Tryb dostępu i wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 20 września 2011 r.
w sprawie trybu dostępu i wzoru upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych

Na podstawie art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. Nr 165, poz. 1170, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI);
2)
sposób przydzielania osobom upoważnionym do dostępu osobistych i niepowtarzalnych identyfikatorów użytkownika;
3)
wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
certyfikacie - należy przez to rozumieć elektroniczne zaświadczenie będące elementem Infrastruktury Klucza Publicznego (PKI), wydane zgodnie z obowiązującą Polityką Certyfikacji, zapewniające poufność przesyłanych danych oraz bezpieczeństwo procesu uwierzytelniania użytkownika instytucjonalnego i użytkownika indywidualnego;
2)
organie lub służbie - należy przez to rozumieć organ lub służbę uprawnione do bezpośredniego dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym;
3)
użytkowniku indywidualnym - należy przez to rozumieć osobę fizyczną upoważnioną w ramach organu lub służby do wykorzystywania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), która w celu dostępu do:
a) 2
(uchylona),
b)
danych SIS korzysta bezpośrednio z aplikacji WWW SIS,
c)
danych VIS korzysta bezpośrednio z aplikacji WWW VIS;
4)
użytkowniku instytucjonalnym - należy przez to rozumieć organ lub służbę uprawnione do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym (KSI) za pośrednictwem własnego systemu teleinformatycznego;
5)
użytkowniku końcowym - należy przez to rozumieć osobę fizyczną upoważnioną do wykorzystywania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI) za pośrednictwem systemu teleinformatycznego użytkownika instytucjonalnego.
§  3.
1.
W celu otrzymania dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) jako użytkownik instytucjonalny, organ lub służba:
1)
występuje pisemnie do centralnego organu technicznego KSI o wydanie certyfikatu uwierzytelniającego jego system teleinformatyczny oraz o przekazanie opisu interfejsu;
2)
zestawia bezpieczne połączenie z wykorzystaniem certyfikatów - przy współpracy z centralnym organem technicznym KSI;
3)
przygotowuje własny system teleinformatyczny do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym (KSI) w oparciu o opis interfejsu;
4)
występuje pisemnie do centralnego organu technicznego KSI o potwierdzenie poprawnej konfiguracji połączenia systemów teleinformatycznych.
2.
Po spełnieniu wymagań, o których mowa w ust. 1, centralny organ techniczny KSI nadaje organowi lub służbie uprawnienie do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI).
§  4.
W celu otrzymania dostępu przez organ lub służbę do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) dla użytkownika indywidualnego, przepisy § 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Organ lub służba wyznacza użytkowników indywidualnych do:
1)
korzystania z oprogramowania udostępnionego przez centralny organ techniczny KSI;
2)
dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych.
2.
Organ lub służba występuje do centralnego organu technicznego KSI o:
1)
nadanie, zmianę lub cofnięcie uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) dla użytkownika indywidualnego;
2)
wydanie osobistego i niepowtarzalnego identyfikatora dla użytkownika indywidualnego.
§  6.
1.
W celu nadania lub zmiany uprawnień dla użytkownika indywidualnego organ lub służba przesyła w trzech egzemplarzach odpowiednio wypełnione pisemne upoważnienie dla użytkownika indywidualnego do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych.
2.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, wystawia się na czas oznaczony albo na czas nieoznaczony.
3.
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Centralny organ techniczny KSI dokonuje weryfikacji upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 1, a następnie zatwierdza je lub odmawia jego zatwierdzenia.
2.
W przypadku zatwierdzenia upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 1, centralny organ techniczny KSI nadaje lub zmienia uprawnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI).
3.
Po zatwierdzeniu przez centralny organ techniczny KSI upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 1, egzemplarz nr 1 włącza się do akt osobowych użytkownika indywidualnego, egzemplarz nr 2 przekazuje się użytkownikowi indywidualnemu, egzemplarz nr 3 przechowuje centralny organ techniczny KSI.
4.
W przypadku odmowy zatwierdzenia upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 1, centralny organ techniczny KSI zwraca je wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem określającym przyczynę odmowy.
5.
Organ lub służba, której centralny organ techniczny KSI odmówił zatwierdzenia upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 1, mogą wystąpić o ponowne nadanie uprawnień po ustaniu przyczyn opisanych w uzasadnieniu, o którym mowa w ust. 4.
§  8.
1.
W celu cofnięcia uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) dla użytkownika indywidualnego organ lub służba występuje do centralnego organu technicznego KSI z pisemnym wnioskiem, który zawiera:
1)
numer PESEL użytkownika indywidualnego;
2)
imię i nazwisko użytkownika indywidualnego;
3)
nazwę organu lub służby uprawnionej do bezpośredniego dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI).
2.
Centralny organ techniczny KSI informuje pisemnie organ lub służbę o cofnięciu uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) dla użytkownika indywidualnego.
§  9.
1.
Użytkownik instytucjonalny wyznacza - w zakresie posiadanych przez siebie uprawnień - użytkowników końcowych.
2.
Użytkownik instytucjonalny wystawia w dwóch egzemplarzach każdemu użytkownikowi końcowemu pisemne upoważnienie do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych.
3.
Egzemplarz nr 1 pisemnego upoważnienia, o którym mowa w ust. 2, włącza się do akt osobowych użytkownika końcowego, egzemplarz nr 2 przekazuje się użytkownikowi końcowemu.
4.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko użytkownika końcowego;
2)
numer PESEL użytkownika końcowego;
3)
zakres uprawnień przyznawanych użytkownikowi końcowemu;
4)
okres, na który przyznaje się uprawnienia użytkownikowi końcowemu.
5.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, może zawierać inne dane niż wymienione w ust. 4 wyłącznie wtedy, jeżeli są one niezbędne do nadania uprawnień użytkownikowi końcowemu do systemu teleinformatycznego użytkownika instytucjonalnego.
§  10.
1.
Centralny organ techniczny KSI prowadzi ewidencję użytkowników indywidualnych, która zawiera:
1)
imię i nazwisko użytkownika indywidualnego;
2)
numer PESEL użytkownika indywidualnego;
3)
zakres uprawnień przyznawanych użytkownikowi indywidualnemu;
4)
okres, na który przyznaje się uprawnienia użytkownikowi indywidualnemu.
2.
Użytkownik instytucjonalny prowadzi ewidencję użytkowników końcowych, która zawiera dane, o których mowa w § 9 ust. 4 i 5.
3.
Ewidencje, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być prowadzone oddzielnie dla:
1)
użytkowników upoważnionych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych SIS;
2)
użytkowników upoważnionych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych VIS.
§  11.
Upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych wydane na mocy dotychczasowych przepisów zachowują ważność.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że:
1)
§ 2 pkt 3 lit. b wchodzi w życie z dniem określonym w decyzji Rady, zgodnie z art. 55 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1987/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (Dz. Urz. UE L 381 z 28.12.2006, str. 4);
2)
§ 2 pkt 3 lit. c i § 6 ust. 1, w zakresie uprawnień w celu wykorzystywania danych VIS, stosuje się z chwilą spełnienia warunków, o których mowa w art. 48 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) oraz wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych (rozporządzenie w sprawie VIS) (Dz. Urz. UE L 218 z 13.08.2008, str. 60, z późn. zm.). 3

ZAŁĄCZNIK  4

WZÓR

UPOWAŻNIENIE

DLA UŻYTKOWNIKA INDYWIDUALNEGO DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEGO (KSI) ORAZ WYKORZYSTYWANIA DANYCH

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).
2 § 2 pkt 3 lit. a uchylona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2014 r. (Dz.U.2014.558) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2014 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 grudnia 2007 r. w sprawie trybu dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (Dz. U. Nr 235, poz. 1730), które utraciło moc na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 239, poz. 1593).
4 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2014 r. (Dz.U.2014.558) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2014 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2016 r. (Dz.U.2016.648) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 maja 2016 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.203.1193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb dostępu i wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz wykorzystywania danych.
Data aktu: 20/09/2011
Data ogłoszenia: 27/09/2011
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 12/10/2011