Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Klimatycznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 listopada 2013 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Klimatycznej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Klimatycznej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2.
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
§  2.
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
przygotowywanie, uzgadnianie projektu i prezentowanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze polityki klimatycznej na forum międzynarodowym oraz na forum Rady Unii Europejskiej;
2)
wykonywanie zadań związanych z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, w tym zwłaszcza związanych ze sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w konwencji w latach 2013 i 2014;
3)
inicjowanie i prowadzenie prac związanych z wdrażaniem międzynarodowych i unijnych zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze polityki klimatycznej, objętych zakresem jego właściwości, z wyłączeniem prac legislacyjnych;
4)
inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań organów administracji rządowej w zakresie polityki klimatycznej oraz koordynowanie i monitorowanie realizacji zadań, w tym zakresie, przez międzyinstytucjonalne zespoły robocze;
5)
wydawanie w porozumieniu z Ministrem Środowiska rekomendacji organom administracji rządowej oraz przekazywanie wniosków i opinii instytucjom i podmiotom zaangażowanym w realizację polityki klimatycznej;
6)
współpraca międzynarodowa, w szczególności wymiana informacji z innymi organami państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i Stronami oraz Sekretariatem Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz innymi organami właściwych organizacji międzynarodowych, w zakresie określonym w pkt 1;
7)
opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych mających wpływ na przebieg realizacji zadań, o których mowa w pkt 1, 2 i 4.
§  3.
1.
Pełnomocnik wykonuje swoje zadania, współdziałając z organami administracji rządowej, które są zobowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów.
2.
Pełnomocnik może w porozumieniu z Ministrem Środowiska występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego właściwości, a których rozwiązanie należy do kompetencji tych organów, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska.
3.
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może podejmować współpracę z organami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
§  4.
Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów i w porozumieniu z Ministrem Środowiska, przedkładać opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, wynikające z zakresu jego działania, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
§  5.
1.
Pełnomocnik w porozumieniu z Ministrem Środowiska przedstawia Radzie Ministrów:
1)
analizy, oceny i wnioski wiążące się z zakresem jego działania;
2)
półroczne sprawozdania ze swojej działalności.
2.
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów i Ministra Środowiska o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
§  6.
Pełnomocnik w zakresie powierzonych mu zadań może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz występować do Ministra Środowiska o powołanie zespołów eksperckich i doradczych.
§  7.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Środowiska.
§  8.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Środowiska.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1392

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Klimatycznej.
Data aktu: 27/11/2013
Data ogłoszenia: 27/11/2013
Data wejścia w życie: 27/11/2013