USA-Polska. Porozumienie do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur oznaczania lotów. Stuttgart.2015.11.04.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
w sprawie procedur oznaczania lotów,
podpisane w Stuttgarcie dnia 4 listopada 2015 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ("Rzeczpospolita Polska") i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki ("Stany Zjednoczone Ameryki"), zwane dalej "Stronami", działając na podstawie Artykułu 35 ustęp 1 i w celu wypełnienia Artykułu 12 ustęp 1 i 3 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie w dniu 11 grudnia 2009 r., zwanej dalej "Umową",

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Postanowienia niniejszego Porozumienia mają zastosowanie do statków powietrznych Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki i cywilnych statków powietrznych, o których mowa w Artykule 12 ustęp 1 i 3 Umowy.

Artykuł  2
1.
W celu objęcia lotów postanowieniami Artykułu 12 ustęp 1 i 3 Umowy, Stany Zjednoczone Ameryki wystąpią z wnioskiem o zgodę dyplomatyczną dla tych lotów, zgodnie z procedurami ustanowionymi pomiędzy Attaché Obrony przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wniosek o zgodę dyplomatyczną będzie zawierać kod "SOFA EP", umieszczony w polu "Inne informacje".
3.
Plan lotu dla tych lotów będzie nosić oznaczenie statusu lotu "RMK/SOFAEP" razem z numerem zgody dyplomatycznej, umieszczonym w polu "Inne informacje".
Artykuł  3

W przypadku lotów realizowanych na podstawie zgody dyplomatycznej umożliwiającej wielokrotne przekraczanie granicy państwa i lotów w polskiej przestrzeni powietrznej, Biuro Attaché Obrony przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie poinformuje o tym Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej przynajmniej jeden dzień roboczy przed wykonaniem lotu w polskiej przestrzeni powietrznej.

Artykuł  4
1.
Po wydaniu zgody dyplomatycznej dla lotu zwolnionego z opłat, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznie przekażą wyznaczonej polskiej instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego informację o zgodzie, wraz z jej numerem, datą lotu, znakami wywoławczymi, znakami rejestracyjnymi statku powietrznego, jak również z kodem "SOFA EP".
2.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznie przekażą wyznaczonej polskiej instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego informacje o zmianach dat lotów zwolnionych z opłat, zgodnie z informacjami otrzymywanymi od Stanów Zjednoczonych Ameryki.
3.
W przypadku wystawienia faktury przez Europejską Organizację do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) za opłaty nawigacyjne lub inne podobne opłaty, informacje o zwolnieniu lotów z opłat zostaną zakodowane przez polską wyznaczoną instytucję zapewniającą służby ruchu lotniczego w celu przekazania ich do EUROCONTROL.
Artykuł  5

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego Porozumienia, Strony poinformują się pisemnie, za pośrednictwem odpowiedniego Podkomitetu Wspólnej Komisji, o organach upoważnionych do wdrożenia niniejszego Porozumienia oraz ich danych kontaktowych. Strony niezwłocznie będą informowały się pisemnie, za pośrednictwem odpowiedniego Podkomitetu Wspólnej Komisji, o wszelkich zmianach upoważnionych organów lub ich danych kontaktowych.

Artykuł  6
1.
Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w dniu podpisania.
2.
Niniejsze Porozumienie może być zmienione w każdym czasie za pisemną zgodą Stron. Każda zmiana zostanie dokonana pisemnie i wejdzie w życie zgodnie z warunkami określonymi w ustępie 1 niniejszego artykułu.
3.
Niniejsze Porozumienie pozostaje w mocy tak długo, jak długo pozostaje w mocy Umowa lub do dnia jego rozwiązania, które nastąpi po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pisemnej notyfikacji przez którąkolwiek ze Stron.
Sporządzono w Stuttgarcie, dnia 4 listopada 2015 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.18

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Porozumienie do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur oznaczania lotów. Stuttgart.2015.11.04.
Data aktu: 04/11/2015
Data ogłoszenia: 05/01/2016
Data wejścia w życie: 04/11/2015