Termin, sposób i tryb przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 października 2014 r.
w sprawie terminu, sposobu i trybu przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego

Na podstawie art. 100c ust. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 989, 1289 i 1717) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa terminy, sposób i tryb:
1)
informowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwartego funduszu emerytalnego o obowiązku przekazania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
2)
umarzania jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego,
3)
informowania przez otwarty fundusz emerytalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o okresach, za które umorzono jednostki rozrachunkowe,
4)
dokonywania rozliczeń między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a otwartym funduszem emerytalnym wynikających z obowiązku przekazania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

- w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.).

§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Centralnym Rejestrze Członków - oznacza to prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Centralny Rejestr Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.);
2)
dniu roboczym - oznacza to każdy dzień tygodnia oprócz dni ustawowo wolnych od pracy i sobót;
3)
nowym otwartym funduszu emerytalnym - oznacza to otwarty fundusz emerytalny, do którego przystąpił członek dotychczasowego otwartego funduszu emerytalnego;
4)
Zakładzie - oznacza to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
§  3.
1.
Do dziesiątego dnia kalendarzowego miesiąca Zakład informuje otwarty fundusz emerytalny o ubezpieczonych będących członkami tego funduszu, którzy w tym miesiącu ukończyli lub ukończą wiek niższy o 10 lat od wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Jeżeli członek otwartego funduszu emerytalnego przystąpił do nowego otwartego funduszu emerytalnego, informację, o której mowa w ust. 1, Zakład przekazuje do nowego otwartego funduszu emerytalnego w dniu dokonania zmiany w Centralnym Rejestrze Członków.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1 i 2, zawiera następujące dane członka otwartego funduszu emerytalnego:
1)
imiona i nazwisko;
2)
datę urodzenia;
3)
numer PESEL, a w przypadku gdy członkowi otwartego funduszu emerytalnego nie nadano numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
4)
datę zaprzestania odprowadzania do otwartego funduszu emerytalnego składek, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
§  4.
1.
Piątego dnia roboczego każdego miesiąca przypadającego po miesiącu, o którym mowa w § 3 ust. 1, otwarty fundusz emerytalny umarza jednostki rozrachunkowe, zgodnie z art. 100c ust. 2 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, podlegające przekazaniu do Zakładu za poprzedni miesiąc kalendarzowy.
2.
Piątego dnia roboczego miesiąca, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończy wiek emerytalny, o którym mowa w ź ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, otwarty fundusz emerytalny umarza wszystkie jednostki rozrachunkowe pozostające na rachunku tego członka.
3.
W terminie dwóch dni roboczych od dnia umorzenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, otwarty fundusz emerytalny przekazuje na rachunek bankowy wskazany przez Zakład środki zgromadzone na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego odpowiadające wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Otwarty fundusz emerytalny umarza jednostki rozrachunkowe zgromadzone na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, poczynając od jednostek zapisanych na tym rachunku najwcześniej.
5.
Nowy otwarty fundusz emerytalny przekazuje środki, o których mowa w ust. 3, poczynając od środków podlegających przekazaniu za miesiąc, w którym Zakład dokonał zmiany w Centralnym Rejestrze Członków.
6.
Otwarty fundusz emerytalny nie umarza jednostek rozrachunkowych, o których mowa w ust. 1 i 2, po powzięciu informacji o śmierci ubezpieczonego będącego członkiem tego funduszu.
§  5.
1.
W terminie, o którym mowa w § 4 ust. 3, otwarty fundusz emerytalny przekazuje do Zakładu informację o:
1)
danych członka otwartego funduszu emerytalnego:
a)
imionach i nazwisku,
b)
dacie urodzenia,
c)
numerze PESEL, a w przypadku gdy członkowi otwartego funduszu emerytalnego nie nadano numeru PESEL - serii i numerze dowodu osobistego albo paszportu;
2)
wartości przekazanych środków, o których mowa w § 4 ust. 3, w podziale na okresy, za które umorzono jednostki rozrachunkowe.
2.
W przypadku przekazywania środków odpowiadających wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, o których mowa w § 4 ust. 2, otwarty fundusz emerytalny informuje dodatkowo Zakład o umorzeniu wszystkich jednostek rozrachunkowych pozostających na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego.
§  6.
Informacje, o których mowa w § 3 i § 5, są przekazywane w postaci elektronicznej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 października 2014 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1418

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Termin, sposób i tryb przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego.
Data aktu: 01/10/2014
Data ogłoszenia: 20/10/2014
Data wejścia w życie: 31/10/2014