Likwidacja Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych.

USTAWA
z dnia 30 sierpnia 2013 r.
o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych

Art.  1.

Likwiduje się Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (Dz. U. Nr 223, poz. 2218 oraz z 2010 r. Nr 169, poz. 1135), zwany dalej "Funduszem".

Art.  2.
1.
Środki Funduszu, pozostające na rachunku Funduszu w dniu jego likwidacji, Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje na rachunek dochodów budżetu państwa, część 19 - Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.
2.
Zakupione z wolnych środków Funduszu papiery wartościowe oraz listy zastawne Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedaje i przekazuje uzyskane ze sprzedaży środki na rachunek, o którym mowa w ust. 1, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.
3.
Założone z wolnych środków Funduszu lokaty terminowe Bank Gospodarstwa Krajowego likwiduje i przekazuje uzyskane z likwidacji środki na rachunek, o którym mowa w ust. 1, w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.
4.
Przekazywane na rachunek, o którym mowa w ust. 1, środki, o których mowa w ust. 1-3, pomniejsza się o wartość zobowiązań Banku Gospodarstwa Krajowego z tytułu udzielonych a niewypłaconych do dnia wejścia w życie ustawy kredytów ze środków Funduszu.
5.
Środki, o których mowa w ust. 1-3, w 2014 r. przeznacza się na zwiększenie dotacji celowych, z których są finansowane działania, o których mowa w art. 20a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712, z późn. zm.).
Art.  3.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego obsługuje kredyty ze środków Funduszu udzielone do dnia wejścia w życie ustawy oraz odpowiada za egzekucję roszczeń wynikających z udzielonych kredytów, do czasu ich całkowitej spłaty.
2.
Środki uzyskane ze spłaty kredytów, pomniejszone o poniesione przez Bank Gospodarstwa Krajowego koszty obsługi kredytów i egzekucji roszczeń wynikających z udzielonych kredytów, zwane dalej "kosztami obsługi", Bank przekazuje na rachunek, o którym mowa w art. 2 ust. 1, w terminie miesiąca od dnia ich uzyskania. Przepis art. 2 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli koszty obsługi przekroczą w danym roku kalendarzowym wartość środków uzyskanych ze spłaty kredytów, to różnica między kosztami obsługi a wartością środków uzyskanych ze spłaty kredytów jest finansowana ze środków uzyskanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze spłaty kredytów w latach następnych.
Art.  4.
1.
Decyzje w sprawie udzielenia kredytu z Funduszu Bank Gospodarstwa Krajowego podejmuje najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu.
2.
Wnioski o udzielenie kredytu z Funduszu, które wpłyną do Banku Gospodarstwa Krajowego po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu, nie podlegają rozpatrzeniu.
Art.  5.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego sporządza bilans oraz rachunek zysków i strat Funduszu, według stanu na dzień likwidacji Funduszu, które przekazuje, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego.
2.
Bank Gospodarstwa Krajowego składa ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw rozwoju regionalnego, w terminie do końca pierwszego kwartału, roczne sprawozdania dotyczące kredytów spłaconych, kredytów pozostałych do spłaty oraz kosztów obsługi według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Ostatnie sprawozdanie składane jest za rok, w którym dokonano ostatniej spłaty lub egzekucji roszczeń wynikających z udzielonego kredytu.
Art.  6.

Traci moc ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (Dz. U. Nr 223, poz. 2218 oraz z 2010 r. Nr 169, poz. 1135).

Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 31 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1251

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Likwidacja Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych.
Data aktu: 30/08/2013
Data ogłoszenia: 28/10/2013
Data wejścia w życie: 29/10/2013, 29/11/2013