Określenie przypadków, w których spadek wartości produkcji sprzedanej wystąpił z przyczyn niezależnych od wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw, oraz sposób potwierdzania tego spadku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 10 czerwca 2011 r.
w sprawie określenia przypadków, w których spadek wartości produkcji sprzedanej wystąpił z przyczyn niezależnych od wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw, oraz sposobu potwierdzania tego spadku

Na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2008 r. Nr 11, poz. 70, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się, że spadek wartości produkcji sprzedanej wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw wystąpił z przyczyn niezależnych od tej grupy lub organizacji, jeżeli jest on bezpośrednio spowodowany wystąpieniem szkód:
1)
powstałych wskutek:
a)
huraganu,
b)
powodzi,
c)
deszczu nawalnego,
d)
gradu,
e)
pioruna,
f)
obsunięcia się ziemi,
g)
lawiny,
h)
suszy,
i)
ujemnych skutków przezimowania,
j)
przymrozków wiosennych

- w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm. 3 );

2)
spowodowanych przez pożar;
3)
wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.
§  2.
1.
Wystąpienie spadku wartości produkcji sprzedanej wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw, z przyczyn niezależnych od tej grupy lub organizacji, spowodowanego przez okoliczności, o których mowa w § 1:
1)
pkt 1 - potwierdza się na podstawie:
a)
protokołu oszacowania szkód, sporządzonego przez komisję, o której mowa w art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 98, poz. 634, z późn. zm. 4 ), lub
b)
dokumentu stwierdzającego wystąpienie szkody w uprawach rolnych lub płodach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, ilość lub wartość płodów rolnych, sporządzonego przez zakład ubezpieczeń, z którym producent owoców lub warzyw będący członkiem wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw, zwany dalej "producentem", lub wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw, lub organizacja producentów owoców i warzyw zawarli umowę ubezpieczenia, lub
c)
pisemnego oświadczenia, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia - w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej:
producenta o położeniu gospodarstwa rolnego na obszarze, na którym został wprowadzony taki stan, lub
wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw o przechowywaniu, magazynowaniu lub przygotowywaniu do sprzedaży owoców i warzyw lub położeniu siedziby, budynków lub budowli przeznaczonych do przechowywania, magazynowania lub przygotowania owoców lub warzyw do sprzedaży na obszarze, na którym został wprowadzony taki stan;
2)
pkt 2 - potwierdza się na podstawie zaświadczenia o wystąpieniu pożaru, wydanego przez właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, w przypadku gdy w akcji ratowniczej uczestniczyły jednostki ochrony przeciwpożarowej;
3)
pkt 3 - potwierdza się na podstawie protokołu oględzin lub ostatecznego szacowania szkody, sporządzonego przez upoważnionego przedstawiciela dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego lub inne podmioty uprawnione do szacowania szkód łowieckich na podstawie przepisów prawa łowieckiego.
2.
W przypadku gdy komisja, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie została powołana oraz uprawy lub płody rolne nie zostały objęte umową ubezpieczenia, spadek wartości produkcji sprzedanej potwierdza się na podstawie pisemnego oświadczenia producenta, wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw o wystąpieniu szkody, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia oraz sporządzonego zgodnie z wzorem zamieszczonym na stronie internetowej administrowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, potwierdzonego przez dwóch świadków, którzy:
1)
nie są domownikami producenta w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników - w przypadku złożenia oświadczenia przez producenta;
2)
nie są członkami wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw - w przypadku złożenia oświadczenia przez wstępnie uznaną grupę producentów owoców i warzyw lub organizację producentów owoców i warzyw.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2009 r. w sprawie określenia przypadków, w których spadek wartości produkcji sprzedanej wystąpił z przyczyn niezależnych od wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw (Dz. U. Nr 27, poz. 166).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 52, poz. 303 i Nr 158, poz. 989, z 2010 r. Nr 228, poz. 1486 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622.
3 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 120, poz. 825 i Nr 157, poz. 1119, z 2007 r. Nr 49, poz. 328, z 2008 r. Nr 145, poz. 918, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622.
4 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 115, poz. 961, z 2010 r. Nr 76, poz. 490 i Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 34, poz. 168.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.130.758

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie przypadków, w których spadek wartości produkcji sprzedanej wystąpił z przyczyn niezależnych od wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw, oraz sposób potwierdzania tego spadku.
Data aktu: 10/06/2011
Data ogłoszenia: 22/06/2011
Data wejścia w życie: 07/07/2011