Organizacja kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 31 sierpnia 2010 r.
w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1.  2
 Klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnich liceach ogólnokształcących przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, określoną w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
2.  3
 Szkoły polskie umożliwiają uczniom uczęszczającym do szkół działających w systemach oświaty innych krajów uzupełnianie wykształcenia w zakresie dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, zgodnie z ramami programowymi kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich i planami nauczania, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.
3.  4
 Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o szkole bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnim liceum ogólnokształcącym oraz szkołę polską, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. 
Szkoły są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, zwany dalej "ministrem".
§  2. 
1.  5
 Zadania związane z organizacją kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą w szkołach koordynuje Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, z siedzibą w Warszawie, zwany dalej "Ośrodkiem".
1a.  6
 (uchylony).
2.  7
 (uchylony).
3.  8
 (uchylony).
§  3. 
1.  9
 (uchylony).
2.  10
 Organizację roku szkolnego w szkołach określa dyrektor Ośrodka na wniosek dyrektora czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, lub kierownika szkoły polskiej.
§  4.  11
 (uchylony).
§  5. 
1. 
Do szkół mogą być przyjmowane także dzieci obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą oraz dzieci osób niebędących obywatelami polskimi, jeżeli szkoła posiada wolne miejsca oraz odpowiednie warunki kadrowe, organizacyjne i finansowe.
2. 
Kształcenie w szkołach jest nieodpłatne.
3.  12
 Warunkiem przyjęcia ucznia do szkoły polskiej jest dostarczenie kierownikowi szkoły polskiej zaświadczenia o uczęszczaniu ucznia do szkoły funkcjonującej w systemie oświaty kraju pobytu ucznia lub szkoły europejskiej działającej na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich albo pisemnego oświadczenia rodziców o uczęszczaniu ucznia do takiej szkoły.
§  6. 
1.  13
 (uchylony).
2.  14
 (uchylony).
3.  15
 Szkoła działa na podstawie statutu przygotowanego przez radę pedagogiczną i uchwalonego przez radę szkoły, a w razie jej niepowołania - przez radę pedagogiczną z zastrzeżeniem ust. 5.
4.  16
 (uchylony).
5.  17
 (uchylony).
6.  18
 Do statutu, o którym mowa w ust. 3, nie stosuje się przepisów wydanych na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej "ustawą", dotyczących ramowych statutów szkół publicznych.
§  7.  19
 (uchylony).
§  8. 
1.  20
 Klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone w czteroletnim liceum ogólnokształcącym:
1)
realizują programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy;
2)
realizują ramowy plan nauczania dla liceum ogólnokształcącego, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy;
3)
prowadzą kształcenie w formie dziennej przez pięć dni w tygodniu.
1a.  21
 W przypadkach uzasadnionych warunkami kadrowymi lub lokalowymi w klasach, o których mowa w ust. 1, za zgodą dyrektora Ośrodka, mogą nie być realizowane następujące przedmioty: wiedza o kulturze, podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, informatyka, wychowanie fizyczne, zajęcia artystyczne lub ekonomia w praktyce.
1b. 
Zgoda, o której mowa w ust. 1a, udzielana jest na czas określony, odrębnie dla każdego przedmiotu.
2.  22
 Klasy, o których mowa w ust. 1, mogą realizować również programy i plan nauczania, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2.
3.  23
 Szkoły polskie:
1)
realizują programy nauczania uwzględniające ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
realizują plan nauczania uzupełniającego, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
prowadzą kształcenie w wybranych dniach tygodnia ustalonych w arkuszu organizacji szkoły polskiej.
§  9. 
Do szkół nie stosuje się art. 39 ust. 2a, art. 60 ust. 3 oraz art. 63 ustawy.
§  10. 
1. 
Ośrodek może prowadzić kształcenie na odległość obejmujące realizację:
1)
ramowego planu nauczania;
2) 24
 uzupełniającego programu nauczania uwzględniającego ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.  25
 Zajęcia edukacyjne w kształceniu na odległość są prowadzone w formie konsultacji.
3.  26
 Do oceniania, klasyfikowania i promowania w kształceniu na odległość stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. poz. 1652).
4.  27
 (uchylony).
5.  28
 (uchylony).
6.  29
 (uchylony).
§  11. 
1. 
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne w szkołach są prowadzone oddzielnie dla każdej klasy, jeżeli klasa liczy co najmniej 7 uczniów.
2.  30
 W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek dyrektora czteroletniego liceum ogólnokształcącego, w którym są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, lub kierownika szkoły polskiej, dyrektor Ośrodka może wyrazić zgodę na prowadzenie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasie liczącej mniej niż 7 uczniów.
3. 
Jeżeli klasa liczy mniej niż 7 uczniów i dyrektor Ośrodka nie wyrazi zgody, o której mowa w ust. 2, obowiązkowe zajęcia edukacyjne są prowadzone w grupach międzyklasowych.
§  12.  31
 (uchylony).
§  13. 
1.  32
 Uczniowie i absolwenci szkół otrzymują świadectwa szkolne wydawane zgodnie z przepisami w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.
2.  33
 Na wniosek rodziców lub opiekunów, a w przypadku ucznia pełnoletniego - na wniosek ucznia, szkoła polska wydaje także pisemną informację o systemie oświaty kraju, w którym uczeń realizował obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, oraz o zakresie zajęć edukacyjnych zrealizowanych w szkole, do której uczeń uczęszczał. Do wniosku o wydanie informacji dołącza się ostatnie świadectwo uzyskane w tej szkole.
3. 
Informacja, o której mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL ucznia;
2)
nazwy szkół, do których uczeń uczęszczał w poszczególnych latach nauki;
3)
wykaz nauczanych przedmiotów i zajęć oraz ich polskie odpowiedniki;
4)
tygodniowy wymiar przedmiotów i zajęć, o których mowa w pkt 3;
5)
zwięzły opis systemu oświaty danego kraju, obejmujący w szczególności:
a)
dane o sposobie i warunkach spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki,
b)
informację o etapach edukacyjnych i typach szkół,
c)
informację o egzaminach kończących poszczególne etapy edukacyjne,
d)
informację o rodzajach egzaminów i świadectw uprawniających do podjęcia nauki na studiach wyższych,
e)
opis systemu oceniania i skalę ocen.
4.  34
 Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do klas, o których mowa w § 8 ust. 1, realizujących programy i plan nauczania, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.
§  14. 
Szkoły są obowiązane gromadzić i udostępniać księgozbiór biblioteczny wspomagający realizację programów nauczania oraz samokształcenie uczniów i doskonalenie nauczycieli.
§  15.  35
 (uchylony).
§  16.  36
 (uchylony).
§  17.  37
 (uchylony).
§  18.  38
 (uchylony).
§  19.  39
 (uchylony).
§  20.  40
 (uchylony).
§  21.  41
 (uchylony).
§  22.  42
 (uchylony).
§  23.  43
 (uchylony).
§  24.  44
 (uchylony).
§  25.  45
 (uchylony).
§  26. 
Na wniosek nauczyciela prowadzącego nauczanie języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą lub dzieci pracowników migrujących, a także na wniosek organizacji społecznej zarejestrowanej za granicą lub innego podmiotu organizującego za granicą nauczanie języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim, Ośrodek udostępnia nieodpłatnie posiadane w wersji elektronicznej programy, materiały, narzędzia i pomoce dydaktyczne.
§  27. 
1. 
Szkoły dostosują swoją działalność do wymagań określonych w rozporządzeniu do dnia 31 sierpnia 2013 r., a w zakresie stosowania ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz planów nauczania uzupełniającego, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2, do dnia 31 sierpnia 2014 r.
2. 
Kierownik punktu, w terminie do dnia 30 marca 2011 r., przedstawi dyrektorowi Ośrodka harmonogram dostosowywania kształcenia w punkcie do ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz planów nauczania uzupełniającego, o których mowa w § 8 ust. 3 pkt 1 i 2.
3. 
Dyrektor Ośrodka, w terminie do dnia 31 maja 2011 r., zatwierdza harmonogram, o którym mowa w ust. 2. Dyrektor Ośrodka może, przed zatwierdzeniem harmonogramu, zobowiązać kierownika punktu do wprowadzenia określonych zmian w harmonogramie.
4. 
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do szkół realizujących uzupełniający plan nauczania.
5. 
Kształcenie na odległość może być prowadzone przez szkoły nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2011 r.
§  28. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 września 2004 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. Nr 194, poz. 1986).
§  29. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  46

RAMY PROGRAMOWE KSZTAŁCENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO DLA SZKÓŁ POLSKICH

ZAŁĄCZNIK Nr  2  47

PLAN NAUCZANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U.2011.248.1480).
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
4 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
5 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
6 § 2 ust. 1a uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
7 § 2 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
8 § 2 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
9 § 3 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
10 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
11 § 4 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
12 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
13 § 6 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
14 § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
15 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
16 § 6 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
17 § 6 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 5 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
18 § 6 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
19 § 7 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
20 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
21 § 8 ust. 1a zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
22 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
23 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
24 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
25 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
26 § 10 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.

27 § 10 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
28 § 10 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
29 § 10 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2017 r. (Dz.U.2017.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2017 r.
30 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
31 § 12 uchylony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
32 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
33 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
34 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
35 § 15 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
36 § 16 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
37 § 17 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
38 § 18 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
39 § 19 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
40 § 20 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
41 § 21 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
42 § 22 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
43 § 23 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
44 § 24 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
45 § 25 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
46 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.
47 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. (Dz.U.2019.2172) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2019 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.454 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.
Data aktu: 31/08/2010
Data ogłoszenia: 08/04/2014
Data wejścia w życie: 01/01/2011, 01/10/2010