Wzór imienny upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej

Na podstawie art. 19 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

UPOWAŻNIENIE DO WYKONYWANIA CZYNNOŚCI KONTROLNYCH U HANDLOWCÓW, KTÓRZY NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W ZAKRESIE OBROTU OWOCAMI LUB WARZYWAMI OBJĘTYMI NORMAMI JAKOŚCI HANDLOWEJ

AWERS

wzór

REWERS

Pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego

Kontrolowanemu przysługuje prawo do:

1. Żądania od pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych okazania legitymacji służbowej na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 187, poz. 1577, z późn. zm.).

2. Czynnego udziału w każdym stadium postępowania na podstawie art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).

3. Przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów na podstawie art. 73 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

4. Zapoznania się z zebranymi materiałami dowodowymi, w tym protokołem kontroli i innymi protokołami, i wypowiedzenia się co do nich przed wydaniem decyzji na podstawie art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

5. Wniesienia uwag do protokołu kontroli przed jego popisaniem na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

6. Złożenia odwołania od wydanych decyzji do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji na podstawie art. 129 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

7. Złożenia zażalenia na wydane postanowienie do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia; zażalenie przysługuje na podstawie art. 141 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

8. Złożenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji albo postanowienia wniosku o ich uzupełnienie co do rozstrzygnięcia bądź co do prawa złożenia odwołania albo zażalenia oraz sprostowania zamieszczonego w rozstrzygnięciu pouczenia w tych kwestiach na podstawie art. 111 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

9. Złożenia żądania sprostowania, w drodze postanowienia, błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek w decyzji albo postanowieniu na podstawie art. 113 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

10. Złożenia żądania wyjaśnienia w drodze postanowienia wątpliwości co do treści decyzji albo postanowienia na podstawie art. 113 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

Kontrolowany jest obowiązany do:

1. Umożliwiania pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonania czynności kontrolnych, a w szczególności badania dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, dokonywania oględzin pomieszczeń, środków transportu, artykułów rolno-spożywczych i innych przedmiotów w zakresie objętym kontrolą oraz nieodpłatnego pobierania próbek produktów do badań na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

2. Umożliwiania pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokonania czynności kontrolnych, a w szczególności zabezpieczenia dokumentów, artykułów rolno-spożywczych i innych przedmiotów podlegających kontroli oraz pomieszczeń na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

3. Udzielania, na żądanie pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w wyznaczonym terminie pisemnych i ustnych wyjaśnień w sprawach objętych zakresem kontroli na podstawie art. 24 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

4. Umożliwienia pracownikowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wstępu oraz poruszania się w obiektach i pomieszczeniach handlowca za okazaniem legitymacji służbowej na podstawie art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

5. Natychmiastowego wykonania decyzji wydanych przez pracownika Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w toku kontroli na podstawie art. 29 ust. 3, art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

6. Uiszczenia wojewódzkiemu inspektoratowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych opłaty za przeprowadzenie czynności związanych z dokonaniem kontroli oraz przeprowadzeniem badań laboratoryjnych próbek, jeżeli w wyniku tej kontroli stwierdzono, że artykuły rolno-spożywcze nie odpowiadają wymaganiom w zakresie jakości handlowej wynikającym z przepisów o jakości handlowej lub wymaganiom dodatkowym zadeklarowanym przez producenta, na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

7. Poinformowania wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w terminie wyznaczonym w zaleceniach pokontrolnych, o usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości na podstawie art. 28 ust. 2a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.246.1471

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór imienny upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych u handlowców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu owocami lub warzywami objętymi normami jakości handlowej.
Data aktu: 03/11/2011
Data ogłoszenia: 17/11/2011
Data wejścia w życie: 02/12/2011