Nostryfikacja dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 1 września 2011 r.
w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą

Na podstawie art. 191a ust. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą;
2)
organy przeprowadzające postępowanie nostryfikacyjne;
3)
rodzaje dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku (podania) o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów;
4)
terminy, w których należy przeprowadzić postępowanie nostryfikacyjne;
5)
warunki ustalania odpłatności za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego i sposób wnoszenia opłat;
6)
wzór zaświadczenia wydawanego po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
wnioskodawcy - oznacza to osobę ubiegającą się o przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego dyplomu ukończenia studiów wyższych uzyskanego za granicą;
2)
dyplomie - oznacza to dyplom ukończenia studiów wyższych za granicą wraz z tytułem nadanym w wyniku tego kształcenia, o ile jest on nadawany;
3)
radzie - oznacza to radę jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdza dyplom uzyskany za granicą.
§  3. 
1. 
Wnioskodawca składa do wybranej rady wniosek o wszczęcie postępowania nostryfikacyjnego wraz z następującymi załącznikami:
1)
oryginałem dyplomu uzyskanego za granicą - do wglądu;
2)
kopią dokumentów pozwalających ocenić przebieg i czas trwania studiów (suplement do dyplomu, wykaz przedmiotów i ocen, indeks lub inny dokument).
2. 
Rada może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 1, sporządzonego przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4. 
1. 
Datą wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego jest dzień doręczenia wniosku radzie.
2. 
Rada dokonuje oceny formalnej wniosku. W przypadku uznania wniosku za niekompletny rada wzywa do jego uzupełnienia, w terminie przez siebie wskazanym, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
3. 
W przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego rada wydaje postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania. Na postanowienie służy zażalenie do rektora.
4. 
W przypadku gdy dyplom był uzyskany w wyniku kształcenia, które w polskiej uczelni jest prowadzone na więcej niż jednym kierunku studiów lub jako studia międzyobszarowe, rada zwraca się do rektora o wyznaczenie rady wiodącej, która przeprowadzi postępowanie nostryfikacyjne w porozumieniu z innymi radami. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  5. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą rady nie później niż w terminie 90 dni od dnia otrzymania wniosku spełniającego wymagania formalne.
2. 
W postępowaniu nostryfikacyjnym rada dokonuje porównania programu studiów, efektów kształcenia, nadanych uprawnień i czasu trwania studiów na podstawie dokumentów wymienionych w § 3 ust. 1.
3. 
W przypadku stwierdzenia różnic w programie lub czasie trwania studiów rada może podjąć uchwałę o konieczności uzupełnienia przez wnioskodawcę brakujących egzaminów, określając warunki i terminy ich przeprowadzenia oraz wysokość opłat pobieranych za przeprowadzenie tych egzaminów.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, postępowanie nostryfikacyjne zostaje zakończone w terminie 30 dni od dnia wpływu dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały.
§  6. 
1. 
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałą rady w sprawie:
1)
uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym albo
2)
odmowy uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych i tytułem zawodowym.
2. 
Rada odmawia uznania dyplomu za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów wyższych w przypadku, gdy:
1)
instytucja, która wydała dyplom, lub instytucja, w której prowadzone było kształcenie:
a)
nie były w dniu wydania dyplomu akredytowanymi uczelniami w rozumieniu prawa wewnętrznego państw, w których systemach szkolnictwa wyższego działają, lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu, lub
b)
nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;
2)
instytucja, która wydała dyplom, realizowała na terenie innego kraju program studiów wyższych lub jego część niezgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami;
3)
wnioskodawca nie wykonał obowiązków wynikających z uchwały, o której mowa w § 5 ust. 3.
3. 
Od uchwał, o których mowa w ust. 1, wnioskodawcy przysługuje odwołanie do senatu uczelni.
§  7. 
W przypadku podjęcia uchwały, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna uczelni, w której przeprowadzono postępowanie nostryfikacyjne, wydaje zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, ustala wysokość opłaty za przeprowadzenie postępowania, biorąc pod uwagę koszty poniesione w związku z postępowaniem, przy czym opłata nie może być wyższa niż 50% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, określonej w przepisach o warunkach wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej.
2. 
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy uczelni, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne, albo do kasy uczelni, w terminie wyznaczonym przez kierownika, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.
4. 
Opłaty nie pobiera się w przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 3.
5. 
W przypadku trudnej sytuacji materialnej wnioskodawcy kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej postępowanie nostryfikacyjne może na wniosek wnioskodawcy obniżyć wysokość lub zwolnić z opłaty.
§  9. 
1. 
Dyplom uzyskany za granicą potwierdzający ukończenie studiów wyższych, na które osoba została skierowana zgodnie z przepisami określającymi warunki kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz szczególne uprawnienia tych osób, uznaje się bez przeprowadzania postępowania nostryfikacyjnego. W takim przypadku osobie wydaje się zaświadczenie, o którym mowa w § 7.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zaświadczenie wydaje:
1)
jednoosobowy organ uczelni - osobie, która była studentem podstawowej jednostki organizacyjnej i została przez tę uczelnię skierowana na studia wyższe za granicę;
2)
właściwy minister - osobie skierowanej na studia wyższe za granicę przez właściwego ministra lub centralny organ administracji rządowej;
3)
właściwy minister - osobie skierowanej na studia wyższe za granicę przez uczelnię, która została zlikwidowana.
3. 
Osoba, o której mowa w ust. 1, przedkłada dokumenty potwierdzające skierowanie na studia wraz z oryginałem dyplomu uzyskanego za granicą - do wglądu.
4. 
Dyplom uzyskany na kierunku przygotowującym do zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, farmaceuty, lekarza weterynarii lub architekta podlega nostryfikacji, z zastrzeżeniem przepisów o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
§  10. 
Postępowania wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzone są na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2011 r.3)
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 63, poz. 324).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 80, poz. 542, Nr 120, poz. 818, Nr 176, poz. 1238 i 1240 i Nr 180, poz. 1280, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, z 2009 r. Nr 68, poz. 584, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 202, poz. 1553, z 2010 r. Nr 57, poz. 359, Nr 75, poz. 471, Nr 96, poz. 620 i Nr 127, poz. 857 oraz z 2011 r. Nr 45, poz. 235, Nr 84, poz. 455, Nr 112, poz. 654 i Nr 174, poz. 1039.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 lutego 2006 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 37, poz. 255, z 2007 r. Nr 249, poz. 1865 oraz z 2008 r. Nr 199, poz. 1229), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 37 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455 i Nr 112, poz. 654).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

.......................................................... ...........................................

(nazwa jednostki organizacyjnej uczelni) (miejscowość i data)

ZAŚWIADCZENIE NR ...

Zgodnie z uchwałą nr ........ z dnia ....................... uznaje się w Rzeczypospolitej Polskiej:

dyplom ukończenia studiów wyższych nr ...................................................................................

o nadaniu ....................................................................................................................................

(pełna nazwa nadanych za granicą kwalifikacji lub tytułu zawodowego)*

wydany w dniu .............................................................................................................................

(data wydania dyplomu)

przez ............................................................................................................................................

(pełna nazwa i siedziba instytucji, która wydała dyplom)

.....................................................................................................................................................

(nazwa państwa, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa instytucja, która wydała dyplom)

na nazwisko .................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(-na) ................................... w ......................................................................................

(data) (miejsce urodzenia)

za równoważny z polskim dyplomem ..........................................................................................

(nazwa dyplomu uczelni)*

i tytułem zawodowym .................................................................................................................

(nazwa tytułu zawodowego)*

Zaświadczenie jest ważne łącznie z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem dyplomu uzyskanego za granicą.

pieczęć urzędowa

............................................................................................

(pieczątka imienna i podpis osoby upoważnionej)

_________

* Wpisywać pogrubioną czcionką.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.196.1168

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nostryfikacja dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą.
Data aktu: 01/09/2011
Data ogłoszenia: 20/09/2011
Data wejścia w życie: 01/10/2011