Sposób prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich podejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzory i terminy przekazywania raportów zawierających te informacje.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 18 maja 2010 r.
w sprawie sposobu prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich podejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzorów i terminów przekazywania raportów zawierających te informacje

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 oraz z 2009 r. Nr 76, poz. 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, zgonów z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeń oraz przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, zwanego dalej "rejestrem", sposób udostępniania danych objętych tym rejestrem oraz okres przechowywania tych danych;
2)
wzory i terminy przekazywania raportów o zakażeniach i zachorowaniach na chorobę zakaźną, zgonach z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych.
§  2. 
1. 
Do rejestru wprowadza się dane ze zgłoszeń zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, zgonów z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeń oraz przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, zwanych dalej "zgłoszeniem", po ich zweryfikowaniu przez podmiot prowadzący rejestr pod względem kompletności zgłoszenia i poprawności rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej.
2. 
Do rejestru wprowadza się również informacje uzyskane w trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego o wykrytych przypadkach zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, zgonów z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeń oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, jeżeli podlegały obowiązkowi zgłoszenia, a nie zostały zgłoszone przez zobowiązane do tego podmioty.
3. 
Dane dotyczące danej osoby wprowadza się do rejestru pod tą samą pozycją.
4. 
Dokonanie wpisów danych w rejestrze jest potwierdzane przez podmiot prowadzący rejestr na zgłoszeniu, poprzez umieszczenie na nim numeru wpisu zgłoszenia w danym roku oraz daty otrzymania zgłoszenia.
§  3. 
1. 
Po otrzymaniu zgłoszenia podmiot prowadzący rejestr podejmuje następujące działania:
1)
sprawdza dane zawarte w zgłoszeniu pod względem ich kompletności i w miarę możliwości uzupełnia brakujące dane;
2)
zwraca zgłoszenie lekarzowi, felczerowi, kierownikowi szpitala lub kierownikowi laboratorium w celu uzupełnienia wraz z informacją, jakie dane muszą zostać uzupełnione - w przypadku stwierdzenia niemożliwych do usunięcia braków danych w zgłoszeniu;
3)
weryfikuje poprawność rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, uwzględniając:
a)
informacje uzyskane od lekarza, felczera, kierownika szpitala lub kierownika laboratorium dokonującego zgłoszenia,
b)
informacje uzyskane z dokumentacji medycznej,
c)
definicje zakażeń i chorób zakaźnych stworzone dla potrzeb nadzoru epidemiologicznego, wytyczne państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego lub Głównego Inspektora Sanitarnego oraz współczesną wiedzę medyczną.
2. 
Podmiot prowadzący rejestr, do którego wpłynęło zgłoszenie, przekazuje kompletne i zweryfikowane w zakresie poprawności rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej zgłoszenie:
1)
podmiotowi prowadzącemu rejestr właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby, u której rozpoznano zakażenie lub chorobę zakaźną lub zgon z ich powodu lub dodatni wynik laboratoryjny w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych - jeżeli zgłoszenie wpłynęło do podmiotu prowadzącego rejestr, niewłaściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby objętej zgłoszeniem lub
2)
podmiotowi prowadzącemu rejestr, właściwemu ze względu na rodzaj choroby zakaźnej lub zakażenia.
§  4. 
1. 
Dane zgromadzone w rejestrach są przechowywane przez 50 lat, licząc od dnia dokonania wpisu tych danych do rejestru.
2. 
Nazwiska i imiona, numery PESEL lub numery identyfikacyjne dokumentu tożsamości oraz dokładne adresy zamieszkania są usuwane z rejestru po upływie 10 lat, licząc od dnia dokonania wpisu tych danych do rejestru.
§  5. 
Udostępnienie danych z rejestru podmiotom, o którym mowa w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, następuje nieodpłatnie, przez udostępnienie rejestru do wglądu, sporządzenie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem lub sporządzenie kopii w formie pliku elektronicznego.
§  6. 
1. 
Raporty o zakażeniach i zachorowaniach na chorobę zakaźną, zgonach z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych są sporządzane przez podmiot prowadzący rejestr co miesiąc, co kwartał oraz co rok.
2. 
Wzór raportu o zakażeniach i zachorowaniach na choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór raportu o zgonach z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych oraz podejrzeniach zgonów z ich powodów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór raportu o zakażeniach i zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wybranych czynników chorobotwórczych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny oraz specjalistyczne jednostki wskazane do prowadzenia rejestru przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego przekazują państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu raporty, o których mowa w ust. 1, w terminie:
1)
7 dni od dnia następującego po ostatnim dniu miesiąca, którego raport dotyczy;
2)
10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu kwartału, którego raport dotyczy;
3)
20 dni od dnia następującego po ostatnim dniu roku, którego raport dotyczy.
6. 
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przekazuje raporty, o których mowa w ust. 1, Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu lub wskazanej przez niego specjalistycznej jednostce, a także krajowemu punktowi kontaktowemu wspólnotowego systemu wczesnego ostrzegania i reagowania oraz krajowemu punktowi centralnemu do spraw Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych w terminie:
1)
10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu miesiąca, którego raport dotyczy;
2)
20 dni od dnia następującego po ostatnim dniu kwartału, którego raport dotyczy;
3)
40 dni od dnia następującego po ostatnim dniu roku, którego raport dotyczy.
7. 
Państwowy inspektor sanitarny lub specjalistyczna jednostka wskazana do prowadzenia rejestru dokonuje korekty złożonych w minionym okresie sprawozdawczym raportów:
1)
przekazywanych co kwartał - po upływie kolejnego kwartału w terminach określonych w ust. 5 pkt 2 oraz ust. 6 pkt 2;
2)
przekazywanych co rok - po upływie pierwszego kwartału roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
8. 
Korekty raportów, o których mowa w ust. 7, dokonuje się poprzez sporządzenie raportu zgodnie ze wzorem, o którym mowa w ust. 2-4, w zakresie danych objętych korektą, wraz z dopiskiem "KOREKTA RAPORTU".
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestrów zachorowań na choroby zakaźne i dodatnich wyników badań laboratoryjnych oraz sporządzania raportów o zarejestrowanych przypadkach (Dz. U. Nr 90, poz. 854 oraz z 2005 r. Nr 92, poz. 774), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 oraz z 2009 r. Nr 76, poz. 641).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR
Nazwa i adres jednostki przekazującej raport Raport o zakażeniach i zachorowaniach na choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych za okres

od .............. do ............. r.

Adresat:
Numer identyfikacyjny jednostki przekazującej raport - REGON
Lp. Przyczyna 1) Liczba zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne, ich podejrzeń oraz przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych
Kod

ICD-10 2)

Określenie słowne 3) 0 1 2-4 5-9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60+ Ogółem w tym podejrzenia
1. ........ ........
2. ........ ........
...
Razem

Wyjaśnienia dotyczące raportuPieczątka imienna i podpis osoby

można uzyskać pod numerem telefonu:upoważnionej:

...............................................

............................................... (miejscowość i data .....................................

sporządzenia raportu)

Objaśnienia: 1) Uporządkowanie według kodów Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). 2) Kategorie czteroznakowe. 3) Określenie wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) - dopuszczalne skróty.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR
Nazwa i adres jednostki przekazującej raport: Raport o zgonach z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych oraz podejrzeniach zgonów z ich powodu za okres

od ......... do ................ r.

Adresat:
Numer identyfikacyjny jednostki przekazującej raport - REGON
Lp. Przyczyna zgonu 1) Liczba zgonów oraz podejrzeń zgonów z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych według wieku zmarłych
Kod

ICD-10 2)

Określenie słowne 3) 0 1 2-4 5-9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60+ Ogółem w tym podejrzenia
1. ........ ........
2. ........ ........
... - Inna i bliżej nieokreślona
Razem

Wyjaśnienia dotyczące raportuPieczątka imienna i podpis osoby

można uzyskać pod numerem telefonu:upoważnionej:

...............................................

............................................... (miejscowość i data .......................................

sporządzenia raportu)

Objaśnienia: 1) Uporządkowanie według kodów Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). 2) Kategorie czteroznakowe. 3) Określenie wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) - dopuszczalne skróty.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR
Nazwa i adres jednostki przekazującej raport Raport o zakażeniach i zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wybranych biologicznych czynników chorobotwórczych za okres

od ................. do ............ r.

Adresat
Numer identyfikacyjny jednostki przekazującej raport - REGON

1. Salmonelozy (ogółem): liczba zachorowań według definicji przypadku, kraju zakażenia oraz płci i wieku1)

Klasyfikacja przypadków Prawdopodobny Potwierdzony Razem
Płeć (m - mężczyźni, k - kobiety) m k m k m k
0 1 2 3 4 5 6
Zakażenia rodzime według wieku

(ukończone lata)

0 - 4 1
5 - 9 2
10 - 14 3
15 - 24 4
25 - 64 5
65 + 6
Razem 7
Zakażenia importowane według kraju zakażenia 2) kod kraju 8
kod kraju 9
......... ...
Razem x
Ogółem

(wiersz 7 + x) 3)

y

2. Czerwonka bakteryjna /szigeloza/: liczba zachorowań według definicji przypadku, kraju zakażenia, gatunku pałeczek oraz płci i wieku1)

Klasyfikacja Prawdopodobny Potwierdzony Razem
Gatunek pałeczek S. sonnei inne brak S. sonnei inne brak S. sonnei inne brak
Płeć (m - mężczyźni, k - kobiety) m k m k m k m k m k m k m k m k m k
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Zakażenia rodzime według wieku

(ukończone lata)

0 - 4 1
5 - 9 2
10 - 14 3
15 - 24 4
25 - 64 5
65 + 6
Razem 7
Zakażenia importowane według kraju zakażenia 2) kod kraju 8
kod kraju 9
....... ...
Razem x
Ogółem

(wiersz 7 + x) 4)

y

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu A: liczba zachorowań według definicji przypadku, kraju zakażenia, stanu zaszczepienia oraz płci i wieku1)

Klasyfikacja Prawdopodobny Potwierdzony Razem
Stan pełne nie brak pełne nie brak pełne nie brak
Płeć (m - mężczyźni, k - kobiety) m k m k m k m k m k m k m k m k m k
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Zakażenia rodzime według wieku

(ukończone lata)

0 - 4 1
5 - 9 2
10 - 14 3
15 - 24 4
25 - 64 5
65 + 6
Razem 7
Zakażenia importowane według kraju zakażenia 2) kod kraju 8
kod kraju 9
....... ...
Razem x
Ogółem

(wiersz 7 + x) 5)

y

4. Odra: zachorowania i podejrzenia zachorowań1)

Ogólna liczba zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań 6) 1
w tym liczba przypadków, w których zlecono badanie serologiczne 7) wyłącznie przeciwciała w klasie IgM 2
wyłącznie przeciwciała w klasie IgG (2 badania) 3
przeciwciała w klasie IgM oraz IgG (2 badania) 4
Liczba zachorowań wykazanych w sprawozdaniach MZ-56 8) 5

5. Choroba Creutzfeldta-Jakoba i inne encefalopatie gąbczaste: zachorowania i podejrzenia zachorowań1)

Ogólna liczba zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań 6) 1
Liczba zachorowań wykazanych w sprawozdaniach MZ-56 9) 2

6. Jednostki chorobowe uruchamiające system wczesnego ostrzegania: ogólna liczba zgłoszonych podejrzeń zachorowań1),6)

Botulizm 1 Ospa prawdziwa 5
Cholera 2 Tularemia 6
Dżuma 3 Wąglik - postać płucna lub jelitowa 7
Gorączka Q 4 Wirusowe gorączki krwotoczne 8

Wyjaśnienia dotyczące raportuPieczątka imienna i podpis osoby

można uzyskać pod numerem telefonu:upoważnionej:

...............................................

............................................... (miejscowość i data .................................

.................................. sporządzenia raportu)...........................

Objaśnienia:

1) wypełnić wszystkie pola; w przypadku braku zachorowań wpisać 0 (zero)

2) podać osobno dla każdego kraju; opis "kod kraju" zastąpić odpowiednim dwuliterowym kodem kraju według ISO 3166-1; w przypadku większej liczby krajów, niż przewidziano w tabeli, uzupełnić tabelę o dodatkowy/e wiersz/e

3) obowiązuje zgodność danych: sumy liczb z rubryk 1-2, 3-4 oraz 5-6 równają się (odpowiednio) sumom liczb z rubryki 4 wiersz 5, z rubryki 5 wiersze 5-6 oraz z rubryki 6 wiersze 5-6 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

4) obowiązuje zgodność danych: sumy liczb z rubryk 1-6, 7-12 oraz 13-18 równają się (odpowiednio) sumom liczb z rubryki 4 wiersz 7, z rubryki 5 wiersz 7 oraz z rubryki 6 wiersz 7 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

5) obowiązuje zgodność danych: sumy liczb z rubryk 1-6, 7-12 oraz 13-18 równają się (odpowiednio) sumom liczb z rubryki 4 wiersz 101, z rubryki 5 wiersz 101 oraz z rubryki 6 wiersz 101 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

6) należy pominąć zgłoszenia podejrzeń zachorowań, które zostały zastąpione zgłoszeniem zachorowania, i wykazać wszystkie pozostałe podejrzenia, w tym odwołane lub wykluczone

7) nie należy wykazywać zleceń przewidujących jednorazowe badanie przeciwciał w klasie IgG

8) obowiązuje zgodność danych: liczba równa się sumie liczb z rubryki 6 wiersz 98 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

9) obowiązuje zgodność danych: liczba równa się sumie liczb z rubryki 6 wiersze 77-79 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.94.610

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich podejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzory i terminy przekazywania raportów zawierających te informacje.
Data aktu: 18/05/2010
Data ogłoszenia: 31/05/2010
Data wejścia w życie: 15/06/2010