Sposób i tryb współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz sądami i państwowymi osobami prawnymi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 kwietnia 2011 r.
w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz sądami i państwowymi osobami prawnymi

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214 i Nr 53, poz. 273) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy administracji rządowej i samorządowej oraz państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, zwane dalej "jednostkami współdziałającymi", współdziałają z organami kontroli skarbowej oraz inspektorami i pracownikami w granicach swoich ustawowych kompetencji.
2.
Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1, polega na:
1)
niezwłocznym udostępnianiu informacji gromadzonych w aktach spraw, zbiorach danych, ewidencjach i rejestrach, w tym informacji zapisanych w formie elektronicznej;
2)
koordynacji działań w sprawach związanych z zakresem kontroli skarbowej;
3)
udzielaniu pomocy technicznej w zakresie udostępniania pomieszczeń biurowych i składowych, środków łączności, środków transportu oraz sprzętu biurowego i informatycznego, w związku z wykonywaniem zadań określonych w ustawie, których wykonanie nie jest możliwe bez udzielenia tej pomocy przez jednostki współdziałające.
3.
Sądy oraz państwowe osoby prawne w granicach swoich ustawowych kompetencji współdziałają z organami kontroli skarbowej w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1.
§  2.
1.
Udostępnienie informacji, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i ust. 3, może polegać na:
1)
umożliwieniu wglądu do dokumentów, w siedzibie jednostki współdziałającej, sądu lub państwowej osoby prawnej, w tym w celu sporządzania notatek, kopii lub fotokopii;
2)
umożliwieniu zapisu kopii dokumentów na informatycznych nośnikach danych;
3)
przekazywaniu dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
2.
Inspektor lub pracownik kontroli skarbowej, któremu udostępniono informacje, w sposób o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może zażądać uwierzytelnienia kopii dokumentów.
§  3.
1.
Podjęcie czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3, następuje na pisemny wniosek organu kontroli skarbowej.
2.
Podjęcie czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 3, następuje na pisemny wniosek organu kontroli skarbowej, inspektora lub pracownika kontroli skarbowej.
3.
Wniosek zawiera:
1)
określenie występującego z wnioskiem organu kontroli skarbowej, inspektora lub pracownika kontroli skarbowej;
2)
datę i miejsce sporządzenia wniosku;
3)
podstawę prawną;
4)
zakres żądanych informacji i sposób ich udostępnienia, w przypadku czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i ust. 3;
5)
zakres przedmiotowy działań przewidzianych do koordynacji, w przypadku czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2;
6)
termin i miejsce czynności, zakres podmiotowy i przedmiotowy czynności, warunki ich realizacji oraz imiona i nazwiska osób w nich uczestniczących, w przypadku czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 3;
7)
imienną pieczęć i podpis występującego z wnioskiem organu kontroli skarbowej albo inspektora lub pracownika kontroli skarbowej.
§  4.
1.
W przypadkach niecierpiących zwłoki, w szczególności gdy zachodzi groźba spowodowania szkody znacznej wartości w majątku Skarbu Państwa lub potrzeba zapobieżenia popełnieniu przestępstwa, organ kontroli skarbowej, inspektor lub pracownik kontroli skarbowej może zażądać, bez zachowania formy pisemnej, niezwłocznego podjęcia czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 3.
2.
Żądanie, o którym mowa w ust. 1, odpowiednio organ kontroli skarbowej, inspektor albo pracownik kontroli skarbowej niezwłocznie potwierdza w formie pisemnej, wskazując w szczególności zakres podjętych czynności oraz uzasadnienie konieczności niezwłocznego ich podjęcia przez jednostkę współdziałającą.
§  5.
1.
Jeżeli wymagają tego przepisy prawa lub jest to konieczne z uwagi na interes jednostki współdziałającej albo osób trzecich, jednostka ta, po wykonaniu czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 3, sporządza protokół.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien określać termin i miejsce dokonania czynności, ich zakres podmiotowy i przedmiotowy, warunki ich realizacji oraz imiona i nazwiska oraz podpisy osób w nich uczestniczących, a w razie braku podpisu, adnotację o przyczynie jego braku. Protokół zatwierdza kierownik jednostki współdziałającej. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje odpowiednio organ kontroli skarbowej, inspektor albo pracownik, a drugi - jednostka współdziałająca.
§  6.
1.
Podjęcie czynności, o których mowa w § 1, nie może zakłócać prawidłowego wykonywania zadań jednostek współdziałających, sądów i państwowych osób prawnych, wynikających z odrębnych przepisów.
2.
Jeżeli jednostka współdziałająca, sąd lub państwowa osoba prawna nie może wykonać czynności w zakresie współdziałania, niezwłocznie zawiadamia odpowiednio organ kontroli skarbowej, inspektora albo pracownika o przyczynach niepodjęcia tych czynności.
§  7.
Jeżeli jednostka współdziałająca, sąd lub państwowa osoba prawna nie może udostępnić informacji w formie, o której mowa w art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, niezwłocznie zawiadamia odpowiednio Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej albo dyrektora urzędu kontroli skarbowej o przyczynach nieudostępnienia informacji oraz wskazuje przewidywany termin, w którym udostępnienie informacji będzie możliwe.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi (Dz. U. Nr 96, poz. 844), które na podstawie art. 12 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 127, poz. 858) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.93.540

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz sądami i państwowymi osobami prawnymi.
Data aktu: 19/04/2011
Data ogłoszenia: 09/05/2011
Data wejścia w życie: 24/05/2011