Program "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 28 maja 2008 r.
w sprawie programu "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej"

Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W ramach programu "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej", zwanego dalej "programem", mogą być finansowane następujące zadania:
1)
tworzenie i wdrażanie uczelnianych systemów komercjalizacji nowoczesnych technologii;
2)
przygotowanie i wdrożenie procedur zarządzania własnością intelektualną w uczelniach;
3)
tworzenie i obsługa baz danych zawierających informacje o wynikach badań naukowych;
4)
zakup usług doradczych i szkoleniowych - z zakresu zadań, o których mowa w pkt 1 i 2, lub świadczenie usług doradczych i szkoleniowych - z zakresu zadań, o których mowa w pkt 1 i 2, przez podmioty wymienione w § 2;
5)
udział w wystawach i targach dotyczących współpracy jednostek naukowych z przedsiębiorcami;
6)
działalność informacyjno-promocyjna polegająca na prowadzeniu działań edukacyjnych dotyczących komercjalizacji wiedzy, transferu technologii i przedsiębiorczości wśród studentów i kadry naukowej;
7)
zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby realizacji zadań określonych w pkt 1-6.
2. 
Finansowanie zadań ze środków finansowych na naukę, a pochodzących z innych źródeł niż budżet państwa, może nastąpić w przypadkach szczególnie ważnych dla realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa i odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu, z uwzględnieniem celu i sposobu wydatkowania wskazanego przez podmiot przekazujący te środki.
§  2. 
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", przyznaje w ramach programu środki finansowe:
1)
jednostkom naukowym,
2)
uczelniom,
3)
akademickim inkubatorom przedsiębiorczości,
4)
centrom transferu technologii,
5)
parkom technologicznym,
6)
konsorcjom naukowo-przemysłowym,
7)
podmiotom działającym na rzecz nauki

- zwanym dalej "uprawnionym podmiotem".

§  3. 
1. 
Środki finansowe przyznaje się na podstawie wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wnioski składa się w urzędzie obsługującym ministra w dwóch egzemplarzach dwa razy w roku w terminie do dnia 30 czerwca lub do dnia 30 listopada.
3. 
Wniosek o przyznanie środków finansowych składa kierownik uprawnionego podmiotu lub osoba upoważniona do jego reprezentowania.
4. 
Wniosek może dotyczyć dofinansowania kilku zadań wymienionych w § 1 ust. 1.
5. 
Wniosek jest oceniany przez zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 1 lub zespół powołany na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, zwane dalej "zespołem".
6. 
Do oceny są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. Wniosek niekompletny zwraca się wnioskodawcy wraz z zawiadomieniem o przyczynach zwrotu i o możliwościach uzupełnienia wniosku w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia jego otrzymania.
§  4. 
Przy ocenie wniosku uwzględnia się następujące kryteria:
1)
wpływ na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej;
2)
możliwość wykorzystania wyników realizacji projektu przez inne podmioty;
3)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do zakresu i rodzaju planowanych działań oraz oczekiwanych rezultatów;
4)
zapewnienie zaplecza techniczno-organizacyjnego dla realizacji zadań;
5)
cel i sposób realizacji zadań;
6)
planowane efekty realizacji zadań;
7)
plany dotyczące kontynuacji dofinansowanych zadań po zakończeniu projektu.
§  5. 
1. 
Ocena wniosku zawiera propozycję przyznania środków finansowych na zadania realizowane w ramach programu i ich wysokości lub propozycję odmowy ich przyznania oraz uzasadnienie tej propozycji.
2. 
Zespół przedstawia ministrowi propozycje finansowania poszczególnych zadań.
§  6. 
1. 
Wysokość przyznanych środków finansowych nie może być wyższa od określonej we wniosku.
2. 
Wysokość przyznanych środków finansowych może wynosić do 90 % planowanych kosztów realizacji zadań w ramach programu.
3. 
Uprawniony podmiot zapewnia środki własne w wysokości minimum 10 % planowanych kosztów realizacji zadań w ramach programu.
4. 
W przypadku projektów realizowanych w konsorcjum naukowo-przemysłowym co najmniej 10 % planowanych kosztów realizacji zadań stanowią środki własne podmiotu wiodącego konsorcjum, wskazanego w umowie o jego utworzeniu.
§  7. 
Wnioski pozytywnie zaopiniowane przez zespół, w których proponowana wysokość dofinansowania ze środków finansowych na naukę przekracza kwotę 1 mln złotych, są kierowane do oceny właściwej komisji Rady Nauki.
§  8. 
Minister na podstawie oceny wniosków wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania środków finansowych na zadania realizowane w ramach programu.
§  9. 
1. 
Środki finansowe przyznane na zadania realizowane w ramach programu są przekazywane uprawnionemu podmiotowi, na podstawie umowy określającej warunki realizacji, finansowania i rozliczenia wykonania zadań, zwanej dalej "umową".
2. 
W przypadku zadań, których realizacja w ramach programu jest planowana w okresie dłuższym niż rok, dofinansowanie jest przekazywane w ratach.
3. 
Wzór umowy jest opracowywany w urzędzie obsługującym ministra i przekazywany do uprawnionego podmiotu.
4. 
Uprawniony podmiot, w przypadku otrzymania środków finansowych na realizację zadań w ramach programu, dołącza do umowy:
1)
zaświadczenie uzyskane z banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący, o posiadaniu na tym rachunku środków finansowych w wysokości niezbędnej do realizacji zadań lub o jego zdolności kredytowej w zakresie wymaganych środków własnych;
2)
zaświadczenia uzyskane z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
3)
zaświadczenia uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
4)
w przypadku konsorcjum naukowo-przemysłowego - umowę o utworzeniu konsorcjum, która wskazuje podmioty tworzące konsorcjum oraz dokonuje opisu podziału zadań związanych z ich realizacją w ramach programu.
5. 
Umowę podpisaną przez kierownika i głównego księgowego uprawnionego podmiotu składa się w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu środków finansowych na zadania realizowane w ramach programu. Niezachowanie tego terminu uważa się za rezygnację uprawnionego podmiotu z przyznanych środków finansowych.
6. 
Zmiana warunków określonych w umowie może być dokonana na wniosek uprawnionego podmiotu złożony nie później niż 3 miesiące przed terminem zakończenia realizacji zadań, określonym w umowie.
§  10. 
Rozliczenie środków finansowych przekazywanych uprawnionemu podmiotowi na zadania realizowane w ramach programu jest dokonywane na podstawie raportów rocznych i raportu końcowego.
§  11. 
1. 
Uprawniony podmiot składa z realizacji zadań w ramach programu raport roczny, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia, w dwóch egzemplarzach w terminie do dnia 31 marca następnego roku, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
2. 
Raport roczny z realizacji zadań w ramach programu podlega sprawdzeniu pod względem zgodności wykonywania zadań z kosztorysem i harmonogramem, dołączonymi do umowy.
3. 
W przypadku odstępstw od kosztorysu i harmonogramu wykonywanych zadań raport roczny jest kierowany do oceny przez zespół.
4. 
Ocena, o której mowa w ust. 3, powinna zawierać propozycje dotyczące:
1)
kontynuacji finansowania;
2)
wstrzymania lub zmniejszenia dalszego finansowania;
3)
odstąpienia od umowy oraz ewentualnego zastosowania kar umownych.
§  12. 
Niezłożenie w terminie raportu rocznego lub zamieszczenie w raporcie nieprawdziwych informacji stanowi podstawę do wstrzymania przez ministra dalszego finansowania oraz może spowodować odstąpienie od umowy i żądanie zwrotu wypłaconych środków finansowych.
§  13. 
1. 
Uprawniony podmiot składa z realizacji zadań w ramach programu raport końcowy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia, w dwóch egzemplarzach w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu.
2. 
Raport końcowy podlega ocenie zespołu. W przypadku gdy dofinansowanie ze środków finansowych na naukę przekracza kwotę 1 mln złotych, raport podlega ocenie właściwej komisji Rady Nauki.
3. 
Minister na podstawie oceny raportu końcowego z realizacji zadań w ramach programu uznaje umowę za:
1)
wykonaną;
2)
wykonaną, z wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo lub zapłacenia kar umownych;
3)
niewykonaną w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo i do zapłacenia kar umownych.
4. 
Na podstawie oceny raportu końcowego z realizacji zadań w ramach programu minister dokonuje rozliczenia umowy.
5. 
Minister zawiadamia uprawniony podmiot o rozliczeniu umowy.
6. 
Środki finansowe przyznane na realizację zadań w ramach programu wykorzystane niezgodnie z umową podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra wraz z odsetkami, naliczonymi w odniesieniu do środków finansowych przekazanych na podstawie umów, zgodnie z warunkami określonymi w tych umowach.
§  14. 
1. 
Uprawniony podmiot ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wydatkowanie środków finansowych na realizację zadań w ramach programu, zgodnie z umową.
2. 
Minister może dokonywać kontroli przebiegu realizacji zadań oraz prawidłowości wydatkowania środków finansowych przyznanych na zadania realizowane w ramach programu.
§  15. 
1. 
Należności finansowe wynikające z rozliczenia środków finansowych przyznawanych na realizację zadań w ramach programu umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
3)
zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
4)
sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2. 
Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub w części, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu zawarcia umowy, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2)
wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika;
3)
jest to uzasadnione ryzykiem naukowym wynikającym z charakteru wykonywanych badań.
3. 
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§  16. 
1. 
Środki finansowe przyznane w ramach programu uprawnionemu podmiotowi, będącemu przedsiębiorcą, stanowią pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379/5 WE z 28.12.2006).
2. 
Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być udzielona uprawnionemu podmiotowi będącemu przedsiębiorcą, jeżeli wartość brutto tej pomocy łącznie z wartością innej pomocy de minimis, otrzymanej w okresie obejmującym rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe, nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro, a w przypadku przedsiębiorców transportu drogowego 100.000 euro.
§  17. 
Na podstawie rozporządzenia nie może być udzielona pomoc de minimis uprawnionemu podmiotowi będącemu przedsiębiorcą, który jest:
1)
w trudnej sytuacji ekonomicznej, w rozumieniu przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw3), lub
2)
w trakcie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 216, poz. 1596).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795.

3)Wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE C z 01.10.2004, str. 2-17).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK

o przyznanie środków finansowych na realizację zadań w ramach programu "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej"

A. DANE WNIOSKODAWCY Numer rejestracyjny wniosku
1) Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, numer faksu, e-mail, www,
2) Imię i nazwisko kierownika uprawnionego podmiotu lub osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy, Data złożenia
3) NIP, REGON,
4) Nazwa banku, nr rachunku,
5) Imię i nazwisko osoby uprawnionej do kontaktu ze strony wnioskodawcy (telefon, e-mail). (wypełnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw nauki)

B. INFORMACJE OGÓLNE

1) Planowany okres realizacji zadań w ramach programu: ...

(należy wpisać termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji poszczególnych zadań w miesiącach i latach)

2) Planowane nakłady na realizację zadań w ramach programu ogółem: ... zł

w tym:

a) środki własne ... zł (nie mniej niż 10 % ogólnej wartości zadań realizowanych w ramach programu)

b) środki finansowe na naukę ... zł

c) środki pochodzące z innych źródeł ... zł

C. INFORMACJE O WNIOSKODAWCY

1) Informacje o prowadzonej działalności,

2) Liczba osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku - ogółem ...

w tym z wykształceniem wyższym ...

3) Do wniosku dołącza się:

a) odpis Krajowego Rejestru Sądowego albo inny dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej - wydany w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,

b) oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu na rachunku bieżącym środków finansowych w wysokości niezbędnej do realizacji projektu lub o jego zdolności kredytowej w zakresie wymaganego wkładu własnego,

c) kopię sprawozdania finansowego - rachunek zysków i strat oraz bilans, za okres poprzedzający złożenie wniosku (sprawozdanie kwartalne lub roczne),

d) oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych,

e) oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

f) jednostka reprezentująca konsorcjum naukowo-przemysłowe dołącza do wniosku kopię umowy o utworzeniu konsorcjum, w której wymienia się podmioty tworzące konsorcjum oraz dokonuje opisu podziału zadań związanych z realizacją zadań w ramach programu,

g) kopie zaświadczeń o uzyskanej pomocy de minimis (jeżeli dotyczy).

D. OPIS ZADAŃ I OCZEKIWANYCH EFEKTÓW ICH REALIZACJI

1) Diagnoza stanu związanego z przedmiotem zadań,

2) Cele, jakie zamierza się osiągnąć dzięki realizacji zadań w ramach programu, wpływ realizowanych zadań na rozwój przedsiębiorczości akademickiej oraz zmniejszenie barier pomiędzy sferą nauki a gospodarką,

3) Sposób realizacji zadań, w tym informacje o osobach lub podmiotach uczestniczących w realizacji oraz o sposobie ich wyboru.

E. HARMONOGRAM WYKONYWANIA ZADAŃ

(należy wymienić zadania oraz planowane koszty - z uwzględnieniem kosztów pośrednich oraz w zaokrągleniu do pełnych zł)

Lp. Nazwa zadania Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia zadania Planowane koszty (zł)
Ogółem Środki własne wnioskodawcy Środki finansowe pochodzące ze środków finansowych na naukę Środki finansowe pochodzące z innych źródeł
1 2 3 4 5 6 7
OGÓŁEM (zł)

F. KOSZTORYS (zł)

(należy wypełnić w zaokrągleniu do pełnych złotych)

Lp. Treść Plan na ... r.
Środki ogółem na realizację zadań w tym:
środki własne wnioskodawcy środki finansowe pochodzące ze środków finansowych na naukę1) środki finansowe pochodzące z innych źródeł
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie ogółem w tym:
1) wynagrodzenia z pochodnymi
2) sprzęt i wyposażenie2)
3) inne
2 Koszty pośrednie3)
3 Koszty ogółem

______

1) Do 90 % planowanych kosztów realizacji zadań.

2) Przez sprzęt i wyposażenie rozumiany jest zakup środka trwałego, wartości niematerialnych i prawnych lub innych aktywów, dla których jest prowadzona ewidencja ilościowo-wartościowa.

3) Ogółem maksymalnie 10 % wartości zadań realizowanych w ramach programu.

UWAGA!

Kosztorys należy wypełnić dla całego okresu realizacji projektu oraz oddzielnie dla każdego roku kalendarzowego.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o nieubieganiu się o środki finansowe na tworzenie lub zakup baz danych, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. d rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność wspomagającą badania (Dz. U. Nr 194, poz. 1402).

Pieczęć wnioskodawcy Osoba upoważniona Główny księgowy/Kwestor
do reprezentowania wnioskodawcy
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

RAPORT ROCZNY

z realizacji zadań w roku ... w ramach programu

"Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej"

1. DANE OGÓLNE

1 Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, numer faksu, e-mail, www
2 Kierownik/osoba upoważniona do reprezentowania wnioskodawcy
3 Telefon, numer faksu, e-mail, www
4 NIP, REGON

2. INFORMACJE O ZADANIACH REALIZOWANYCH W RAMACH PROGRAMU

Numer umowy
Tytuł projektu
Imię i nazwisko osoby uprawnionej do kontaktów ze strony wnioskodawcy (telefon, e-mail, numer faksu)
Termin rozpoczęcia realizacji zadań w ramach programu
Termin zakończenia realizacji zadań w ramach programu

3. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z WYKONYWANYCH ZADAŃ

(opis wykonanych zadań zgodnie z harmonogramem oraz wskazanie uzyskanych efektów z realizacji poszczególnych zadań)

4. WYKONANE ZADANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU

Lp. Nazwa zadania Termin zakończenia Środki ogółem Środki finansowe na naukę
planowany

-----------

wykonanie

planowane poniesione planowane poniesione
1 2 3 4 5 6 7
1
2
3
4

5. UPOWSZECHNIANIE WYNIKÓW

1) publikacje (tytuł, autor, liczba wydanych egzemplarzy),

2) inne formy upowszechniania i popularyzacji wyników (konferencje, targi, seminaria, strony www itp.).

6. WYKAZ ZAKUPIONEGO SPRZĘTU I WYPOSAŻENIA

Lp. Rok zakupu Nazwa Koszt (zł)
1
2
3

7. OCENA REALIZACJI PROJEKTU PRZEZ WNIOSKODAWCĘ

Czy zadania realizowane są

zgodnie z harmonogramem i kosztorysem umowy?

[TAK/NIE]

(Jeśli zaznaczono odpowiedź NIE, należy przedstawić powstałe odstępstwa od umowy

wraz z ich uzasadnieniem)

Opis i uzasadnienie rozbieżności:

8. ZESTAWIENIE PONIESIONYCH KOSZTÓW (zł)

Lp. Specyfikacja kosztów Poniesione koszty rok ...
Koszt projektu ogółem w tym:
środki własne środki finansowe pochodzące ze środków finansowych na naukę środki finansowe pochodzące z innych źródeł
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie ogółem

w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi
2) sprzęt i wyposażenie
3) inne
2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

9. OPIS CZĘŚCI FINANSOWEJ

1) Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień ...

2) Wyjaśnienie rozbieżności dotyczących nakładów planowanych i zrealizowanych.

3) Uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

4) Dokumentacja potwierdzająca rozliczenie projektu znajduje się do wglądu w ... (adres, osoba upoważniona, telefon, e-mail)

5) Osoba odpowiedzialna za przygotowanie raportu:

(imię i nazwisko, telefon, numer faksu, e-mail)

6) Raport sporządzono w dniu ...

Pieczęć wnioskodawcy Osoba upoważniona Główny księgowy/Kwestor
do reprezentowania wnioskodawcy
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

RAPORT KOŃCOWY

z realizacji zadań w ramach programu

"Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej"

1. DANE OGÓLNE

1 Nazwa i adres wnioskodawcy, telefon, numer faksu, e-mail, www
2 Kierownik/osoba upoważniona do reprezentowania wnioskodawcy
3 Telefon, numer faksu, e-mail, www
4 NIP, REGON

2. INFORMACJE O ZADANIACH REALIZOWANYCH W RAMACH PROGRAMU

Numer umowy
Imię i nazwisko osoby uprawnionej do kontaktów ze strony wnioskodawcy (telefon, e-mail, numer faksu)
Termin rozpoczęcia realizacji zadań w ramach programu
Termin zakończenia realizacji zadań w ramach programu

3. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z WYKONANYCH ZADAŃ

(opis wykonanych zadań zgodnie z harmonogramem oraz wskazanie uzyskanych efektów z realizacji poszczególnych zadań)

4. WYKONANE ZADANIA WEDŁUG HARMONOGRAMU

Lp. Nazwa zadania Termin zakończenia Środki ogółem Środki finansowe na naukę
planowany

-----------

wykonanie

planowane poniesione planowane poniesione
1 2 3 4 5 6 7
1
2
3
4

5. UPOWSZECHNIANIE WYNIKÓW

1) publikacje (tytuł, autor, liczba wydanych egzemplarzy),

2) inne formy upowszechniania i popularyzacji wyników (konferencje, targi, seminaria, strony www itp.).

6. WYKAZ ZAKUPIONEGO SPRZĘTU I WYPOSAŻENIA

Lp. Rok zakupu Nazwa Koszt (zł)
1
2
3

7. OCENA REALIZACJI PROJEKTU PRZEZ WNIOSKODAWCĘ

Czy projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem i kosztorysem umowy?

[TAK/NIE]

(Jeśli zaznaczono odpowiedź NIE, należy przedstawić powstałe odstępstwa od umowy

wraz z ich uzasadnieniem)

Opis i uzasadnienie rozbieżności:

8. ZESTAWIENIE PONIESIONYCH KOSZTÓW (zł)

Lp. Specyfikacja kosztów Poniesione koszty rok ...
Koszty realizacji zadań ogółem w tym:
środki własne środki finansowe pochodzące ze środków finansowych na naukę środki finansowe pochodzące z innych źródeł
1 2 3 4 5 6
1 Koszty bezpośrednie ogółem

w tym:

1) wynagrodzenia z pochodnymi
2) sprzęt i wyposażenie
3) inne
2 Koszty pośrednie
3 Koszty ogółem

9. OPIS CZĘŚCI FINANSOWEJ

1) Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień ...

2) Wyjaśnienie rozbieżności dotyczących kosztów planowanych i poniesionych.

3) Uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

4) Dokumentacja potwierdzająca rozliczenie realizacji zadań w ramach programu znajduje się do wglądu w ...

(adres, osoba upoważniona, telefon, e-mail)

5) Osoba odpowiedzialna za przygotowanie raportu:

(imię i nazwisko, telefon, numer faksu, e-mail)

6) Raport sporządzono w dniu ...

Pieczęć wnioskodawcy Osoba upoważniona Główny księgowy/Kwestor
do reprezentowania wnioskodawcy
data podpis i pieczęć podpis i pieczęć

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.98.639

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Program "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej".
Data aktu: 28/05/2008
Data ogłoszenia: 09/06/2008
Data wejścia w życie: 24/06/2008