Wykaz zakładów ambulatoryjnych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających orzeczonych wobec skazanych za przestępstwa skierowane przeciwko wolności seksualnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 15 listopada 2010 r.
w sprawie wykazu zakładów ambulatoryjnych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających orzeczonych wobec skazanych za przestępstwa skierowane przeciwko wolności seksualnej

Na podstawie art. 201 § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz zakładów ambulatoryjnych przeznaczonych do wykonywania środka zabezpieczającego określonego w art. 95a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), stanowiący załącznik do rozporządzenia;
2)
tryb i sposób zawiadamiania Policji lub organu wojskowego o uchylaniu się sprawcy od leczenia;
3)
warunki wystąpienia do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania środka zabezpieczającego określonego w art. 95a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o zakładzie ambulatoryjnym, należy przez to rozumieć również inną jednostkę organizacyjną zakładu opieki zdrowotnej, w której są udzielane świadczenia z zakresu leczenia zaburzeń preferencji seksualnych w warunkach ambulatoryjnych.
§  3.
1.
W przypadku niestawiennictwa sprawcy w zakładzie ambulatoryjnym w celu podjęcia lub kontynuacji leczenia kierownik zakładu niezwłocznie zawiadamia o tym właściwą jednostkę Policji lub właściwy organ wojskowy.
2.
W przypadku, innego niż określone w ust. 1, uchylania się sprawcy od leczenia kierownik zakładu ambulatoryjnego niezwłocznie zawiadamia o tym właściwą jednostkę Policji lub właściwy organ wojskowy, wskazując rodzaj zachowania sprawcy.
3.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, przekazuje się w sposób zapewniający odbiorcy możliwość niezwłocznego zapoznania się z nimi, w szczególności przez wykorzystanie środków technicznych służących komunikowaniu się na odległość. Odbiorca potwierdza otrzymanie przekazanej informacji.
4.
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, załącza się informację o terminie, w jakim sprawca miał się stawić w zakładzie.
5.
Informację o podjęciu czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, zamieszcza się w dokumentacji medycznej sprawcy, opatrując ją datą, godziną oraz czytelnym podpisem wykonującego te czynności.
§  4.
1.
Kierownik zakładu ambulatoryjnego, w którym jest wykonywany środek zabezpieczający określony w art. 95a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, występuje do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania środka zabezpieczającego, jeżeli sprawca:
1)
nie stosuje się do zaleceń dotyczących terapii farmakologicznej;
2)
odmawia uczestnictwa w psychoterapii;
3)
przejawia zachowania zagrażające życiu i zdrowiu innych osób lub niszczy mienie zakładu.
2.
We wniosku o zmianę sposobu wykonywania środka zabezpieczającego należy podać powody uzasadniające konieczność zmiany i załączyć do niego:
1)
orzeczenie sądu o zastosowaniu środka zabezpieczającego;
2)
opinię biegłych o aktualnym stanie zdrowia psychicznego sprawcy i postępach w terapii oraz inne dostępne opinie uzasadniające zmianę sposobu wykonywania środka zabezpieczającego.
3.
W przypadku wystąpienia przez sprawcę lub inną uprawnioną osobę o zmianę sposobu wykonywania środka zabezpieczającego zakład, w którym sprawca się leczy, przesyła do sądu dokumentację, o której mowa w ust. 2 pkt 2, wraz z opinią kierownika tego zakładu.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ZAKŁADÓW AMBULATORYJNYCH PRZEZNACZONYCH DO WYKONYWANIA ŚRODKA ZABEZPIECZAJĄCEGO OKREŚLONEGO W ART. 95A USTAWY Z DNIA 6 CZERWCA 1997 R. - KODEKS KARNY

Lp. Nazwa i adres zakładu ambulatoryjnego
1 Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki, ul. Walczaka 42, 66-400 Gorzów Wielkopolski
2 Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza, pl. Brodowicza 1, 16-070 Choroszcz
3 "PRO VITA" Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień Kraków-Śródmieście Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Estery 6, 31-422 Kraków
4 Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, ul. Sieradzka 3, 98-290 Warta
5 Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. dr. Witolda Orłowskiego, ul. Czerniakowska 231, 00-416 Warszawa
6 Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1a, 57-300 Kłodzko
7 Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, Zachodniopomorski Szpital Specjalistyczny, ul. Niechorska 27, 72-300 Gryfice
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz.U.2011.248.1495).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.335 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz zakładów ambulatoryjnych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających orzeczonych wobec skazanych za przestępstwa skierowane przeciwko wolności seksualnej.
Data aktu: 15/11/2010
Data ogłoszenia: 18/03/2014
Data wejścia w życie: 22/12/2010