Karty i tabliczki tożsamości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 kwietnia 2008 r.
w sprawie kart i tabliczek tożsamości 1

Na podstawie art. 54a ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje oraz wzory kart i tabliczek tożsamości wydawanych:
a)
żołnierzom w czynnej służbie wojskowej, zwanym dalej "żołnierzami",
b)
osobom pełniącym służbę w jednostkach zmilitaryzowanych przydzielonych do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "Siłami Zbrojnymi",
c)
cywilnemu personelowi medyczno-sanitarnemu Sił Zbrojnych,
d)
personelowi organizacji "Polski Czerwony Krzyż" i innych ochotniczych organizacji pomocy,
e)
osobom cywilnym towarzyszącym Siłom Zbrojnym,
f)
osobom cywilnym wykonującym czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych,
g)
innym osobom określonym prawem międzynarodowym;
2)
organy wojskowe właściwe do wydawania i ewidencjonowania kart i tabliczek tożsamości;
3)
tryb ewidencjonowania, doręczania i postępowania w razie zniszczenia lub utraty karty i tabliczki tożsamości;
4)
wzór rozkazu wyjazdu wydawanego żołnierzom wyjeżdżającym w celach służbowych za granicę.
§  2. 
Ustala się następujące rodzaje poliwęglanowych i papierowych kart tożsamości:
1)
karta tożsamości, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, przeznaczona dla żołnierzy, z wyjątkiem żołnierzy, o których mowa w pkt 2 lit. a, b i e;
2)
karta tożsamości, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, przeznaczona dla:
a)
żołnierzy oraz osób pełniących służbę w jednostkach zmilitaryzowanych przydzielonych do Sił Zbrojnych - przewidzianych do odszukiwania, zbierania, przenoszenia, przewożenia, leczenia rannych i chorych oraz do zapobiegania chorobom,
b)
żołnierzy przewidzianych wyłącznie do zarządzania jednostkami lub zakładami medyczno-sanitarnymi,
c)
cywilnego personelu medyczno-sanitarnego Sił Zbrojnych,
d)
personelu organizacji "Polski Czerwony Krzyż" i innych ochotniczych organizacji, wykonujących w ramach pomocy wojskowej służbie zdrowia czynności osób wymienionych w lit. a-c,
e)
żołnierzy i osób cywilnych wykonujących czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych;
3)
karta tożsamości, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia, przeznaczona dla:
a)
osób pełniących służbę w jednostkach zmilitaryzowanych przydzielonych do Sił Zbrojnych, przewidzianych do wykonywania zadań innych niż określone w pkt 2 lit. a,
b)
osób cywilnych towarzyszących Siłom Zbrojnym,
c)
innych osób określonych prawem międzynarodowym.
§  3. 
Poliwęglanowe karty tożsamości, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, przeznaczone dla żołnierzy wydaje się tym żołnierzom w przypadku:
1)
ich wyjazdu w celach służbowych za granicę;
2)
ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  4. 
Poliwęglanowe karty tożsamości, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3, przeznaczone dla osób pełniących służbę w jednostkach zmilitaryzowanych przydzielonych do Sił Zbrojnych wydaje się tym osobom z dniem objęcia tych jednostek militaryzacją.
§  5. 
Poliwęglanowe karty tożsamości, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3, przeznaczone dla osób wchodzących w skład cywilnego personelu medyczno-sanitarnego Sił Zbrojnych lub personelu organizacji "Polski Czerwony Krzyż" i innych ochotniczych organizacji, wykonujących w ramach pomocy wojskowej służbie zdrowia czynności osób wymienionych w § 2 pkt 2 lit. a-c, oraz przeznaczone dla osób cywilnych wykonujących czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych i osób cywilnych towarzyszących Siłom Zbrojnym, wydaje się tym osobom w przypadku:
1) 2
 ich wyjazdu w celach służbowych za granicę, w szczególności w związku z udziałem w:
a)
konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,
b)
misji pokojowej,
c)
akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom,
d)
szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych,
e)
akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych;
2)
ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  6. 
1. 
Papierowe karty tożsamości, o których mowa w § 2, wydawane są wyłącznie osobom, o których mowa w § 1 pkt 1, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do czasu zastąpienia ich odpowiednio poliwęglanowymi kartami tożsamości, o których mowa w § 2.
2. 
Papierowe karty tożsamości, o których mowa w ust. 1, wydają odpowiednio osoby, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1, 3-5.
§  7. 
1.  3
 Wzór tabliczki tożsamości jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Tabliczkę tożsamości wydaje się wraz z kartą tożsamości, o której mowa w § 2.
3.  4
 (uchylony).
§  8. 
Żołnierzom wyjeżdżającym w celach służbowych za granicę wydaje się zbiorowy lub indywidualny rozkaz wyjazdu, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  9. 
1.  5
 Szef komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach organizacji i uzupełnień, zwany dalej "szefem komórki", wydaje poliwęglanowe karty tożsamości i tabliczki tożsamości oraz określa termin ważności poliwęglanowych kart tożsamości.
2.  6
 Dowódca jednostki wojskowej, w której ewidencji jest ujęty żołnierz, składa do szefa komórki wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości.
2a.  7
 Wzór wniosku o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
3.  8
 Wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości dla żołnierza w przypadkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135), składa dowódca jednostki wojskowej.
4.  9
 Wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości i tabliczki tożsamości żołnierzom w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny składa dowódca jednostki wojskowej.
5.  10
 Wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości:
1)
żołnierzom rezerwy i osobom, które mają nadany przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, składa dowódca jednostki wojskowej;
2)
osobom, które mają nadany przydział organizacyjno-mobilizacyjny do jednostki przewidzianej do militaryzacji w Siłach Zbrojnych, składa kierownik tej jednostki;
3)
osobom cywilnym towarzyszącym Siłom Zbrojnym, wchodzącym w skład cywilnego personelu medyczno-sanitarnego Sił Zbrojnych i osobom cywilnym wykonującym czynności duszpasterskie w Siłach Zbrojnych składa dowódca jednostki wojskowej w przypadku:
a)
wyjazdu tych osób w celach służbowych za granicę w sytuacjach, o których mowa w § 5 pkt 1,
b)
w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
4)
osobom cywilnym towarzyszącym Siłom Zbrojnym, ale nienależącym do nich bezpośrednio, wykonującym czynności inne, określone w pkt 2, składa organ właściwy do upoważniania tych osób do towarzyszenia Siłom Zbrojnym.
6.  11
 Wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości osobom wchodzącym w skład personelu organizacji "Polski Czerwony Krzyż" i innych ochotniczych organizacji pomocy składa odpowiednio Zarząd Główny "Polskiego Czerwonego Krzyża" lub osoby kierujące tymi organizacjami, w przypadku:
1)
wyjazdu tych osób w celach służbowych za granicę w sytuacjach, o których mowa w § 5 pkt 1;
2)
w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
7. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się również w przypadku zmiany danych zawartych w karcie tożsamości.
8. 
Złożenie wniosku w przypadkach, o których mowa w ust. 2, 3, 5 pkt 3 lit. a i ust. 6 pkt 1, powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem wyjazdu lub terminem utraty ważności karty tożsamości.
9. 
Złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 3, może nastąpić w przypadkach uzasadnionych terminem wyjazdu i rodzajem wykonywanych zadań również w innym terminie niż określony w ust. 8.
10.  12
 W czasie pokoju można składać wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości i tabliczki tożsamości na wypadek ogłoszenia mobilizacji lub na czas wojny.
§  10. 
1.  13
 Ewidencję wydanych poliwęglanowych kart tożsamości na szczeblu centralnym prowadzi szef komórki.
2. 
Ewidencję wydanych poliwęglanowych kart tożsamości prowadzą odpowiednio:
1)
dowódcy jednostek wojskowych w stosunku do:
a)
żołnierzy ujętych w ewidencji jednostki wojskowej,
b)
żołnierzy rezerwy i osób cywilnych posiadających nadane przydziały mobilizacyjne lub pracownicze przydziały mobilizacyjne;
2)
wojskowy komendant uzupełnień w stosunku do żołnierzy rezerwy i osób cywilnych, posiadających wcześniej wydane karty tożsamości i spełniających wymogi do nadania przydziału mobilizacyjnego lub pracowniczego przydziału mobilizacyjnego;
3)
Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa-Śródmieście w stosunku do personelu organizacji "Polski Czerwony Krzyż" i innych ochotniczych organizacji pomocy wykonujących w ramach pomocy wojskowej służbie zdrowia czynności osób wymienionych w § 2 pkt 2 lit. a-c;
4)
kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji, o której mowa w § 9 ust. 5 pkt 2, oraz kierownik jednostki zmilitaryzowanej przydzielonej do Sił Zbrojnych;
5)
organ wojskowy właściwy do upoważnienia osób do towarzyszenia Siłom Zbrojnym w stosunku do tych osób.
3. 
Ewidencję, o której mowa w ust. 1 i 2, prowadzi się w formie pisemnego rejestru wydanych kart tożsamości oraz w formie elektronicznej.
4. 
Zbiory ewidencji, o której mowa w ust. 1 i 2, stanowią tajemnicę służbową.
§  11. 
1. 
Ewidencję wydanych lub zdeponowanych tabliczek tożsamości prowadzi się wraz z ewidencją kart tożsamości, o której mowa w § 10.
2. 
Ewidencję, o której mowa w ust. 1, prowadzi się w formie zbiorczego rejestru tabliczek tożsamości oraz w formie elektronicznej, z podziałem na liczbę wydanych tabliczek i ich numerów oraz nazwę organu, o którym mowa w § 10 ust. 2.
§  12. 
1.  14
 Poliwęglanowe karty tożsamości i tabliczki tożsamości wydaje się podmiotom składającym wniosek o ich wydanie.
2.  15
 Poliwęglanowe karty tożsamości i tabliczki tożsamości doręczają osobom uprawnionym, za potwierdzeniem odbioru, podmioty składające wniosek o ich wydanie.
3. 
Organy składające wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości, o którym mowa w § 9 ust. 1, deponują w podległych jednostkach lub komórkach organizacyjnych karty tożsamości wydawane w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz tabliczki tożsamości, do czasu ich wydania uprawnionym osobom.
4. 
Organem właściwym do deponowania i doręczania za potwierdzeniem odbioru kart i tabliczek tożsamości, o których mowa w ust. 3, są organy prowadzące wykazy kart tożsamości, o których mowa w § 10 ust. 2.
§  13. 
1.  16
 Osoba, której wydano poliwęglanową kartę i tabliczkę tożsamości, w razie jej utraty lub zniszczenia, zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie oraz okolicznościach tego zdarzenia szefa komórki, za pośrednictwem organów składających wniosek o wydanie poliwęglanowej karty tożsamości, o których mowa w § 9 ust. 5 i 6.
2. 
W przypadku odzyskania utraconej karty tożsamości jej posiadacz obowiązany jest niezwłocznie zwrócić ją do organów, o których mowa w § 9 ust. 5 i 6.
3.  17
 Po upływie ważności poliwęglanowej karty tożsamości albo z powodu zmiany danych zawartych w tej karcie kartę tożsamości zwraca się niezwłocznie, za pośrednictwem organów, o których mowa w § 9 ust. 5 i 6, do szefa komórki w celu jej zniszczenia. Tabliczka tożsamości pozostaje w wykazie organu, o którym mowa w § 10 ust. 2.
4. 
Poliwęglanowe karty tożsamości, których termin ważności jeszcze nie upłynął, po ustaniu przyczyny uzasadniającej wydanie poliwęglanowej karty tożsamości deponują, wraz z tabliczkami tożsamości, odpowiednio organy, o których mowa w § 10 ust. 2.
5. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, oraz zwrot, określony w ust. 3, stanowią podstawę do unieważnienia poliwęglanowej karty i tabliczki tożsamości w ewidencji wydanych kart i tabliczek tożsamości.
6. 
Poliwęglanowe karty tożsamości w razie ich zwrotu:
1)
mogą być ponownie wydane, o ile ich stan pozwala na ich dalsze używanie;
2)
niszczy się protokolarnie po unieważnieniu w ewidencji wydanych poliwęglanowych kart i tabliczek tożsamości, jeżeli ich stan nie pozwala na ich ponowne wydanie.
§  14. 
Dotychczasowe papierowe karty tożsamości, przeznaczone do wydania na wypadek ogłoszenia mobilizacji i czas wojny, zachowują ważność do czasu ich zastąpienia nowymi papierowymi kartami tożsamości, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2009 r.
§  15. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lipca 2003 r. w sprawie kart i tabliczek tożsamości (Dz. U. Nr 133, poz. 1240).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

POLIWĘGLANOWA KARTA TOŻSAMOŚCI

wzór

Skala wzoru: 1:1

Wymiary: 85,6 mm x 53,98 mm

Grubość: 0,76 mm

PAPIEROWA KARTA TOŻSAMOŚCI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

POLIWĘGLANOWA KARTA TOŻSAMOŚCI

wzór

Skala wzoru: 1:1

Wymiary: 85,6 mm x 53,98 mm

Grubość: 0,76 mm

PAPIEROWA KARTA TOŻSAMOŚCI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

POLIWĘGLANOWA KARTA TOŻSAMOŚCI

wzór

Skala wzoru: 1:1

Wymiary: 85,6 mm x 53,98 mm

Grubość: 0,76 mm

PAPIEROWA KARTA TOŻSAMOŚCI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  18

WZÓR TABLICZKI TOŻSAMOŚCI

wzór

Objaśnienia:

Tabliczka tożsamości wykonana jest ze stali nierdzewnej.

Wymiary tabliczki tożsamości:

- wysokość - 50 mm,

- szerokość - 40 mm,

- grubość - 1 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

ROZKAZ WYJAZDU NATO / NATO TRAVEL ORDER / ORDRE DE MISSION NATO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6  19

WNIOSEK

o wydanie KARTY TOŻSAMOŚCI / TABLICZKI TOŻSAMOŚCI1

1 Tytuł zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 2008 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.08.105.676).
2 § 5 pkt 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
4 § 7 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
5 § 9 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.

6 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
7 § 9 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
8 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
9 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
10 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
11 § 9 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
12 § 9 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
13 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
14 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
15 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
16 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
17 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
18 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.
19 Załącznik nr 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2017 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.79.472

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Karty i tabliczki tożsamości.
Data aktu: 10/04/2008
Data ogłoszenia: 08/05/2008
Data wejścia w życie: 23/05/2008