Wzór i sposób oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 28 października 2009 r.
w sprawie wzoru i sposobu oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej

Na podstawie art. 46 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazd służbowy Służby Celnej, z wyjątkiem motocykla, zwany dalej "pojazdem", ma nadwozie barwy ciemnozielonej oraz jest oznakowany odblaskowym pasem wyróżniającym barwy białej, z umieszczonym na nim symetrycznie, po obu stronach pojazdu napisem "SŁUŻBA CELNA" barwy czarnej.
2.
Pas wyróżniający jest umieszczony wokół pojazdu na wysokości przednich reflektorów.
3.
W pojazdach wyposażonych w nadwozie inne niż osobowe dopuszcza się umieszczenie pasa wyróżniającego powyżej wysokości przednich reflektorów, pod dolną krawędzią okien bocznych, proporcjonalnie do wysokości pojazdu.
4.
Po obu stronach pojazdu, na tylnej części pasa wyróżniającego, jest umieszczony napis barwy czarnej, wskazujący przynależność pojazdu do właściwej izby celnej, składający się z dwóch pierwszych cyfr kodu identyfikacyjnego izby celnej oddzielonych ukośnikiem od dwucyfrowego numeru kolejnego pojazdu (w przypadku numerów mniejszych niż 10 cyfrę poprzedza się zerem).
5.
Po obu stronach pojazdu, nad tylną częścią pasa wyróżniającego oraz na tyle pojazdu nad pasem wyróżniającym z lewej strony, dopuszcza się umieszczenie symbolu graficznego słuchawki telefonicznej oraz numeru telefonu właściwej izby celnej, do której przynależy pojazd. Symbol graficzny słuchawki telefonicznej oraz numer telefonu są barwy białej.
§  2.
1.
Na dachu pojazdu jest umieszczona tablica podświetlana barwy białej z napisem "SŁUŻBA CELNA" barwy czarnej.
2.
Po obu stronach tablicy podświetlanej są umieszczone światła błyskowe barwy niebieskiej.
3.
Dopuszcza się umieszczenie na dachu nadwozia (kabiny), w innym miejscu niż po obu stronach tablicy podświetlanej, dodatkowych świateł błyskowych barwy niebieskiej.
§  3.
1.
Motocykl służbowy Służby Celnej, zwany dalej "motocyklem", jest barwy ciemnozielonej i ma błotniki barwy białej. Motocykl jest oznakowany odblaskowym pasem wyróżniającym barwy białej o szerokości co najmniej 8 cm, z umieszczonym na nim napisem "SŁUŻBA CELNA" barwy czarnej.
2.
Pas wyróżniający jest umieszczony z przodu motocykla na owiewce lub na szybie oraz po obu stronach motocykla na owiewkach lub kufrach bocznych.
3.
Dopuszcza się umieszczenie na kierownicy lub owiewce, bądź dodatkowo na maszcie pionowym tylnej części pojazdu, świateł błyskowych barwy niebieskiej.
§  4.
Wzór oznakowania pojazdów, wymiary napisów, symbolu graficznego słuchawki telefonicznej oraz numeru telefonu, o których mowa w § 1 ust. 1, 4 i 5, oraz wzór tablicy podświetlanej i rozmieszczenia świateł błyskowych, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, określa załącznik do rozporządzenia.
§  5.
Oznakowanie pojazdów służbowych Służby Celnej zgodne z przepisami dotychczasowymi może być stosowane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2015 r.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 października 2009 r. 2

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR OZNAKOWANIA POJAZDÓW SŁUŻBOWYCH SŁUŻBY CELNEJ

1. Wzór pasa wyróżniającego oraz rozmieszczenia napisów i numerów:

widok z prawej strony pojazdu

wzór

widok z lewej strony pojazdu

wzór

widok z tyłu pojazdu

wzór

Pas odblaskowy barwy białej o szerokości 200 mm, z napisami o wysokości 150 mm, pozostałe wymiary w mm: grubość liter/ cyfr - 22, odstęp między literami/ cyframi - 15, odstęp między wyrazami - 250.

Znak graficzny słuchawki telefonicznej oraz numer telefonu właściwej izby celnej o wysokości 110 mm, pozostałe wymiary w mm: grubość cyfr - 20, odstęp między pojedynczymi cyframi - 14, odstęp między grupami cyfr - 50.

2. Wzór tablicy podświetlanej oraz rozmieszczenia świateł błyskowych na dachu pojazdu

widok z przodu i z tyłu pojazdu

wzór

Napis "SŁUŻBA CELNA" o wymiarach zgodnych z przyjętymi standardami dla tablic podświetlanych.

Parametry: szerokość dostosowana do szerokości pojazdu,

wysokość standardowa, ok. 150 mm,

środek tablicy podświetlany światłem białym,

po bokach światła błyskowe barwy niebieskiej.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie wzoru i sposobu oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1136), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosownie do brzmienia art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.182.1419

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór i sposób oznakowania pojazdów służbowych Służby Celnej.
Data aktu: 28/10/2009
Data ogłoszenia: 30/10/2009
Data wejścia w życie: 31/10/2009