Moc obowiązująca Konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 14 maja 2008 r.
w sprawie mocy obowiązującej Konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 191, poz. 1364), Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikował dnia 3 marca 2008 r. wyżej wymienioną konwencję.
Zgodnie z artykułem 23 ustęp 3 konwencja weszła w życie dnia 1 czerwca 2007 r.

Zgodnie z artykułem 23 ustęp 4 konwencja wchodzi w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej dnia 1 sierpnia 2008 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości co następuje:

1.
Następujące państwa stały się stronami konwencji w podanych niżej datach:

Republika Albanii 1 czerwca 2007 r.

Bośnia i Hercegowina 1 maja 2008 r.

Republika Bułgarii 1 czerwca 2007 r.

Republika Chorwacji 1 maja 2008 r.

Królestwo Danii 1 sierpnia 2007 r.

Republika Finlandii 1 maja 2008 r.

Federacja Rosyjska 1 czerwca 2007 r.

Rumunia 1 czerwca 2007 r.

Republika Słowacka 1 czerwca 2007 r.

Ukraina 1 czerwca 2007 r.

2.
Przy składaniu dokumentów ratyfikacyjnych podane niżej państwa złożyły następujące deklaracje i zastrzeżenia:

Królestwo Danii

Zastrzeżenie:

"Zgodnie z artykułem 20 ustęp 2 konwencji Rząd Królestwa Danii oświadcza, że zastrzega sobie prawo do niestosowania artykułu 20 ustęp 1, o ile dotyczy on ekstradycji odnoszącej się do przestępstw określonych w artykule 5 i artykule 5 w związku z artykułem 9."

Deklaracja:

"Rząd Królestwa Danii oświadcza, że do czasu przekazania późniejszej notyfikacji konwencja nie będzie stosowana do Wysp Owczych i Grenlandii."

Federacja Rosyjska

Deklaracje:

"Federacja Rosyjska oświadcza, że posiada władzę sądowniczą w zakresie przestępstw określonych zgodnie z artykułami od 5 do 7 i 9 konwencji w przypadkach przewidzianych w artykule 14 ustępy 1 i 2 konwencji."

"Federacja Rosyjska przyjmuje, że postanowienia artykułu 21 konwencji powinny być stosowane w taki sposób, aby zapewnić nieuchronną odpowiedzialność za popełnienie przestępstw wynikających z treści konwencji, bez uszczerbku dla skuteczności międzynarodowej współpracy w zakresie ekstradycji oraz w zakresie spraw dotyczących pomocy prawnej."

Ukraina

Deklaracje:

"W odniesieniu do artykułu 18 ustęp 2 konwencji, Ukraina oświadcza, że obywatele Ukrainy nie będą podlegać wnioskowi o ekstradycję do innego państwa. Dla celów niniejszej konwencji każdy, kto zgodnie z prawem ukraińskim posiada obywatelstwo Ukrainy w momencie podejmowania decyzji o ekstradycji, jest uznawany za obywatela Ukrainy."

"W odniesieniu do artykułu 19 ustęp 2 niniejszej konwencji Ukraina oświadcza, że w przypadku otrzymania prośby o ekstradycję od strony niniejszej konwencji, z którą Ukraina nie zawarła traktatu o ekstradycji, niniejsza konwencja będzie podstawą prawną do ekstradycji w odniesieniu do przestępstw wymienionych w artykułach 5-7 oraz 9 niniejszej konwencji."

Zastrzeżenie:

"W odniesieniu do artykułu 22 ustęp 4 niniejszej konwencji Ukraina zastrzega sobie prawo bycia niezwiązaną warunkami ustanowionymi zgodnie z ustępem 2 tego artykułu przez stronę, która udziela informacji, o ile nie otrzyma wcześniejszego zawiadomienia dotyczącego natury informacji, jakie mają zostać przekazane i nie wyrazi zgody na ich przekazanie."

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.161.999

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.
Data aktu: 14/05/2008
Data ogłoszenia: 05/09/2008
Data wejścia w życie: 05/09/2008