 3 czerwca 1997 r. na osiemdziesiątej piątej sesji,

postanowiwszy przyjąć poprawkę do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która to sprawa stanowi siódmy punkt porządku dziennego sesji,

przyjmuje dnia dziewiętnastego czerwca tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego siódmego roku, niniejszy Akt poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, który otrzyma nazwę Akt poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy z 1997 r.

Artykuł  1

Od daty wejścia w życie niniejszego Aktu poprawki, artykuł 19 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy będzie zmieniony przez dodanie po ustępie 8 następującego, nowego ustępu:

"9. działając na wniosek Rady Administracyjnej, Konferencja może, większością dwóch trzecich głosów obecnych delegatów, uchylić każdą konwencję przyjętą zgodnie z postanowieniami niniejszego artykułu, jeżeli wydaje się, że konwencja utraciła swój cel lub nie przyczynia się dłużej do skutecznego osiągania celów Organizacji".

Artykuł  2

Dwa autentyczne egzemplarze niniejszego Aktu poprawki będą uwierzytelnione podpisami Przewodniczącego Konferencji i Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy. Jeden z tych egzemplarzy zostanie złożony w archiwum Międzynarodowego Biura Pracy, a drugi będzie przekazany, zgodnie z artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych, w celu jego zarejestrowania, Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyrektor Generalny przekaże uwierzytelnioną kopię Aktu wszystkim Członkom Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Artykuł  3
1.
Formalne ratyfikacje lub przyjęcia niniejszego Aktu poprawki będą przekazane Dyrektorowi Generalnemu Międzynarodowego Biura Pracy, który o ich otrzymaniu powiadomi Członków Organizacji.
2.
Niniejszy Akt poprawki wejdzie w życie zgodnie z postanowieniami artykułu 36 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
3.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego Aktu, Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy powiadomi o tym wszystkich Członków Międzynarodowej Organizacji Pracy i Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Powyższy tekst jest autentycznym tekstem poprawki przyjętej należycie przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy na jej osiemdziesiątej piątej sesji, która odbyła się w Genewie i została ogłoszona za zamkniętą w dniu 19 czerwca 1997 r.

Na dowód czego w dniu dwudziestego czerwca 1997 r. złożyli swe podpisy:

Przewodniczący Konferencji

OLGA KELTOSOVÁ

Dyrektor Generalny

Międzynarodowego Biura Pracy

MICHEL HANSENNE

Po zaznajomieniu się z powyższym aktem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 10 lipca 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.341

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Akt poprawki do Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Genewa.1997.06.19.
Data aktu: 19/06/1997
Data ogłoszenia: 14/03/2016
Data wejścia w życie: 08/10/2015