Nagrody ministra dla nauczycieli akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 6 września 2016 r.
w sprawie nagród ministra dla nauczycieli akademickich

Na podstawie art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania nauczycielom akademickim przez właściwego ministra, o którym mowa w art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanego dalej "właściwym ministrem", następujących rodzajów nagród:
1)
za osiągnięcia naukowe,
2)
za osiągnięcia dydaktyczne,
3)
za osiągnięcia organizacyjne,
4)
za całokształt dorobku

- zwanych dalej "nagrodami".

§  2.
1.
Nagrody za osiągnięcia naukowe przyznaje się za osiągnięcia będące podstawą nadania w poprzednim roku kalendarzowym:
1)
stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki;
2)
stopnia naukowego doktora lub stopnia doktora sztuki.
2.
Nagrody za osiągnięcia dydaktyczne o charakterze indywidualnym albo zespołowym uzyskane w poprzednim roku kalendarzowym przyznaje się za:
1)
innowacyjne metody prowadzenia zajęć dydaktycznych;
2)
nowatorskie przygotowanie materiałów dydaktycznych;
3)
autorstwo wybitnych i innowacyjnych podręczników akademickich.
3.
Nagrody za osiągnięcia organizacyjne uzyskane w poprzednim roku akademickim przyznaje się za działania, które znacząco wpłynęły na poprawę:
1)
jakości prowadzonych w uczelni badań naukowych lub prac rozwojowych;
2)
jakości dydaktyki i kształcenia;
3)
współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w szczególności za:
a)
prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz przedsiębiorców,
b)
opracowanie programów kształcenia i doskonalenia zawodowego obejmujących umiejętności niezbędne na rynku pracy;
4)
zarządzania uczelnią, w szczególności poprawę jej gospodarki finansowej.
4.
Nagrody za całokształt dorobku, obejmujący osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne, przyznaje się nauczycielom akademickim posiadającym tytuł naukowy profesora albo tytuł profesora sztuki.
§  3.
1.
Kandydatami do nagrody mogą być nauczyciele akademiccy posiadający obywatelstwo polskie, w tym pracujący za granicą, oraz cudzoziemcy, którzy w okresie zatrudnienia w polskiej uczelni uzyskali osiągnięcia, o których mowa w § 2.
2.
Kandydatami do nagrody nie mogą być nauczyciele akademiccy prawomocnie ukarani karą dyscyplinarną lub skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
3.
Kandydatami do nagrody za osiągnięcia organizacyjne nie mogą być rektorzy uczelni, które w roku kalendarzowym poprzedzającym rok przyznania nagrody uzyskały ujemny wynik finansowy.
4.
Wnioskodawca może zgłosić w danym roku jednego kandydata do nagrody danego rodzaju.
5.
Nauczyciel akademicki może otrzymać w danym roku jedną nagrodę.
§  4.
1.
Nagrody przyznaje się corocznie za:
1)
osiągnięcia naukowe:
a)
I stopnia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 - w wysokości do trzynastokrotności minimalnej stawki wynagrodzenia profesora zwyczajnego, zwanej dalej "stawką", każda,
b)
II stopnia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - w wysokości do dziewięciokrotności stawki każda

- w liczbie do 16;

2)
osiągnięcia dydaktyczne - w wysokości do ośmiokrotności stawki każda, w liczbie do 8;
3)
osiągnięcia organizacyjne:
a)
I stopnia - w wysokości do trzynastokrotności stawki każda,
b)
II stopnia - w wysokości do ośmiokrotności stawki każda;
4)
całokształt dorobku - w wysokości do piętnastokrotności stawki każda, w liczbie do 10.
2.
W przypadku osiągnięć dydaktycznych o charakterze zespołowym wysokość nagrody dla poszczególnych nauczycieli akademickich ustala się na podstawie procentowego udziału każdego z nich w powstaniu osiągnięcia.
§  5.
1.
Oceny wniosków o przyznanie nagród, zwanych dalej "wnioskami", dokonuje Zespół do Spraw Nagród Ministra dla Nauczycieli Akademickich, zwany dalej "zespołem", powołany przez właściwego ministra.
2.
Zespół może wystąpić do właściwego ministra o zlecenie dokonania oceny wniosku przez eksperta niebędącego członkiem zespołu, w tym - w uzasadnionym przypadku - przez eksperta zagranicznego.
3.
Zespół przedstawia właściwemu ministrowi, za pośrednictwem obsługującego go urzędu, propozycje dotyczące przyznania nagród wraz z uzasadnieniem.
4.
Obsługę zespołu zapewnia urząd obsługujący właściwego ministra.
§  6.
Nagroda może zostać przyznana:
1)
z inicjatywy własnej właściwego ministra;
2)
na wniosek rektora uczelni, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony, z zastrzeżeniem że wniosek o przyznanie nagrody za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne albo organizacyjne może dotyczyć wyłącznie osiągnięć uzyskanych w związku z pracą w tej uczelni;
3)
na wniosek przewodniczącego organu opiniodawczego lub przedstawicielskiego środowiska akademickiego, w szczególności: Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych;
4)
na wniosek przewodniczącego ogólnokrajowej organizacji albo ogólnokrajowego zrzeszenia (federacji) związków zawodowych pracowników szkolnictwa wyższego.
§  7.
Wnioskodawcy, o których mowa w § 6 pkt 2-4, składają wnioski w terminie do dnia 31 marca, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej właściwego ministra.
§  8.
1.
Wniosek zawiera:
1)
wskazanie wnioskodawcy;
2)
dane kandydata do nagrody, a w przypadku nagród za osiągnięcia dydaktyczne o charakterze zespołowym - kandydatów do nagrody:
a)
imię (imiona) i nazwisko,
b)
numer PESEL, a w przypadku jego braku - numer dokumentu potwierdzającego tożsamość i kraj jego wydania,
c)
tytuł zawodowy, stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, tytuł naukowy lub tytuł w zakresie sztuki,
d)
w przypadku wniosku o przyznanie nagrody za osiągnięcia organizacyjne - wskazanie funkcji pełnionej w uczelni,
e)
wskazanie reprezentowanej dziedziny nauki albo sztuki i dyscypliny naukowej albo artystycznej;
3)
wskazanie osiągnięcia;
4)
uzasadnienie.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
opis osiągnięć będących przedmiotem wniosku;
2)
kopie 2 rekomendacji sporządzonych, w związku z wnioskiem o przyznanie nagrody, przez osoby niezatrudnione w uczelni, w której jest zatrudniony kandydat do nagrody, posiadające:
a)
stopień naukowy doktora habilitowanego, stopień doktora habilitowanego sztuki, tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki - w przypadku nagród za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne,
b)
tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki - w przypadku nagród za całokształt dorobku;
3)
kopię wyciągu z protokołu posiedzenia senatu uczelni albo innego najwyższego organu kolegialnego wnioskodawcy, odzwierciedlającego przebieg głosowania nad wnioskiem;
4)
informację o procentowym udziale każdego członka zespołu w powstaniu osiągnięcia - w przypadku nagród za osiągnięcia dydaktyczne o charakterze zespołowym;
5)
kopię oświadczenia kandydata o nieukaraniu karą dyscyplinarną oraz o niekaralności za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
3.
W przypadku rekomendacji sporządzonej przez osobę nieposiadającą stopnia naukowego, stopnia w zakresie sztuki, tytułu naukowego albo tytułu w zakresie sztuki nadanego w Rzeczypospolitej Polskiej, wnioskodawca dołącza do wniosku również oświadczenie, że osoba ta posiada pozycję naukową odpowiadającą wymogom określonym w ust. 2 pkt 2 i nie jest zatrudniona w uczelni, w której jest zatrudniony kandydat do nagrody.
4.
Rekomendacja, o której mowa w ust. 3, może być sporządzona w języku obcym. Rekomendację sporządzoną w języku obcym innym niż język angielski składa się wraz z kopią jej tłumaczenia na język polski albo angielski poświadczonego przez tłumacza przysięgłego.
§  9.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wnioskodawcę wzywa się do poprawienia wniosku lub uzupełnienia jego braków w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niepoprawienie wniosku lub nieusunięcie jego braków w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
§  10.
Nagrody przyznaje się w terminie do dnia 31 października.
§  11.
W roku 2016 nagrody przyznaje się zgodnie z zasadami i w trybie określonych w przepisach dotychczasowych, w terminie do dnia 31 października 2016 r.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie nagród ministra dla nauczycieli akademickich (Dz. U. poz. 296).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1462

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody ministra dla nauczycieli akademickich.
Data aktu: 06/09/2016
Data ogłoszenia: 14/09/2016
Data wejścia w życie: 29/09/2016