Sposób planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunki przyznawania pomocy finansowej z tych środków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 marca 2010 r.
w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków

Na podstawie art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2008 r. Nr 7, poz. 39, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prokurator Generalny i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu planują wysokość środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów w ramach właściwych części budżetu państwa, a następnie wykorzystują środki przyznane na ten cel w ustawie budżetowej.
2.
Prokurator Generalny corocznie, po ogłoszeniu ustawy budżetowej, dokonuje podziału pozostających w jego dyspozycji środków, o których mowa w ust. 1, dla:
1)
Prokuratury Generalnej - na pomoc finansową na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów Prokuratury Generalnej, prokuratorów delegowanych do Prokuratury Generalnej oraz prokuratorów w stanie spoczynku, których wynagrodzenia lub uposażenia w stanie spoczynku są finansowane ze środków pozostających w dyspozycji Prokuratora Generalnego;
2)
prokuratur apelacyjnych - na pomoc finansową na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów pełniących służbę na obszarze działania danej prokuratury apelacyjnej i prokuratorów w stanie spoczynku, którzy pobierają uposażenie w stanie spoczynku na obszarze działania tej prokuratury.
§  2.
Pomoc finansowa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratora oraz prokuratora w stanie spoczynku, zwana dalej "pomocą finansową", może być przyznana z przeznaczeniem na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo poprawę warunków mieszkaniowych, a w szczególności na:
1)
budowę albo rozbudowę lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego;
2)
uzupełnienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej;
3)
kaucję lub opłaty wymagane przy uzyskiwaniu lub zamianie lokalu mieszkalnego;
4)
zakup lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo spłatę kredytu zaciągniętego w tym celu.
§  3.
1.
Warunkiem przyznania pomocy finansowej jest:
1)
zaangażowanie środków własnych w wysokości co najmniej 10 % przewidywanego pełnego kosztu planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej;
2)
niekorzystanie, w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej, ze zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z wyłączeniem pożyczki na remont mieszkania, a w przypadku krótszego okresu pełnienia urzędu na stanowisku prokuratora - od dnia powołania na stanowisko.
2.
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy prokuratora zamieszkującego w innej miejscowości niż miejscowość będąca siedzibą prokuratury, w której pełni służbę, a pomoc finansowa jest przeznaczona na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego w miejscowości będącej siedzibą tej prokuratury.
§  4.
1.
Pomoc finansowa jest przyznawana na wniosek prokuratora lub prokuratora w stanie spoczynku.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać udokumentowane informacje dotyczące planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej oraz sytuacji majątkowej i rodzinnej prokuratora lub prokuratora w stanie spoczynku, ubiegającego się o przyznanie pomocy finansowej, a w szczególności:
1)
sposobu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych;
2)
powierzchni planowanej lub realizowanej inwestycji mieszkaniowej;
3)
przewidywanych pełnych kosztów inwestycji;
4)
zaangażowania środków własnych;
5)
dotychczasowych warunków mieszkaniowych;
6)
stanu rodziny, majątku i dochodów.
3.
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej są rozpatrywane dwa razy w roku - w kwietniu i październiku. Wnioski składa się do końca miesiąca poprzedzającego każdy z wymienionych miesięcy.
4.
Przyznanie i wysokość pomocy finansowej jest uzależniona od wysokości wydatków ustalonych na ten cel w planie finansowym oraz wysokości środków pieniężnych postawionych do dyspozycji właściwemu dysponentowi, a także liczby złożonych wniosków oraz sytuacji mieszkaniowej, majątkowej i rodzinnej prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku, ubiegających się o jej przyznanie.
§  5.
1.
Pomoc finansowa jest przyznawana na podstawie umowy pożyczki.
2.
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej rozpatruje i umowę pożyczki zawiera:
1)
Prokurator Generalny, po zasięgnięciu opinii kolegium właściwej prokuratury apelacyjnej lub zebrania prokuratorów Prokuratury Generalnej - z prokuratorami i prokuratorami w stanie spoczynku, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, oraz prokuratorami apelacyjnymi;
2)
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, po zasięgnięciu opinii:
a)
kolegium prokuratorów Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - z prokuratorami i prokuratorami w stanie spoczynku tej Komisji,
b)
kolegium prokuratorów Biura Lustracyjnego - z prokuratorami i prokuratorami w stanie spoczynku tego Biura;
3)
właściwy prokurator apelacyjny, po zasięgnięciu opinii kolegium tej prokuratury - z prokuratorami pełniącymi służbę i prokuratorami w stanie spoczynku, którzy pobierają uposażenie w stanie spoczynku na obszarze działania danej prokuratury apelacyjnej.
3.
Nieprzyznanie pomocy finansowej, na żądanie wnioskodawcy uzasadnia się na piśmie.
§  6.
1.
Udzielenie pożyczki wymaga ustanowienia hipoteki, poręczenia lub innego zabezpieczenia przewidzianego obowiązującymi ustawami.
2.
Pożyczki udziela się na okres nie dłuższy niż 25 lat.
3.
Pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat.
§  7.
1.
Spłata pożyczki następuje w ratach miesięcznych i rozpoczyna się od następnego miesiąca po otrzymaniu pożyczki.
2.
Szczegółowe warunki spłaty pożyczki określa umowa, o której mowa w § 5 ust. 1.
§  8.
1.
W przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego prokuratora w sposób, o którym mowa w art. 16 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze, lub utraty uprawnień do stanu spoczynku i uposażenia w przypadkach, o których mowa w art. 62d tej ustawy, udzielona pożyczka podlega zwrotowi.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zwrotowi, w formie jednorazowej spłaty, podlega kwota niespłaconej pożyczki oprocentowanej w wysokości 7,3 % do dnia jej spłaty.
§  9.
Wpływy ze spłat pożyczek udzielonych prokuratorom i prokuratorom w stanie spoczynku wraz z należnym oprocentowaniem stanowią dochody budżetu państwa.
§  10.
Do umów pożyczki zawartych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 2010 r. 2
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 4, Nr 26, poz. 156 i 157, Nr 56, poz. 459, Nr 178, poz. 1375, Nr 190, poz. 1474, Nr 219, poz. 1706 i Nr 223, poz. 1777.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków (Dz. U. Nr 80, poz. 728, z 2007 r. Nr 144, poz. 1013 oraz z 2008 r. Nr 204, poz. 1278), które traci moc z dniem 31 marca 2010 r. na podstawie ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 178, poz. 1375 i Nr 219, poz. 1706).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.49.298

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów oraz warunki przyznawania pomocy finansowej z tych środków.
Data aktu: 30/03/2010
Data ogłoszenia: 30/03/2010
Data wejścia w życie: 31/03/2010