Szczegółowy zakres informacji o przeprowadzanych kontrolach wyrobów budowlanych i wydawanych postanowieniach, decyzjach i opiniach, a także o sposobie i terminie przekazywania tych informacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 23 grudnia 2010 r.
w sprawie szczegółowego zakresu informacji o przeprowadzanych kontrolach wyrobów budowlanych i wydawanych postanowieniach, decyzjach i opiniach, a także o sposobie i terminie przekazywania tych informacji

Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881, z 2009 r. Nr 18, poz. 97 oraz z 2010 r. Nr 114, poz. 760) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres informacji przekazywanych przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego o:
a)
przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych,
b)
wydanych postanowieniach i decyzjach dotyczących wyrobów budowlanych,
c)
wydanych opiniach o wyrobach budowlanych;
2)
sposób i termin przekazywania informacji, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Informacje o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych i działaniach podjętych w wyniku ustaleń kontroli powinny zawierać:
1)
nazwę organu prowadzącego kontrolę;
2)
wskazanie, że podmiotem, u którego przeprowadzono kontrolę, jest producent, upoważniony przedstawiciel producenta, sprzedawca lub importer;
3)
firmę i adres siedziby kontrolowanego;
4)
miejsce przeprowadzenia kontroli;
5)
czas trwania kontroli;
6)
dane identyfikujące kontrolowany wyrób budowlany, w tym jego nazwę, partię, rodzaj oraz miejsce i rok produkcji;
7)
ogólną informację o skontrolowanym wyrobie budowlanym, w tym o sposobie jego oznakowania;
8)
określenie zakresu kontroli;
9)
wyniki kontroli, w tym stwierdzone nieprawidłowości oraz wnioski i zalecenia z kontroli;
10)
rodzaj i wynik podjętych działań naprawczych, w przypadku posiadania takich informacji;
11)
dane identyfikujące producenta, przedstawiciela producenta oraz importera;
12)
informację o wszczęciu postępowania administracyjnego.
2.
Informacje są przekazywane w terminie 14 dni od dnia, w którym organ ustosunkował się do uwag zgłoszonych do protokołu kontroli przez kontrolowanego, albo od dnia, w którym upłynął termin na zgłoszenie uwag, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 10, są przekazywane niezwłocznie.
§  3.
1.
Informacje o wydanych postanowieniach i decyzjach dotyczących wyrobów budowlanych powinny zawierać:
1)
nazwę organu, który wydał postanowienie lub decyzję;
2)
datę wydania i znak postanowienia lub decyzji;
3)
informację o przedmiocie orzeczenia;
4)
informacje identyfikujące strony postępowania;
5)
wskazanie podstawy prawnej i rodzaju rozstrzygnięcia;
6)
informację o wszczęciu postępowania odwoławczego, w tym datę wniesienia odwołania.
2.
Informacje są przekazywane niezwłocznie.
§  4.
1.
Informacje o wydanych opiniach o wyrobach budowlanych powinny zawierać:
1)
nazwę organu, który wydał opinię;
2)
nazwę, rodzaj i przeznaczenie wyrobu budowlanego, którego dotyczy opinia;
3)
firmę i adres siedziby producenta i importera wyrobu budowlanego;
4)
informację o treści opinii dotyczącą spełniania przez wyrób budowlany wymogów określonych w przepisach o wyrobach budowlanych;
5)
nazwę organu, dla którego opinię wydano.
2.
Informacje są przekazywane w terminie 14 dni od dnia wydania opinii.
§  5.
1.
Informacje, o których mowa w § 2-4, są przekazywane za pomocą teleinformatycznego systemu nadzoru rynku wyrobów budowlanych prowadzonego przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
2.
Jeżeli teleinformatyczny system nadzoru rynku wyrobów budowlanych nie przewiduje możliwości przekazania danego rodzaju informacji, informacja taka jest przekazywana za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej.
3.
System, o którym mowa w ust. 1, oraz inne środki komunikacji elektronicznej, o których mowa w ust. 2, powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  6.
W ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia informacje przekazywane w sposób, o którym mowa w § 5 ust. 1, mogą być przekazywane za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej zabezpieczonych przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 grudnia 2010 r.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.254.1706

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres informacji o przeprowadzanych kontrolach wyrobów budowlanych i wydawanych postanowieniach, decyzjach i opiniach, a także o sposobie i terminie przekazywania tych informacji.
Data aktu: 23/12/2010
Data ogłoszenia: 30/12/2010
Data wejścia w życie: 30/12/2010