Postępowanie w trakcie dokonywania przemieszczania towarów na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 10 marca 2010 r.
w sprawie postępowania w trakcie dokonywania przemieszczania towarów na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie

Na podstawie art. 13a ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb postępowania w trakcie dokonywania przemieszczania towarów na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie, o którym mowa w art. 296 ust. 4 Rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.), zwanego dalej "przemieszczaniem towarów".
§  2.
Przemieszczenie towarów odbywa się w przypadku, gdy osoba dokonująca wysyłki towarów, o których mowa w § 1, zwana dalej "nadawcą", i osoba przyjmująca te towary, zwana dalej "adresatem":
1)
posiada pozwolenie wydane według wzoru określonego w załączniku nr 67 do rozporządzenia Komisji (EWG), o którym mowa w § 1;
2)
przestrzega warunków określonych w art. 296 ust. 5 i 6 oraz art. 300 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG), o którym mowa w § 1.
§  3.
1.
Przemieszczanie towarów odbywa się na podstawie Dokumentu Przekazania Towaru, zwanego dalej "dokumentem DPT", którego wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 8 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne.
2.
Karty dokumentu DPT przeznaczone są dla:
1)
nadawcy - karta A;
2)
adresata - karta B;
3)
urzędu kontrolnego wskazanego w pozwoleniu adresata - karta C;
4)
urzędu kontrolnego wskazanego w pozwoleniu nadawcy - karta D.
3.
Przemieszczanie towarów objętych różnymi kodami Nomenklatury Scalonej (CN) odbywa się na podstawie odrębnych dokumentów DPT.
4.
Przemieszczanie towarów na terytorium kraju może odbywać się bez dokumentu DPT, jeżeli urząd kontrolny jest tym samym urzędem dla nadawcy i adresata.
§  4.
1.
Przed dokonaniem przemieszczenia towarów:
1)
adresat dostarcza nadawcy kopię pozwolenia wraz z informacją dotyczącą ilości i wartości towarów, które będą przedmiotem wysyłki;
2)
nadawca sprawdza, czy towary przeznaczone do wysyłki są zgodne z opisem i kodem Nomenklatury Scalonej (CN) towaru zawartym w pozwoleniu adresata.
2.
Jednocześnie z wysyłanymi towarami nadawca wysyła adresatowi dokument DPT wypełniony w części przeznaczonej dla nadawcy.
3.
Po dokonaniu wysyłki towarów nadawca odnotowuje dokonanie wysyłki w swojej ewidencji.
§  5.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 1, adresat przekazuje do urzędu kontrolnego, wskazanego w jego pozwoleniu, najpóźniej w terminie 3 dni roboczych od dnia przyjęcia wysłanego towaru, dokument DPT uzupełniony w części dotyczącej adresata.
§  6.
Urząd kontrolny, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, potwierdza każdą kartę dokumentu DPT, a następnie:
1)
kartę A przesyła nadawcy;
2)
kartę B przesyła adresatowi;
3)
kartę C zatrzymuje w swojej dokumentacji;
4)
kartę D przesyła do urzędu kontrolnego wskazanego w pozwoleniu nadawcy.
§  7.
1.
Po potwierdzeniu przyjęcia przez adresata przemieszczonych towarów w dokumencie DPT i odnotowaniu tego w swojej ewidencji odpowiedzialnym za dotrzymanie warunków określonych w art. 296 ust. 5 i 6 oraz art. 300 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG), o którym mowa w § 1, jest adresat.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 4, za dotrzymanie warunków określonych w art. 296 ust. 5 i 6 oraz art. 300 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG), o którym mowa w § 1, adresat jest odpowiedzialny z chwilą przyjęcia wysyłanych towarów i odnotowania tego w swojej ewidencji.
§  8.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przemieszczania towarów rozpoczętego i niezakończonego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2008 r. Nr 209, poz. 1320 i Nr 215, poz. 1355 oraz z 2009 r. Nr 168, poz. 1323.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.44.254

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w trakcie dokonywania przemieszczania towarów na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie.
Data aktu: 10/03/2010
Data ogłoszenia: 22/03/2010
Data wejścia w życie: 06/04/2010