Udzielanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 2007 r.
w sprawie udzielania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych

Na podstawie art. 50 § 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób postępowania przy wykonywaniu asysty przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych;
2)
tryb powiadamiania właściwych organów o planowanym podjęciu czynności egzekucyjnych oraz wymagane dokumenty;
3)
sposób dokumentowania czynności przy wykonywaniu asysty przez funkcjonariuszy CBA, zwanych dalej "funkcjonariuszami";
4)
sposób rozliczania kosztów czynności egzekucyjnych wykonanych w asyście CBA.
§  2.
1.
CBA udziela organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi asysty w razie wykonywania czynności egzekucyjnych w obrębie budynków zajmowanych przez CBA.
2.
Szef CBA, lub upoważniony przez niego kierownik jednostki organizacyjnej CBA właściwej ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji, w przypadku, o którym mowa w ust. 1, udziela asysty organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi wykonującemu czynności egzekucyjne na podstawie pisemnego powiadomienia o egzekucji oraz sporządzonego przez organ egzekucyjny lub egzekutora odpisu tytułu wykonawczego, na podstawie którego jest prowadzona egzekucja.
§  3.
1.
Organ egzekucyjny lub egzekutor wzywa do udzielenia asysty przez CBA na piśmie, nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem podjęcia czynności egzekucyjnych.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie asysty następuje także na osobiste wezwanie organu egzekucyjnego lub egzekutora.
§  4.
1.
Asysta polega na umożliwieniu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych, w szczególności przez zapewnienie:
1)
dostępu do miejsca, w którym mają być one wykonywane;
2)
porządku w miejscu przeprowadzania egzekucji;
3)
osobistego bezpieczeństwa organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi i uczestnikom postępowania egzekucyjnego.
§  5.
Z przebiegu czynności funkcjonariusz sporządza notatkę służbową zawierającą określenie terminu, miejsca i rodzaju prowadzonej egzekucji, imię i nazwisko osoby, przeciwko której egzekucja była skierowana, określenie organu egzekucyjnego lub imię i nazwisko egzekutora, a także opis czynności egzekucyjnych wykonanych przy asyście CBA. Notatkę przedstawia Szefowi CBA lub upoważnionemu przez niego kierownikowi jednostki organizacyjnej CBA, właściwej ze względu na miejsce przeprowadzenia czynności egzekucyjnych.
§  6.
1.
Koszty poniesione z tytułu asystowania funkcjonariuszy CBA przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych przez organ egzekucyjny i egzekutora ustala się w wysokości 1,5 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Rachunek określający koszty, o których mowa w ust. 1, Szef CBA przesyła organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi.
3.
Należność za wykonanie przez CBA asysty jest przekazywana, w terminie 30 dni od dnia otrzymania rachunku, na rachunek bankowy CBA.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 157, poz. 1119 i Nr 187, poz. 1381 oraz z 2007 r. Nr 89, poz. 589, Nr 115, poz. 794, Nr 176, poz. 1243 i Nr 192, poz. 1378.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.212.1561

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
Data aktu: 09/11/2007
Data ogłoszenia: 15/11/2007
Data wejścia w życie: 30/11/2007