Węgry-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Zasobów Ludzkich Węgier w dziedzinie kultury na lata 2013-2016. Kraków.2013.06.13.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Zasobów Ludzkich Węgier w dziedzinie kultury na lata 2013-2016,
podpisany w Krakowie dnia 13 czerwca 2013 r.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Minister Zasobów Ludzkich Węgier, zwani dalej "Stronami",

kierując się pragnieniem pogłębienia współpracy w dziedzinie kultury i działając zgodnie z postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Węgierskiej o współpracy kulturalnej i naukowej, sporządzonej w Budapeszcie dnia 13 października 1992 roku,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strony będą rozwijać współpracę w różnych dziedzinach kultury oraz wspierać bezpośrednie kontakty między polskimi i węgierskimi twórcami i stowarzyszeniami twórców, a także instytucjami i organizacjami działającymi w dziedzinie kultury.
2.
Strony będą wspierać prezentowanie dzieł literackich, muzycznych, dramatycznych oraz z zakresu sztuk wizualnych polskich i węgierskich autorów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.
Artykuł  2
1.
Strony będą wspierać na zasadach wzajemności udział polskich i węgierskich artystów i zespołów artystycznych w festiwalach teatralnych, muzycznych oraz sztuk wizualnych, jak również w innych znaczących imprezach kulturalnych. Szczegóły dotyczące wyboru zespołów artystycznych, ich repertuaru, programu pobytu i terminów występów będą bezpośrednio uzgadniane przez właściwe instytucje.
2.
Strony będą, w ramach swoich możliwości, wspierać udział przedstawicieli drugiej Strony w festiwalach międzynarodowych, a w szczególności:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej w:
a)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Konfrontacje Teatralne" w Lublinie,
b)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dialog" we Wrocławiu,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Kontakt" w Toruniu,
d)
Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych,
e)
Międzynarodowym Festiwalu "Warszawska Jesień",
f)
Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie,
g)
Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" w Warszawie,
h)
Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim imienia Grzegorza Fitelberga w Katowicach,
i)
Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu,
j)
Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie,
k)
Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej "Mediations" w Poznaniu,
l)
Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie,
m)
Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi,
n)
Festiwalu Gdynia Design Days;
2)
na Węgrzech w:
a)
Budapeszteńskim Festiwalu Wiosennym,
b)
Ogólnokrajowych Spotkaniach Teatralnych w Peczu,
c)
Międzynarodowym Biennale Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży w Kaposvárze,
d)
"Thealter International" - Międzynarodowym Spotkaniu Teatrów Niezależnych w Szegedzie,
e)
Międzynarodowych Spotkaniach Tanecznych w Peczu,
f)
Międzynarodowym Festiwalu Tańca "SzólóDuó" w Budapeszcie,
g)
Konkursie i Festiwalu Operowym "Armel" w Szegedzie,
h)
"Mediawave" - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym i Muzycznym w Komárom,
i)
Krajowym i Międzynarodowym Spotkaniu Sztuk Współczesnych w Veszprém,
j)
Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Peczu,
k)
Międzynarodowym Seminarium i Festiwalu imienia Beli Bartóka w Szombathely,
l)
Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Budapeszcie,
m)
Międzynarodowym Konkursie Chórów i Folkloru imienia Beli Bartóka w Debreczynie,
n)
Międzynarodowym Konkursie Chórów w Budapeszcie,
o)
Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku w Györ,
p)
Triennale Tkaniny Artystycznej w Szombathely,
r)
Tygodniu Wzornictwa w Budapeszcie.
3.
Strony będą popierać udział twórców ludowych i zespołów folklorystycznych w międzynarodowych festiwalach i innych imprezach kulturalnych, odbywających się w obu państwach, jak również wymianę i współpracę specjalistów w dziedzinie kultury ludowej i ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Artykuł  3

Strony będą wspierać współpracę w dziedzinie sztuk wizualnych, w tym twórczości plastycznej, architektury i wzornictwa, w szczególności poprzez:

1)
realizację wspólnych projektów w ramach bezpośredniej współpracy instytucji, stowarzyszeń i związków twórczych oraz innych organizacji działających w tym obszarze;
2)
wymianę doświadczeń, informacji, czasopism i publikacji fachowych;
3)
organizowanie wystaw.
Artykuł  4

W celu rozwijania i doskonalenia współpracy kulturalnej Strony będą wspierać wymianę twórców i specjalistów we wszystkich dziedzinach kultury. Szczegółowe warunki dotyczące tej wymiany zainteresowane podmioty uzgodnią w ramach bezpośrednich kontaktów roboczych.

Artykuł  5
1.
Strony będą współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego przywozu, wywozu i przekazywania własności dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z przepisami prawa obowiązującego w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba państwa są stronami.
2.
Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.
Artykuł  6
1.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę muzeów oraz narodowych instytucji kultury i innych organizacji działających w dziedzinie ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego obu państw, ze szczególnym uwzględnieniem:
1)
bezpośredniej współpracy między instytucjami i organizacjami zajmującymi się dokumentowaniem i ochroną materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego;
2)
działań koordynowanych przez grupę roboczą ds. dziedzictwa kulturowego krajów Grupy Wyszehradzkiej w zakresie ochrony miejsc światowego dziedzictwa oraz ochrony ich dziedzictwa kulturowego;
3)
współpracy pomiędzy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie a Narodowym Centrum Zarządzania i Udostępniania Dziedzictwa imienia Gyuli Forstera i Fundacją imienia László Telekiego w zakresie dokumentowania i ochrony dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej;
4)
wymiany informacji w zakresie promocji dziedzictwa kulturowego, w szczególności poprzez internetowy serwis informacji o dziedzictwie Europy Środkowej AHICE (Art Historian Information from Central Europe).
2.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z Muzeum Sztuk Pięknych - Galerią Narodową w Budapeszcie, a także podejmowanym przez te instytucje działaniom w celu wzajemnej prezentacji zbiorów.
3.
Strony, w miarę swoich możliwości, będą podejmować starania mające na celu ochronę i promocję miejsc o znaczeniu historycznym dla obu narodów.
4.
Strony będą sprzyjać współpracy w ramach Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność".
5.
Strony, w miarę swoich możliwości, będą dążyć do digitalizacji dokumentów dotyczących wspólnej historii oraz udostępniania powstałych w ten sposób dokumentów cyfrowych.
Artykuł  7
1.
W dziedzinie kinematografii, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym, Strony będą wspierać:
1)
bezpośrednią współpracę instytucji i organizacji filmowych, zwłaszcza Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego;
2)
bezpośrednią współpracę Filmoteki Narodowej oraz Węgierskiego Narodowego Archiwum Cyfrowego i Instytutu Filmowego (MaNDA) w zakresie wymiany filmów, doświadczeń i informacji;
3)
organizację przeglądów filmowych na zasadach wzajemności;
4)
udział filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych w państwie drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych festiwali.
2.
Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział przedstawicieli drugiej Strony w festiwalach filmowych, a w szczególności:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej w:
a)
Gdynia Film Festival, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,
b)
Warszawskim Festiwalu Filmowym,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Bydgoszczy,
d)
Gdańsk DocFilm Festival,
e)
Krakowskim Festiwalu Filmowym;
2)
na Węgrzech w:
a)
Przeglądzie Filmu Węgierskiego w Budapeszcie,
b)
Międzynarodowym Przeglądzie Filmów dotyczących Sztuk Pięknych i Nauki w Szolnok,
c)
Festiwalu Filmu Animowanego w Kecskemét,
d)
Jameson CineFest, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Miszkolcu,
e)
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Titanic w Budapeszcie,
f)
Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych BuSho w Budapeszcie.
3.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę w zakresie digitalizacji realizowaną przez:
1)
ze strony polskiej:
a)
Narodowy Instytut Audiowizualny,
b)
Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych,
c)
Bibliotekę Narodową;
2)
ze strony węgierskiej:
a)
Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe i Instytut Filmowy,
b)
Bibliotekę Elektroniczną Biblioteki Narodowej imienia Istvána Szechenyi'ego,
c)
Ogólnokrajowe Archiwum Węgierskiego Archiwum Narodowego.
Artykuł  8
1.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy pisarzy, poetów, tłumaczy i krytyków literackich oraz wydawnictw obu państw. W tym celu Strony będą wspierać:
1)
wymianę specjalistów w dziedzinie literatury;
2)
udział w międzynarodowych kongresach, konferencjach i seminariach odbywających się na terytorium państwa drugiej Strony.
2.
Strony będą wspierać dokonywanie przekładów dzieł literatury polskiej na język węgierski i dzieł literatury węgierskiej na język polski.
3.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między polskimi i węgierskimi wydawnictwami oraz udział w międzynarodowych targach książki w Warszawie i w Budapeszcie.
Artykuł  9
1.
Strony będą popierać współpracę bibliotek obu państw, szczególnie bibliotek narodowych na podstawie bezpośrednich porozumień między nimi, w szczególności w zakresie rozwoju i stosowania nowych technologii i rozwiązań informatycznych oraz ich wykorzystania w działalności bibliotek.
2.
Strony będą popierać współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów oraz wymiany doświadczeń, publikacji, informacji o źródłach do historii obu krajów i kopii dokumentów archiwalnych.
Artykuł  10

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między teatrami i innymi instytucjami kultury, a także zespołami artystycznymi oraz stowarzyszeniami twórców i artystów z obu państw, w szczególności:

1)
współpracę zespołów teatralnych, w tym Teatru Narodowego w Warszawie i Węgierskiego Teatru Narodowego w Budapeszcie;
2)
wymianę specjalistów w dziedzinie teatru;
3)
wymianę informacji i zaproszeń na seminaria, wykłady i inne znaczące wydarzenia w dziedzinie teatru;
4)
wymianę tekstów dramatycznych oraz fachowych czasopism i specjalistycznych publikacji teatralnych;
5)
wymianę nagrań przedstawień teatralnych;
6)
bezpośrednią współpracę między Instytutem Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie a Narodowym Instytutem i Muzeum Teatralnym w Budapeszcie.
Artykuł  11
1.
Strony będą wspierać współpracę w zakresie muzyki, w szczególności:
1)
wymianę zespołów muzycznych, solistów i dyrygentów w ramach bezpośredniej współpracy instytucji i organizacji;
2)
stwarzanie możliwości wymiany partytur, czasopism fachowych oraz literatury muzykologicznej;
3)
wspieranie prezentacji twórczości kompozytorów z obu państw;
4)
wspieranie wymiany specjalistów w dziedzinie muzyki w formie zaproszeń na pobyty studyjne oraz jako obserwatorów festiwali muzycznych i innych ważnych wydarzeń z życia muzycznego.
2.
Strony będą dążyć do zorganizowania, na zasadach wzajemności, występów orkiestr kameralnych prezentujących twórczość kompozytorów z obu państw.
Artykuł  12
1.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę uczelni artystycznych, w szczególności:
1)
wymianę grup studenckich i nauczycieli akademickich;
2)
udział przedstawicieli uczelni artystycznych w konferencjach, seminariach, kolokwiach i sesjach dotyczących kształcenia artystycznego i teorii sztuki, organizowanych przez drugą Stronę;
3)
wzajemne informowanie się o imprezach artystycznych (konkursy, warsztaty, festiwale).
2.
Warunki finansowe współpracy będą uzgadniane bezpośrednio przez zainteresowane uczelnie.
Artykuł  13

Strony, w miarę swoich możliwości, zapewnią wszechstronną pomoc w zaspokajaniu potrzeb kulturalnych oraz zachowaniu kulturowego dziedzictwa polskiej mniejszości narodowej na Węgrzech, w tym utrzymywaniu i rozwijaniu obchodzącego w 2013 roku piętnastolecie istnienia Muzeum i Archiwum Polonii Węgierskiej - Strony będą sprzyjać realizacji jego nowego celu (prezentacji tysiącletnich kontaktów polsko-węgierskich) - oraz węgierskiej grupy etnicznej w Rzeczypospolitej Polskiej, a także będą popierać działalność organizacji realizujących te cele.

Artykuł  14

Strony wyrażają wolę współpracy w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności w zakresie przeciwdziałania naruszeniom tych praw, zgodnie z prawem wewnętrznym obu państw oraz standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Artykuł  15
1.
Strony będą współpracować w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących programów Unii Europejskiej.
2.
Strony będą dążyć do organizowania konsultacji i wymiany doświadczeń oraz będą wspierać bezpośrednie kontakty zainteresowanych instytucji, w zakresie korzystania z funduszy strukturalnych w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 służących inwestycjom kulturalnym i ochronie dziedzictwa kulturowego.
Artykuł  16
1.
Strony będą współpracować w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w szczególności w zakresie przygotowania i promowania projektów w dziedzinie kultury oraz wspierania inicjatywy Forum Dziedzictwa Europy Środkowej.
2.
Strony będą wspierać projekty realizowane w ramach Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.
3.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy na forach organizacji międzynarodowych w dziedzinie kultury, w szczególności Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).
Artykuł  17

Szczegóły wymiany kulturalnej realizowanej w ramach niniejszego Programu będą uzgadniane przez zainteresowane podmioty. W przypadku braku odrębnych ustaleń, wymiana będzie zgodna z następującymi zasadami:

1)
przy wymianie zespołów artystycznych:
a)
Strona wysyłająca pokrywa koszty:
podróży do miejsca prezentacji i z powrotem,
transportu scenografii teatralnej, kostiumów, wyposażenia sceny i instrumentów muzycznych,
b)
Strona przyjmująca pokrywa koszty:
pobytu, tj. zakwaterowania i wyżywienia,
transportu wewnętrznego,
usług tłumacza, gdy zaistnieje potrzeba skorzystania z nich;
2)
przy wymianie osób:
a)
Strona wysyłająca nie później niż na dwa miesiące przed planowaną datą przyjazdu przesyła Stronie przyjmującej następujące informacje na temat osoby wysyłanej:
życiorys, zawierający także informację o znajomości języków obcych,
planowany program pobytu,
b)
kwestie dotyczące pokrycia kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia osób objętych wymianą zainteresowane podmioty uzgodnią bezpośrednio, odrębnie w każdym przypadku;
3)
Szczegóły dotyczące warunków organizacji wystaw zainteresowane instytucje uzgodnią bezpośrednio, w formie odrębnych porozumień.
Artykuł  18
1.
Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2016 roku.
2.
Każda ze Stron może w formie pisemnej wypowiedzieć Program przed upływem okresu jego obowiązywania. Wypowiedzenie staje się skuteczne z upływem trzech miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez drugą Stronę.
3.
Wszelkie przedsięwzięcia rozpoczęte zgodnie z Programem, a niezakończone w okresie jego obowiązywania, będą realizowane zgodnie z postanowieniami Programu do czasu ich zakończenia.
4.
Okres obowiązywania niniejszego Programu zostaje automatycznie przedłużony do czasu wejścia w życie nowego Programu, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2017 roku.

Sporządzono w Krakowie, dnia 13 czerwca 2013 roku, w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i węgierskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1124

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Węgry-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Zasobów Ludzkich Węgier w dziedzinie kultury na lata 2013-2016. Kraków.2013.06.13.
Data aktu: 13/06/2013
Data ogłoszenia: 23/09/2013
Data wejścia w życie: 13/06/2013