Międzynarodowa Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 23 sierpnia 2011 r.
w sprawie Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Dz. U. Nr 76, poz. 408) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwanej dalej "Radą", oraz tryb i sposób ich zgłaszania;
2)
tryb działania Rady;
3)
wysokość i sposób pokrywania kosztów związanych z uczestnictwem członków w posiedzeniach Rady.
§  2.
1.
Kandydatów na członków Rady zgłaszają:
1)
minister właściwy do spraw zagranicznych;
2)
Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia;
3)
Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
2.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zaprasza podmioty, o których mowa w ust. 1, do składania zgłoszeń kandydatów.
3.
W zaproszeniu, o którym mowa w ust. 2, określa się termin, miejsce, sposób zgłaszania i maksymalną liczbę kandydatów na członków Rady, jaką może zgłosić jeden podmiot.
4.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, ma formę pisemną i zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania kandydata;
2)
uzasadnienie kandydatury wraz z informacją o spełnianiu przez kandydata wymogów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia;
3)
zgodę kandydata na jego powołanie w skład Rady.
§  3.
1.
W przypadku niższej liczby zgłoszeń, o których mowa w § 2 ust. 1, niż liczba określona w zaproszeniu, o którym mowa w § 2 ust. 2, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, może powołać członków Rady według swojego wyboru.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w § 2 ust. 1, niespełniające wymogów określonych w § 2 ust. 4 nie jest rozpatrywane.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, może powołać członków Rady według swojego wyboru.
4.
Łączna liczba członków Rady powołanych w trybie, o którym mowa w ust. 1 lub 3, nie może być wyższa niż połowa ogólnej liczby członków Rady.
§  4.
1.
Rada działa kolegialnie.
2.
Rada wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych.
3.
Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub na wniosek Dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
4.
Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w roku, pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady.
5.
Przewodniczący Rady może pisemnie upoważnić członka Rady do przewodniczenia posiedzeniom Rady.
6.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Rady. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
7.
Z posiedzeń Rady sporządza się protokoły, które podpisuje Przewodniczący Rady albo upoważniony członek Rady, o którym mowa w ust. 5, oraz osoba sporządzająca protokół.
8.
Członek Rady może zgłosić do protokołu zdanie odrębne.
§  5.
Obsługę finansową, organizacyjną i administracyjną Rady zapewnia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
§  6.
1.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 3, stanowią sumę kosztów:
1)
pobytu - równowartość ceny zakwaterowania w hotelu kategorii oznaczonej co najmniej trzema gwiazdkami;
2)
podróży:
a)
równowartość ceny biletu określonej dla przejazdów w komunikacji krajowej w klasie I - w wagonie sypialnym lub w wagonie z miejscami do leżenia - w zakresie kosztów podróży pociągiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
równowartość ceny biletu określonej dla przejazdów w komunikacji międzynarodowej pociągami EuroCity lub Intercity - w zakresie kosztów podróży pociągiem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
równowartość ceny biletu określonej dla przelotów w klasie ekonomicznej - w przypadku podróży samolotem.
2.
Należności z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2 lit. c, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia może płacić bezpośrednio usługodawcy usług hotelarskich i przewozowych.
3.
W przypadku gdy koszty, o których mowa w ust. 1, są określone w walucie obcej, za podstawę ustalenia ich wysokości w złotych polskich przyjmuje się średni kurs danej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski obowiązujący w dniu wystawienia zawiadomienia, o którym mowa w § 7.
§  7.
Członek Rady zawiadamia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą posiedzenia plenarnego, o przewidywanej wysokości kosztów.
§  8.
Zwrot kosztów, o których mowa w § 6, jest dokonywany w formie gotówkowej lub wnoszony na rachunek bankowy członka Rady, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2.
§  9.
1.
Kandydatów na członków pierwszego składu Rady zgłaszają podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, ustanowiony zarządzeniem nr 4 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 10 marca 2008 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. Nr 2, poz. 15 oraz z 2009 r. Nr 2, poz. 12). Przepisy § 2 ust. 2-4 oraz § 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.184.1089

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Międzynarodowa Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Data aktu: 23/08/2011
Data ogłoszenia: 05/09/2011
Data wejścia w życie: 05/09/2011