Ustanowienie Odznaki Honorowej "Bene merito", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 2009 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej "Bene merito", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Odznakę Honorową "Bene merito", zwaną dalej "Odznaką "Bene merito"".
2. 
Odznaka "Bene merito" jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
§  2. 
Odznakę "Bene merito" nadaje minister właściwy do spraw zagranicznych z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej, urzędu konsularnego, instytutu polskiego lub innej placówki zagranicznej podległej ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie Odznaki "Bene merito" powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających wyróżnienie.
2. 
Wniosek o nadanie Odznaki "Bene merito" powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych co najmniej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem jej wręczenia.
3. 
Wzór wniosku o nadanie Odznaki "Bene merito" stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Odznaka "Bene merito" ma kształt okrągłego medalu o średnicy 38 mm wykonanego w metalu w kolorze brązu, patynowanego i polerowanego, z obustronnie zaznaczoną, polerowaną krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia na wstążce. Pośrodku strony licowej, na fakturowanym, patynowanym tle, widnieje polerowany wizerunek orła według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1509 oraz z 2023 r. poz. 1617), okolony otokiem z majuskułowym, polerowanym napisem - u góry "BENE MERITO", a u dołu "MSZ RP"; kropki z obu stron rozdzielające napis i krawędź otoku - również polerowane. Na stronie odwrotnej, na fakturowanym, patynowanym tle, polerowane, majuskułowe napisy w pięciu wierszach, różną wysokością liter powtarzające nazwę kraju w różnych językach: "[P]OLOGNE", "POLONIA", "POLSKA", obok fragment napisu alfabetem rosyjskim "PO", "POLEN", "POLAND". Odznaka zawieszona jest na przeciągniętej przez kółko wstążce z rypsu jedwabnego, szerokości 38 mm, koloru rubinowej czerwieni, z prążkami szerokości 3 mm w kolorze kości słoniowej po brzegach.
2. 
Miniatura Odznaki "Bene merito" o średnicy 19 mm, materiałem i sposobem wykonania przedstawia licową stronę odznaki. Odwrotna strona gładka, z gwintowanym sztyftem z nakrętką do mocowania.
3. 
Wzór Odznaki "Bene merito" stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór miniatury oraz wstążeczki Odznaki "Bene merito" stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Osoba wyróżniona Odznaką "Bene merito" otrzymuje nieodpłatnie nadaną jej odznakę wraz z dyplomem, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, oraz legitymacją, której wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Odznakę "Bene merito" wraz z dyplomem i legitymacją wręcza osobiście minister właściwy do spraw zagranicznych lub osoba przez niego upoważniona.
3. 
Odznakę "Bene merito" nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.
4. 
Odznaka "Bene merito" może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  6. 
Ewidencję osób wyróżnionych Odznaką "Bene merito" prowadzi minister właściwy do spraw zagranicznych.
§  7. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki, dyplomu lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz - odpowiednio - odznaki, dyplomu lub legitymacji, za zwrotem kosztów ich wytworzenia.
§  8. 
Koszty związane z nadawaniem Odznaki "Bene merito", z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 7, są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zagranicznych.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO" ZA DZIAŁALNOŚĆ WZMACNIAJĄCĄ POZYCJĘ POLSKI NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR MINIATURY ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

wzór

WZÓR WSTĄŻECZKI ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR DYPLOMU ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI HONOROWEJ "BENE MERITO"

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1853 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Odznaki Honorowej "Bene merito", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.
Data aktu: 05/11/2009
Data ogłoszenia: 12/09/2023
Data wejścia w życie: 10/11/2009