Uregulowanie stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 2009 r.
o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

Art.  1. [Przywrócenie własności nieruchomości osobom prawnym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego]

Nieruchomości wymienione w załączniku do niniejszej ustawy, które przeszły na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do Z.S.R.R. (Dz. U. Nr 59, poz. 318, z 1949 r. Nr 53, poz. 404 oraz z 1969 r. Nr 13, poz. 95), pozostające w dniu wejścia w życie ustawy w faktycznym, wyłącznym władaniu osób prawnych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z dniem wejścia w życie ustawy stają się z mocy prawa nieodpłatnie i w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych ujawnionych w księdze wieczystej w dniu wejścia w życie ustawy, własnością tych osób prawnych.

Art.  2. [Przywrócenie Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej własności nieruchomosci w Bielance]

Nieruchomość położona w Bielance, zabudowana cerkwią p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny, która przeszła na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu, o którym mowa w art. 1, pozostająca w dniu wejścia w życie ustawy w faktycznym, wyłącznym władaniu Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej w Bielance, z dniem wejścia w życie ustawy staje się z mocy prawa nieodpłatnie i w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych ujawnionych w księdze wieczystej w dniu wejścia w życie ustawy, własnością Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego).

Art.  3. [Decyzja stwierdzająca przejścia prawa własności nieruchomości]
1.
Stwierdzenie przejścia prawa własności nieruchomości, o których mowa w art. 1 i 2, z dniem wejścia w życie ustawy następuje w drodze decyzji wojewody, wydanej na wniosek kościelnych osób prawnych, o których mowa w art. 1 i 2.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej oraz dokonania wpisów w ewidencji gruntów i budynków.
Art.  4. [Odszkodowanie wypłacane Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej za niektóre nieruchomości]
1.
Za nieruchomość położoną w Przemyślu, zabudowaną cerkwią p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz nieruchomość położoną w Wysowej-Zdrój, zabudowaną cerkwią p.w. św. Michała Archanioła, Skarb Państwa wypłaci Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) odszkodowanie.
2.
Wysokość odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, odpowiada wartości nieruchomości, która zostanie określona w operatach szacunkowych wykonanych na zlecenie ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, zwanego dalej "ministrem", sporządzonych z zachowaniem podejścia kosztowego określonego w art. 153 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.1)).
3.
Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez ministra pisemnej akceptacji Metropolii Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) dla operatów szacunkowych określonych w ust. 2.
4.
W przypadku odmowy przez Metropolię Przemysko-Warszawską obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) akceptacji operatów szacunkowych, o których mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio art. 157 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
5.
Minister, w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisemnej odmowy, o której mowa w ust. 4, zleca organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia zakwestionowanych operatów szacunkowych.
6.
Minister może z własnej inicjatywy zlecić organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych.
7.
W przypadku negatywnej oceny przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych prawidłowości sporządzenia operatów szacunkowych, o których mowa w ust. 2, minister, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oceny, zleca wykonanie nowych operatów. Przepisy ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
Art.  5. [Odszkodowanie wypłacane Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego za nieruchomość w Bielance]
1.
Za nieruchomość, o której mowa w art. 2, Skarb Państwa wypłaci Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego odszkodowanie.
2.
Wysokość odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, odpowiada wartości nieruchomości, która zostanie określona w operatach szacunkowych wykonanych na zlecenie ministra, sporządzonych z zachowaniem podejścia kosztowego określonego w art. 153 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
3.
Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez ministra pisemnej akceptacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dla operatu szacunkowego określonego w ust. 2.
4.
W przypadku odmowy przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny akceptacji operatu szacunkowego, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio art. 157 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
5.
Minister, w terminie 14 dni od otrzymania pisemnej odmowy, o której mowa w ust. 4, zleca organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia zakwestionowanego operatu szacunkowego.
6.
Minister może z własnej inicjatywy zlecić organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych wykonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego.
7.
W przypadku negatywnej oceny przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego, o którym mowa w ust. 2, minister, w terminie 30 dni od dnia otrzymania oceny, zleca wykonanie nowego operatu. Przepisy ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
Art.  6. [Wypłata odszkodowania przez wojewodę]

Odszkodowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i art. 5 ust. 1, jest wypłacane przez wojewodę.

Art.  7. [Koszty ponoszone przez Skarb Państwa]

Koszty związane ze sporządzeniem operatów szacunkowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 7 oraz w art. 5 ust. 2 i 7, a także koszty związane z ewentualną oceną prawidłowości ich sporządzenia ponosi Skarb Państwa.

Art.  8. [Zwolnienie z podatków i opłat nabycia własności nieruchomości na podstawie przepisów ustawy]

Nabycie własności nieruchomości na podstawie art. 1 i 2, w tym decyzja, o której mowa w art. 3, oraz odszkodowanie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 i art. 5 ust. 1, są wolne od podatków i opłat z tym związanych, a wynikające z nabycia nieruchomości wpisy do ksiąg wieczystych oraz zakładanie tych ksiąg są wolne od opłat.

Art.  9. [Wejście w życie]

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2782, z 2005 r. Nr 130, poz. 1087, Nr 169, poz. 1420 i Nr 175, poz. 1459, z 2006 r. Nr 64, poz. 456, Nr 104, poz. 708 i Nr 220, poz. 1600 i 1601, z 2007 r. Nr 173, poz. 1218, z 2008 r. Nr 59, poz. 369 i Nr 220, poz. 1412 oraz z 2009 r. Nr 19, poz. 100, Nr 42, poz. 335 i 340, Nr 98, poz. 817, Nr 161, poz. 1279 i 1281 i Nr 206, poz. 1590.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI ZABUDOWANYCH NASTĘPUJĄCYMI CERKWIAMI POZOSTAJĄCYMI W FAKTYCZNYM, WYŁĄCZNYM WŁADANIU OSÓB PRAWNYCH POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO, KTÓRE STAJĄ SIĘ Z MOCY PRAWA WŁASNOŚCIĄ TYCH OSÓB PRAWNYCH

1) Blechnarka, cerkiew św. św. Kosmy i Damiana,

2) Dziurdziów, cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny,

3) Hańczowa, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny,

4) Kalników, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny,

5) Kłokowice, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny,

6) Konieczna, cerkiew św. Bazylego Wielkiego,

7) Kunkowa, cerkiew św. Apostoła Łukasza,

8) Leszczyny, cerkiew św. Apostoła Łukasza,

9) Młodowice, cerkiew Poczęcia Najświętszej Marii Panny,

10) Morochów, cerkiew Spotkania Pańskiego,

11) Pielgrzymka, cerkiew św. Michała Archanioła,

12) Przemyśl, cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny,

13) Przemyśl, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny,

14) Sanok, cerkiew Świętej Trójcy,

15) Szczawne, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny,

16) Turzańsk, cerkiew św. Michała Archanioła,

17) Wołowiec, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny,

18) Wysowa-Zdrój, cerkiew św. Michała Archanioła,

19) Zapałów, cerkiew św. św. Kosmy i Damiana,

20) Zagórz, cerkiew św. Michała Archanioła,

21) Zdynia, cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.7.43

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Uregulowanie stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Data aktu: 17/12/2009
Data ogłoszenia: 18/01/2010
Data wejścia w życie: 02/02/2010