Udostępnianie danych niezbędnych do funkcjonowania systemu usług informacji rzecznej (RIS).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 22 stycznia 2014 r.
w sprawie udostępniania danych niezbędnych do funkcjonowania systemu usług informacji rzecznej (RIS) 2

Na podstawie art. 47d ust 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1458) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa wykaz organów administracji publicznej oraz instytutów badawczych, a także zakres, rodzaj, sposób i częstotliwość przekazywania dyrektorowi urzędu żeglugi śródlądowej, którego właściwość została określona w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2d ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, danych niezbędnych do funkcjonowania systemu usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 47a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ORGANÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ ORAZ INSTYTUTÓW BADAWCZYCH, A TAKŻE ZAKRES, RODZAJ, SPOSÓB I CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA DANYCH NIEZBĘDNYCH DO FUNKCJONOWANIA SYSTEMU USŁUG INFORMACJI RZECZNEJ (RIS)

Lp. Nazwa organu administracji publicznej lub instytutu badawczego Rodzaj i zakres przekazywanych danych (dotyczy obszaru objętego RIS) Częstotliwość przekazywania danych Sposób przekazywania danych
1 Główny Geodeta Kraju zobrazowania lotnicze i satelitarne oraz ortofotomapy co najmniej raz w roku elektronicznie
państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju co najmniej raz w roku elektronicznie
2 Dyrektor

Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie

dane hydrologiczne co najmniej raz dziennie w dni robocze elektronicznie lub telefonicznie
głębokości tranzytowe co najmniej raz dziennie w dni robocze elektronicznie lub telefonicznie
informacje o drogach wodnych co najmniej raz dziennie w dni robocze elektronicznie
informacje o oznakowaniu w przypadku wystąpienia zmian elektronicznie lub telefonicznie
informacje o przeszkodach nawigacyjnych w przypadku wystąpienia elektronicznie lub telefonicznie
informacje o utrudnieniach na drogach wodnych w przypadku wystąpienia elektronicznie lub telefonicznie
3 Dyrektor Urzędu Morskiego

w Szczecinie

dane hydrologiczne co najmniej raz dziennie elektronicznie lub telefonicznie
głębokości tranzytowe co najmniej raz dziennie elektronicznie lub telefonicznie
informacje o drogach wodnych co najmniej raz dziennie elektronicznie
informacje o oznakowaniu w przypadku wystąpienia zmian elektronicznie lub telefonicznie
informacje o przeszkodach nawigacyjnych w przypadku wystąpienia zmian elektronicznie lub telefonicznie
informacje o utrudnieniach na drogach

wodnych

przypadku wystąpienia zmian elektronicznie lub telefonicznie
informacje o ruchu jednostek na obszarach objętych działaniem systemu kontroli ruchu statków oraz Urzędu Morskiego ciągła elektronicznie
obrazy radarowe ciągła elektronicznie
dane z czujników hydro- i meteorologicznych ciągła elektronicznie lub telefonicznie
informacje z sensorów CCTV1) ciągła elektronicznie
dane kartograficzne oraz batymetryczne co najmniej raz w roku elektronicznie
4 Komendant

Wojewódzki Policji w Szczecinie, Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie, Komendant Placówki Straży Granicznej w Szczecinie

dane dotyczące rozlewów olejowych, pożarów, wypadków lub innych katastrof oddziaływających na śródlądowe drogi wodne objęte RIS w przypadku wystąpienia elektronicznie i telefonicznie
informacje z sensorów CCTV1) (w pobliżu szlaków żeglugowych), jeżeli dysponują takimi informacjami ciągła elektronicznie
5 Komendant wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie dane dotyczące rozlewów olejowych, pożarów, wypadków lub innych katastrof w przypadku wystąpienia elektronicznie i telefonicznie
6 Wojewoda Zachodniopomorski - Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie plany zarządzania kryzysowego w przypadku wystąpienia elektronicznie i telefonicznie
informacje o zagrożeniach w przypadku zagrożenia elektronicznie
informacje o sytuacji przeciwpowodziowej w przypadku zagrożenia elektronicznie
7 Prezes Głównego Urzędu

Statystycznego

informacje statystyczne o żegludze śródlądowej w przypadku publikacji nowych danych elektronicznie
8 Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy informacje o stanie zasobów wód podziemnych, o których mowa w art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.2)) co najmniej raz w roku elektronicznie
9 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy dane, o których mowa w art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne raz dziennie elektronicznie
______

1) System monitoringu wizyjnego.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2012 r. poz. 951 i 1513 oraz z 2013 r. poz. 21 i 165.

1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1391).
2 Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia postanowień dyrektywy 2005/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 152, z późn. zm.).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.155

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udostępnianie danych niezbędnych do funkcjonowania systemu usług informacji rzecznej (RIS).
Data aktu: 22/01/2014
Data ogłoszenia: 31/01/2014
Data wejścia w życie: 15/02/2014