Szczegółowe warunki i tryb przyznawania weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi pomocy finansowej na naukę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lutego 2012 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi pomocy finansowej na naukę

Na podstawie art. 26 ust. 8 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, poz. 1203) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, zwanej dalej "pomocą", weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi w zakresie:
a)
opłaty za naukę lub studia,
b)
przejazdów z miejsca zamieszkania weterana poszkodowanego-żołnierza do szkoły lub uczelni i z powrotem,
c)
zakwaterowania w miejscowości, w której weteran poszkodowany-żołnierz pobiera naukę lub odbywa studia;
2)
właściwość organów;
3)
dokumenty stanowiące podstawę do przyznawania pomocy oraz sposób i termin jej wypłaty;
4)
warunki zawieszania udzielania pomocy oraz zwrotu kosztów nauki lub studiów, przejazdów i zakwaterowania.
§  2.
Pomoc przyznaje Minister Obrony Narodowej w drodze decyzji administracyjnej.
§  3.
1.
Organem właściwym do wypłaty pomocy jest dyrektor wojskowego biura emerytalnego.
2.
Właściwość wojskowego biura emerytalnego ustala się według miejsca zamieszkania weterana poszkodowanego-żołnierza.
§  4.
Pomoc przyznawana jest na wniosek złożony przez weterana poszkodowanego-żołnierza.
§  5.
1.
Wniosek składa się do Ministra Obrony Narodowej w każdym roku szkolnym lub akademickim do dnia 30 września roku, w którym pomoc ma być przyznana.
2.
W przypadku złożenia wniosku po terminie określonym w ust. 1, pomoc przyznawana jest na jeden semestr w bieżącym roku szkolnym lub akademickim.
3.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania wnioskodawcy;
2)
numer i datę wydania legitymacji weterana poszkodowanego-żołnierza.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
zaświadczenie wydane przez placówkę oświatową lub uczelnię, w której wnioskodawca zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę lub studia, wraz ze wskazaniem liczby semestrów w danym roku szkolnym lub akademickim;
2)
zobowiązanie do niezwłocznego zawiadomienia Ministra Obrony Narodowej o przerwaniu nauki w trakcie roku szkolnego lub akademickiego;
3)
oświadczenie o formie wypłaty pomocy;
4)
oświadczenie o zamiarze korzystania z pomocy w zakresie pokrycia kosztów:
a)
opłat za naukę lub stadia lub
b)
przejazdów z miejsca zamieszkania do szkoły lub uczelni wraz ze wskazaniem przysługujących uprawnień do przejazdów ulgowych, lub
c)
zakwaterowania w miejscowości, w której wnioskodawca pobiera naukę lub odbywa studia.
§  6.
1.
Pomoc przeznaczona na pokrycie opłat za naukę lub studia wypłacana jest w dwóch ratach do wysokości kosztów poniesionych na opłacenie danego semestru:
1)
pierwsza rata, za okres od września do stycznia, wypłacana jest w terminie do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek;
2)
druga rata, za okres od lutego do czerwca, wypłacana jest w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek.
2.
Rata pomocy wypłacana jest w danym semestrze, po przedstawieniu aktualnego zaświadczenia o kontynuowaniu nauki lub studiów oraz dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztów na opłacenie danego semestru.
3.
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie, w terminie odpowiednim do okresu odbywania nauki lub studiów.
§  7.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, pokrywa się do wysokości równej cenie biletu za przejazd drugą klasą pociągu osobowego, z uwzględnieniem przysługujących uprawnień do przejazdów ulgowych, po przedstawieniu przez weterana poszkodowanego-żołnierza właściwemu wojskowemu biuru emerytalnemu dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztów przejazdu.
§  8.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. c, pokrywa się do wysokości określonej w dokumencie potwierdzającym poniesienie kosztu na zakwaterowanie po przedstawieniu tego dokumentu przez weterana poszkodowanego-żołnierza właściwemu wojskowemu biuru emerytalnemu.
§  9.
1.
Pomoc wypłacana jest w formie gotówkowej lub bezgotówkowej stosownie do dyspozycji udzielonej przez weterana poszkodowanego-żołnierza.
2.
Pomoc, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b i c, wypłacana jest w terminie 14 dni od dnia złożenia dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów.
§  10.
1.
W przypadkach przerwania nauki lub studiów, określonych w art. 26 ust. 6 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, weteran poszkodowany-żołnierz informuje niezwłocznie o tym fakcie Ministra Obrony Narodowej oraz przedstawia dokument potwierdzający stan zdrowia lub zaistnienie zdarzenia losowego, które spowodowało przerwanie nauki lub stadiów.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej na wniosek zainteresowanego zawiesza wypłatę pomocy do czasu ustania przyczyny przerwania nauki lub studiów.
§  11.
1.
W przypadku nieukończenia nauki lub studiów, określonym w art. 26 ust. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy, weteran poszkodowany-żołnierz informuje niezwłocznie o tym fakcie Ministra Obrony Narodowej.
2.
Jeżeli weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi przyznana została pomoc przeznaczona na pokrycie opłat za naukę lub stadia, informację, o której mowa w ust. 1, weteran poszkodowany-żołnierz przekazuje przed wypłaceniem pierwszej lub drugiej raty, o której mowa w § 6 ust. 1.
3.
Organ, o którym mowa w § 3, wzywa weterana poszkodowanego-żołnierza do zwrotu udzielonej pomocy, wskazując jednocześnie rachunek bankowy, na który ma być dokonany zwrot.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 marca 2012 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.187

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyznawania weteranowi poszkodowanemu-żołnierzowi pomocy finansowej na naukę.
Data aktu: 09/02/2012
Data ogłoszenia: 17/02/2012
Data wejścia w życie: 30/03/2012