Organizacja przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego kursów specjalistycznych i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 15 czerwca 2011 r.
w sprawie organizacji przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych

Na podstawie art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania praktyki, programy szkolenia oraz sposób organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych, a także obowiązujące kryteria kwalifikacji, czas trwania praktyki i wiedzę niezbędną dla inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, kryteria oceny osób przystępujących do egzaminu kwalifikacyjnego oraz tryb jego przeprowadzenia.
§  2.
1.
Przygotowanie pracownika Inspekcji Transportu Drogowego do zatrudnienia na stanowisku inspektora Inspekcji Transportu Drogowego odbywa się w ramach kursu specjalistycznego organizowanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, zwanego dalej "Głównym Inspektorem".
2.
Listę pracowników, o których mowa w ust. 1, zawierającą ich imiona i nazwiska, informację o miejscu zamieszkania oraz stopień kursu specjalistycznego, na który pracownik jest kierowany, przedstawiają Głównemu Inspektorowi wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego.
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, zwane dalej "uczestnikami kursu", biorą udział w kursie specjalistycznym:
1)
I stopnia, który jest przeprowadzany zgodnie z programem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, albo
2)
II stopnia, który jest przeprowadzany zgodnie z programem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Kurs specjalistyczny składa się z zajęć teoretycznych oraz zajęć praktyki.
3.
W ramach kursu specjalistycznego mogą być prowadzone również zajęcia z języka obcego w zakresie dotyczącym zagadnień kontroli.
4.
Uczestnictwo w kursie specjalistycznym jest obowiązkowe, a obecność uczestnika kursu na zajęciach jest potwierdzana podpisem na liście obecności.
5.
Pomoce naukowe uczestnik kursu otrzymuje nieodpłatnie.
§  4.
1.
Celem praktyki jest przygotowanie uczestnika kursu do właściwego wypełniania zadań inspektora Inspekcji Transportu Drogowego.
2.
Podczas praktyki uczestnicy kursu biorą udział w czynnościach inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wykonywanych w celu realizacji zadań określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwanej dalej "ustawą".
3.
Przebieg praktyki i wykonywane w jej ramach czynności są dokumentowane w dzienniku praktyki.
4.
Dziennik praktyki powinien zawierać następujące informacje:
1)
imię i nazwisko uczestnika kursu;
2)
datę rozpoczęcia i zakończenia praktyki;
3)
imiona i nazwiska instruktorów prowadzących praktykę;
4)
wskazanie miejsc, w których odbywa się praktyka;
5)
zakres zleconych czynności i prowadzonych spraw w poszczególnych okresach i miejscach odbywania praktyki;
6)
opinię zawierającą ocenę zachowania uczestnika kursu w trakcie odbywania praktyki, w tym ocenę wykonywania czynności kontrolnych oraz ocenę jego predyspozycji do wykonywania tych czynności; opinia negatywna wymaga uzasadnienia.
5.
Opinię, o której mowa w ust. 4 pkt 6, sporządza wskazany przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego opiekun uczestnika kursu.
§  5.
1.
Kurs specjalistyczny kończy się egzaminem kwalifikacyjnym odpowiednio:
1)
I stopnia albo
2)
II stopnia

- zwanym dalej "egzaminem".

2.
Główny Inspektor sprawuje nadzór nad organizacją i przebiegiem egzaminu.
3.
Warunkiem dopuszczenia uczestnika kursu do egzaminu jest:
1)
potwierdzenie uczestnictwa co najmniej w 80% zajęć teoretycznych;
2)
potwierdzenie uczestnictwa co najmniej w 90% zajęć praktyki;
3)
uzyskanie pozytywnej opinii, o której mowa w § 4 ust. 4 pkt 6.
4.
Główny Inspektor może dopuścić do egzaminu uczestnika kursu, który nie spełnia warunków określonych w ust. 3 pkt 1 lub 2, jeżeli uczestnik ten:
1)
w wyniku udokumentowanych zdarzeń losowych opuścił nie więcej niż 40% zajęć praktyki i nie więcej niż 40% zajęć teoretycznych zrealizowanych w ramach kursu specjalistycznego albo
2)
uczestniczył w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przed dniem egzaminu co najmniej w 90% zajęć praktyki, zrealizowanych w ramach kursu specjalistycznego, i posiada co najmniej 6 miesięcy stażu pracy w Inspekcji Transportu Drogowego oraz pełni obowiązki służbowe ściśle związane z zakresem wiedzy teoretycznej objętej egzaminem.
§  6.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powołana przez Głównego Inspektora nie później niż w terminie odpowiednio:
1)
14 dni od dnia zakończenia kursu specjalistycznego albo
2)
6 miesięcy od dnia podjęcia przez Głównego Inspektora decyzji, o której mowa w art. 76a ust. 3 ustawy.
2.
Główny Inspektor opracowuje regulamin działania komisji. Regulamin podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu.
3.
W skład komisji wchodzi co najmniej jeden przedstawiciel ministra właściwego do spraw transportu oraz co najmniej dwóch przedstawicieli Głównego Inspektora, w tym jeden jako przewodniczący.
4.
Osoby wchodzące w skład komisji wybierane są spośród osób posiadających co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku inspektora Inspekcji Transportu Drogowego lub posiadające wiedzę i co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie objętym programem kursu specjalistycznego.
§  7.
1.
Egzamin składa się z dwóch części:
1)
egzaminu pisemnego, przeprowadzanego w formie testu, zawierającego zbiór pytań i odpowiedzi wielokrotnego wyboru, mającego na celu sprawdzenie wiedzy egzaminowanego;
2)
egzaminu praktycznego, mającego na celu sprawdzenie umiejętności przeprowadzenia kontroli oraz zachowania się egzaminowanego w czasie wykonywania czynności kontrolnych.
2.
Każde pytanie testowe ocenia się następująco:
1)
odpowiedź prawidłowa - jeden punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi - zero punktów.
3.
Główny Inspektor opracowuje, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, zbiór testów egzaminacyjnych.
4.
Szczegółowe kryteria oceny egzaminu praktycznego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Egzamin pisemny uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku uzyskania przez egzaminowanego co najmniej 70% odpowiedzi prawidłowych.
6.
Warunkiem dopuszczenia egzaminowanego do egzaminu praktycznego jest złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu pisemnego.
7.
Egzamin praktyczny uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku uzyskania przez egzaminowanego co najmniej 70% z maksymalnej liczby punktów.
8.
Egzamin uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu pisemnego i egzaminu praktycznego.
§  8.
Egzaminowanemu przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, odpowiednio z egzaminu pisemnego lub egzaminu praktycznego, przeprowadzanego nie później niż w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu. Do przeprowadzania egzaminu poprawkowego stosuje się odpowiednio przepisy § 7.
§  9.
1.
Uczestnikowi kursu, który złożył egzamin z wynikiem pozytywnym, wydaje się zaświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Uczestnik kursu, który ukończył kurs specjalistyczny I stopnia i złożył z wynikiem pozytywnym egzamin kwalifikacyjny I stopnia, może zostać skierowany na kurs specjalistyczny II stopnia.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, liczba godzin zajęć teoretycznych i zajęć praktyki podlega zmniejszeniu o liczbę godzin zrealizowanych w ramach kursu specjalistycznego I stopnia.
§  11.
Przepisy § 6-10 stosuje się odpowiednio do pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego skierowanych na egzamin kwalifikacyjny, zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy.
§  12.
1.
Do spraw związanych ze szkoleniem pracowników Inspekcji Transportu Drogowego skierowanych na kurs specjalistyczny przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do spraw związanych z kursami specjalistycznymi realizowanymi w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz sposobu przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych po ich zakończeniu stosuje się przepisy dotychczasowe.
3.
Ukończenie przez pracownika Inspekcji Transportu Drogowego kursu specjalistycznego realizowanego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia jest równoznaczne z ukończeniem kursu specjalistycznego II stopnia.
4.
Złożenie przez pracownika Inspekcji Transportu Drogowego z wynikiem pozytywnym egzaminu kwalifikacyjnego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia jest równoznaczne ze złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu kwalifikacyjnego II stopnia.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki, sposobu organizacji kursów specjalistycznych i przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych dla kandydatów na inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U. Nr 5, poz. 50 oraz z 2009 r. Nr 115, poz. 970).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238 i Nr 192, poz. 1381, z 2008 r. Nr 218, poz. 1391, Nr 227, poz. 1505 i Nr 234, poz. 1574, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 31, poz. 206, Nr 86, poz. 720 i Nr 98, poz. 817, z 2010 r. Nr 43, poz. 246, Nr 164, poz. 1107, Nr 225, poz. 1466, Nr 247, poz. 1652 i Nr 249, poz. 1656 oraz z 2011 r. Nr 5, poz. 13, Nr 30, poz. 151, Nr 48, poz. 247, Nr 92, poz. 530, Nr 106, poz. 622 i Nr 134, poz. 780.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 

PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO I STOPNIA
Lp. TEMATYKA Minimalna liczba godzin
1 Zadania, uprawnienia i organizacja Inspekcji Transportu Drogowego 8
2 Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne 32
3 Prawo wykroczeń i postępowanie w sprawach o wykroczenia 24
4 Prawo o ruchu drogowym 16
5 Kontrola ruchu drogowego 8
6 Przeciwdziałanie korupcji 2
7 Pierwsza pomoc przedmedyczna 8
8 Posługiwanie się wybranymi środkami przymusu bezpośredniego 16
9 Posługiwanie się bronią palną 8
10 Praktyka zawodowa 80
Razem 202

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 

PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO II STOPNIA
Lp. TEMATYKA Minimalna liczba godzin
1 Zadania, uprawnienia i organizacja Inspekcji Transportu Drogowego 8
2 Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne 32
3 Prawo wykroczeń i postępowanie w sprawach o wykroczenia 16
4 Prawo o ruchu drogowym 32
5 Przeciwdziałanie korupcji 2
6 Pierwsza pomoc przedmedyczna 8
7 Posługiwanie się wybranymi środkami przymusu bezpośredniego 16
8 Posługiwanie się bronią palną 8
9 Czas pracy kierowców 80
10 Kontrola w przedsiębiorstwie 16
11 Metodologia przesłuchań 8
12 Przewóz towarów niebezpiecznych ADR 80
13 Transport zwierząt 8
14 Urządzenia ciśnieniowe 8
15 Transport odpadów 8
16 Zabezpieczenie ładunków 8
17 Przewóz ATP 4
18 Pojazdy nienormatywne 4
19 Prawo gospodarcze 8
20 Dostęp do rynku i zawodu 16
21 Kontrola transportu drogowego 8
22 Zezwolenia, certyfikaty i inne dokumenty wymagane w transporcie drogowym 8
23 Praktyka zawodowa 440
Razem 826

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENY EGZAMINU PRAKTYCZNEGO

Imię: Godzina rozpoczęcia kontroli:
Godzina zakończenia kontroli:
Nazwisko: Egzaminator I:
Egzaminator II:
Data: Egzaminator III:
..........................
punkty uwagi
Zatrzymanie pojazdu i rozpoczęcie kontroli Bezpieczeństwo /5
Zachowanie /5
Gromadzenie dokumentów we właściwej kolejności /5
Ogółem pkt: /15
Przebieg kontroli Kontrola poszczególnych regulacji prawnych*) /35
Analiza, podział, synteza /15
Propozycja co do dalszego postępowania /15
Wypełnienie i jasność dokumentacji pokontrolnej /5
Prowadzenie kontroli/unikanie konfliktów/trudności językowe /5
Ogółem pkt: /75
Zakończenie kontroli Zwrot dokumentów /5
Jasne polecenia /2
Bezpieczeństwo /3
Ogółem pkt: /10
OCENA OGÓLNA pkt procentowo:
Uwagi dotyczące przeprowadzenia przez egzaminowanego kontroli oraz jego predyspozycji do wykonywania czynności kontrolnych Komisja egzaminacyjna
______

*) w zależności od rodzaju egzaminu kwalifikacyjnego

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 WZÓR

PROTOKÓŁ Nr .....................

egzaminu kwalifikacyjnego I stopnia/II stopnia*)

Pan/i ............................................................................................

(imię i nazwisko)

zatrudniony/a w ............................................................................................................................

przystąpił/a do egzaminu kwalifikacyjnego I stopnia/II stopnia*):

1) pisemnego w dniu ......................................................

2) praktycznego w dniu ..................................................

przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego w składzie:

Przewodniczący: ..............................................................

Członkowie: .....................................................................

.....................................................................

.....................................................................

.....................................................................

uzyskując na egzaminie kwalifikacyjnym I stopnia/II stopnia*):

1) pisemnym - wskaźnik procentowy prawidłowych odpowiedzi: ...........................................

2) praktycznym - wskaźnik procentowy z maksymalnej liczby punktów: ................................

złożył/a egzamin z wynikiem pozytywnym/negatywnym*).

Komisja egzaminacyjna:

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

...........................................

......................................................

(miejscowość i data)

______

*) Niepotrzebne skreślić

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.134.783

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego kursów specjalistycznych i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych.
Data aktu: 15/06/2011
Data ogłoszenia: 29/06/2011
Data wejścia w życie: 07/07/2011