Wprowadzenie na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 18 kwietnia 2007 r.
w sprawie wprowadzenia na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową2)

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmującej powiaty:
1)
w których zadomowiła się zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa, zwane dalej "strefą zasiedlenia", które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zagrożone rozprzestrzenieniem się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej, zwane dalej "strefą ryzyka", które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, w strefie zasiedlenia do dnia 31 grudnia 2009 r. przy uprawie kukurydzy nakazuje się stosowanie zmianowania dopuszczającego jej uprawę na danym gruncie:
1)
raz w okresie trzech kolejnych sezonów uprawowych albo
2)
dwa razy w okresie trzech kolejnych sezonów uprawowych, jeżeli w czasie co najmniej jednego sezonu uprawowego, w którym jest ona uprawiana:
a)
zostaną zastosowane zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin zwalczających owady dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej albo
b)
zostanie ona wysiana po dniu 1 lipca.
2.
W strefie zasiedlenia, w miejscu produkcji, w którym nie stwierdzono zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej przy uprawie kukurydzy w ramach prac nad tworzeniem nowych jej odmian, jeżeli jest ona uprawiana w monokulturze, nakazuje się do dnia 31 grudnia 2009 r.:
1)
informowanie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, zwanego dalej "wojewódzkim inspektorem", o zamiarze prowadzenia uprawy kukurydzy w monokulturze;
2)
w każdym sezonie uprawy kukurydzy, pod nadzorem wojewódzkiego inspektora:
a)
prowadzenie kontroli występowania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej przy użyciu pułapek feromonowych,
b)
stosowanie zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin zwalczających owady dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.
§  3.
W strefie ryzyka do dnia 31 grudnia 2009 r. przy uprawie kukurydzy nakazuje się stosowanie:
1)
zmianowania dopuszczającego jej uprawę na danym gruncie raz w okresie dwóch kolejnych sezonów uprawowych albo
2)
zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin zwalczających owady dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej w każdym sezonie jej uprawy, jeżeli jest ona uprawiana w monokulturze.
§  4.
W strefie zasiedlenia oraz w strefie ryzyka do dnia 31 grudnia 2009 r.:
1)
nakazuje się:
a)
niszczenie samosiewów kukurydzy,
b)
przy uprawie kukurydzy:
wykonanie głębokiej orki jesiennej po zakończeniu każdego sezonu jej uprawy po uprzednim dokładnym rozdrobnieniu resztek pożniwnych,
czyszczenie maszyn używanych na gruntach, na których jest ona uprawiana, z ziemi i resztek roślinnych przed przemieszczeniem ich poza obszar strefy zasiedlenia albo strefy ryzyka;
2)
zakazuje się przemieszczania poza obszar tych stref:
a)
świeżych roślin kukurydzy oraz ich części w każdym sezonie jej uprawy przed dniem 15 października,
b)
gleby lub innego podłoża uprawowego pochodzącego z gruntów, na których jest uprawiana kukurydza.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 maja 2006 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową (Dz. U. Nr 97, poz. 669).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).

2) Przepisy rozporządzenia wdrażają decyzję Komisji 2003/766/WE z dnia 24 października 2003 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2003, str. 49, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 40, str. 442, z późn. zm.).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 oraz z 2006 r. Nr 92, poz. 639, Nr 170, poz. 1217 i Nr 171, poz. 1225.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 POWIATY, W KTÓRYCH ZADOMOWIŁA SIĘ ZACHODNIA KUKURYDZIANA STONKA KORZENIOWA

Lp. Województwo Powiat
1 2 3
1 dolnośląskie ząbkowicki
2 lubelskie biłgorajski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubelski, opolski, puławski, tomaszowski, zamojski, miasta na prawach powiatu: Lublin, Zamość
3 małopolskie bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki, wielicki, miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów
4 mazowieckie lipski
5 opolskie brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski, prudnicki, miasto na prawach powiatu Opole
6 podkarpackie bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski, miasta na prawach powiatu: Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg
7 śląskie bielski, cieszyński, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski, żywiecki, miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory
8 świętokrzyskie buski, jędrzejowski, kazimierski, opatowski, pińczowski, sandomierski, staszowski

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 POWIATY, ZAGROŻONE ROZPRZESTRZENIENIEM SIĘ ZACHODNIEJ KUKURYDZIANEJ STONKI KORZENIOWEJ

Lp. Województwo Powiat
1 2 3
1 dolnośląskie dzierżoniowski, kłodzki, oławski, strzeliński
2 lubelskie chełmski, lubartowski, łęczyński, rycki, świdnicki, miasto na prawach powiatu: Chełm
3 małopolskie chrzanowski, olkuski, oświęcimski
4 mazowieckie kozienicki, radomski, zwoleński, miasto na prawach powiatu Radom
5 opolskie kluczborski, namysłowski, oleski, strzelecki
6 śląskie bieruńsko-lędziński, gliwicki, zawierciański, miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze
7 świętokrzyskie kielecki, ostrowiecki, starachowicki, włoszczowski, miasto na prawach powiatu Kielce

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.74.489

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową.
Data aktu: 18/04/2007
Data ogłoszenia: 25/04/2007
Data wejścia w życie: 29/04/2007