Nagrody i zapomogi dla Strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 7 grudnia 2007 r.
w sprawie nagród i zapomóg dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 95d ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 i Nr 104, poz. 708 i 711 oraz z 2007 r. Nr 181, poz. 1291) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej nagród rocznych, nagród pieniężnych i rzeczowych oraz zapomóg;
2)
sposób tworzenia funduszu nagród i zapomóg.
§  2.
1.
Do okresu służby strażaka, za który przysługuje nagroda roczna, o którym mowa w art. 95 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej "ustawą", nie wlicza się okresów:
1)
korzystania z urlopu bezpłatnego;
2)
przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które strażak nie zachował prawa do uposażenia, wymienionych w art. 109 ustawy;
3)
zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne, w sprawie o przestępstwo skarbowe lub dyscyplinarne w sprawie o czyn pozostający w związku z aresztowaniem lub zawieszeniem w czynnościach służbowych zostało umorzone bądź strażak został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym.
2.
Umorzenie postępowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy warunkowego umorzenia postępowania karnego lub w sprawie o przestępstwo skarbowe, a także umorzenia tego postępowania z powodu przedawnienia lub amnestii.
§  3.
1.
Uprawnienie do nagrody rocznej zawiesza się na okres toczącego się przeciwko strażakowi postępowania karnego, w sprawie o przestępstwo skarbowe lub dyscyplinarne, o czyn popełniony w roku kalendarzowym, za który nagroda jest przyznawana, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy nagroda roczna została już wypłacona, a postępowanie karne lub w sprawie o przestępstwo skarbowe nie zostało zakończone do dnia zwolnienia strażaka ze służby, zawieszeniu podlega ustalenie uprawnienia do nagrody rocznej za ostatni rok służby.
§  4.
W przypadku pełnienia przez strażaka w roku kalendarzowym służby w różnych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej nagrodę roczną przyznaje się i wypłaca w jednostce, która była w danym roku ostatnim miejscem pełnienia jego służby.
§  5.
Nagrodę pieniężną lub rzeczową mogą przyznać przełożeni, o których mowa w art. 95c ustawy, z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka. Wniosek powinien określać rodzaj nagrody, która ma być przyznana, wraz z uzasadnieniem.
§  6.
1.
Zapomogi przyznają przełożeni, o których mowa w art. 95c ustawy, z własnej inicjatywy, na wniosek bezpośredniego przełożonego strażaka, organizacji związku zawodowego strażaków lub zainteresowanego strażaka.
2.
Przy przyznawaniu zapomogi należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na sytuację materialną strażaka i jego rodziny.
§  7.
Nagrodę pieniężną, rzeczową oraz zapomogę wypłaca się lub wręcza w terminie 14 dni od dnia jej przyznania.
§  8.
1.
Fundusz nagród i zapomóg tworzy się w:
1)
Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej;
2)
komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej;
3)
komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej;
4)
Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz pozostałych szkołach pożarniczych;
5)
Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej.
2.
Wysokość funduszu nagród i zapomóg, w części dotyczącej nagród rocznych, wynosi 8,33 % planowanych na dany rok kalendarzowy, za który przysługuje nagroda roczna, środków na uposażenia zasadnicze strażaków Państwowej Straży Pożarnej wraz z dodatkami, o których mowa w art. 87 ustawy.
3.
Wysokość funduszu nagród i zapomóg w części dotyczącej nagród pieniężnych, rzeczowych i zapomóg wynosi 2,25 % planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami, o których mowa w art. 87 ustawy, w tym środki do wysokości wynikającej z iloczynu stawki stanowiącej 0,1 % przeciętnego planowanego uposażenia funkcjonariuszy w rozumieniu art. 85 ust. 3a ustawy i łącznej liczby etatów funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych, z przeznaczeniem na nagrody pieniężne, rzeczowe i zapomogi dla funkcjonariuszy, uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z zastrzeżeniem § 9 i 10.
§  9.
1.
Wysokość funduszu nagród i zapomóg pozostającego w dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej zwiększa się z przeznaczeniem na nagrody pieniężne, rzeczowe i zapomogi:
1)
w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej - o kwotę wynikającą z iloczynu stawki stanowiącej 1,2 % przeciętnego planowanego uposażenia funkcjonariuszy i łącznej liczby etatów funkcjonariuszy w Państwowej Straży Pożarnej;
2)
w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej o kwotę wynikającą z iloczynu stawki stanowiącej 5 % przeciętnego planowanego uposażenia funkcjonariuszy i łącznej liczby etatów funkcjonariuszy w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na obszarze województwa.
2.
Przez przeciętne planowane uposażenie, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć uposażenie bez miesięcznej równowartości nagrody rocznej.
§  10.
Wysokość funduszu nagród i zapomóg na nagrody pieniężne, rzeczowe i zapomogi może być zwiększona przez jego dysponenta o niewykorzystane środki na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami, o których mowa w art. 87 ustawy, i nagrody roczne.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że:
1)
§ 8 ust. 1 w odniesieniu do Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej stosuje się do dnia 31 grudnia 2007 r.;
2)
§ 2 i 3 stosuje się do nagród rocznych przysługujących począwszy od roku 2008.3)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków przyznawania, obniżania i wypłaty nagród rocznych strażakom Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 99, poz. 616), rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty zapomóg strażakom Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 101, poz. 639) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 1999 r. w sprawie wysokości funduszu na nagrody oraz zapomogi dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 87, poz. 978).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.234.1725

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody i zapomogi dla Strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 07/12/2007
Data ogłoszenia: 17/12/2007
Data wejścia w życie: 17/12/2007, 31/12/2007, 01/01/2008