Szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 20 września 2007 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych

Na podstawie art. 25d ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 602, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych;
2)
wzory wniosku o wpis do rejestru:
a)
indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
b)
indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
c)
grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
3)
wzory zaświadczeń o wpisie do rejestru:
a)
indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia,
b)
indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia,
c)
grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia;
4)
sposób prowadzenia rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.
§  2. 
1.  3
 Pielęgniarka, położna, która zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych w kilku dziedzinach pielęgniarstwa, składa jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. b.
2.  4
 Pielęgniarki, położne posiadające specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, które zamierzają udzielać świadczeń zdrowotnych w różnych dziedzinach pielęgniarstwa w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych, składają jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. c.
3. 
Pielęgniarka, położna lub pielęgniarki, położne, które zamierzają wykonywać równocześnie indywidualną praktykę pielęgniarek, położnych i indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych i udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych w celu uzyskania wpisów do odpowiednich rejestrów, składają odrębne wnioski dla każdej z tych praktyk.
4. 
Pielęgniarki, położne, które zamierzają wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarek, położnych, indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych lub udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych w kilku pomieszczeniach, mają obowiązek przedstawić dane o każdym z tych pomieszczeń, jego wyposażeniu w aparaturę, produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt medyczny oraz odrębną opinię, o której mowa w art. 25 ust. 5a pkt 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zwanej dalej "ustawą".
§  3.  5
 Okręgowa rada pielęgniarek i położnych, w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku o wpis do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych wraz z dokumentami, o których mowa w art. 25 ust. 5a i 6 lub art. 25a ust. 5 i 6 ustawy, deleguje przedstawiciela okręgowej rady pielęgniarek i położnych posiadającego specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, w której ma być wykonywana praktyka, w celu dokonania oceny pomieszczeń, urządzeń, sprzętu medycznego oraz aparatury medycznej i sporządzenia opinii w przedmiocie możliwości udzielania deklarowanych przez pielęgniarkę, położną, pielęgniarki, położne świadczeń zdrowotnych, z zachowaniem zasad określonych w art. 18 ustawy.
§  4. 
1. 
W przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych, zaświadczenie o wpisie do rejestru okręgowa rada pielęgniarek, położnych wydaje każdej pielęgniarce, położnej będącej wspólnikiem spółki.
2.  6
 W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje pielęgniarce, położnej jedno zaświadczenie o wpisaniu do rejestru indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych w różnych dziedzinach pielęgniarstwa albo wydaje pielęgniarkom, położnym zaświadczenie o wpisaniu do rejestru grupowej praktyki pielęgniarek, położnych z wpisem określającym dziedziny pielęgniarstwa lub inne dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w których zakresie będą one udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach tej praktyki.
3. 
W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 3, okręgowa rada pielęgniarek, położnych wydaje pielęgniarce, położnej albo pielęgniarkom, położnym zaświadczenie o wpisie do odpowiedniego rejestru odrębnie dla indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych, dla indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych i dla grupowej praktyki pielęgniarek, położnych.
§  5.  7
 Jeżeli pielęgniarka, położna ma zamiar wykonywać zawód w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych lub indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych albo co najmniej jedna z pielęgniarek, położnych wykonujących zawód w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych w innej dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia niż wpisana do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, składa odpowiedni wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2.
§  6. 
1. 
Rejestr indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, rejestr indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych oraz rejestr grupowych praktyk pielęgniarek, położnych prowadzi się w sposób zapewniający bezpieczeństwo przechowywania danych, możliwość ich udostępniania osobom uprawnionym w formie papierowej oraz elektronicznej, a także pozwalający na ewentualne odtworzenie baz danych.
2. 
Do rejestrów, o których mowa w ust. 1, wpisuje się następujące dane:
1)
numer wpisu praktyki do rejestru;
2)
imię i nazwisko pielęgniarki, położnej;
3)
imiona i nazwiska wspólników spółki w przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych;
4)
numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego;
5)
numer wpisu do okręgowego rejestru pielęgniarek, położnych;
6)
oznaczenie rodzaju praktyki;
7)
oznaczenie terminu, na jaki został dokonany wpis praktyki;
8)
numer i datę uchwały o wpisie praktyki do rejestru oraz kolejne numery i daty uchwał o zmianie wpisu;
9)
numer i datę uchwały o wykreśleniu praktyki z rejestru;
10) 8
 adres lub adresy praktyki;
11)
numer telefonu, faksu i adres poczty elektronicznej;
12)
adres miejsca przyjmowania wezwań;
13)
adres miejsca przechowywania dokumentacji medycznej, narzędzi i sprzętu medycznego;
14)
rodzaje i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
15)
oznaczenie organu sanitarnego oraz datę wydania opinii o spełnieniu warunków umożliwiających udzielanie świadczeń zdrowotnych w danym pomieszczeniu;
16)
datę wizytacji lub kontroli przeprowadzonej przez organ prowadzący rejestry praktyk pielęgniarek, położnych;
17)
numer prawa wykonywania zawodu, numer PESEL, jeżeli pielęgniarka, położna taki posiada, numer NIP, adres do korespondencji, posiadane specjalizacje - w przypadku gdy pielęgniarka, położna jest członkiem innej izby pielęgniarek, położnych;
18) 9
 dane dotyczące poprzedniego numeru w rejestrze.
3. 
Numer wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, składa się z ciągu kolejnych znaków:
1)
dwucyfrowego numeru kodowego okręgowej izby pielęgniarek, położnych, która prowadzi rejestry, określonego w załączniku nr 10 do rozporządzenia;
2)
dwucyfrowego oznaczenia praktyki:

97 - dla grupowej praktyki pielęgniarek, położnych,

98 - dla indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych,

99 - dla indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych;

3) 10
 jednocyfrowego oznaczenia zawodu pielęgniarki, położnej:

1 - dla praktyki wykonywanej przez pielęgniarkę lub prowadzonej przez pielęgniarki,

2 - dla praktyki wykonywanej przez położną lub prowadzonej przez położne,

3 - dla grupowej praktyki prowadzonej przez pielęgniarki i położne;

4)
siedmiocyfrowego numeru prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej albo sześciocyfrowego kolejnego numeru wpisu do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych w przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych.
4. 
Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestru gromadzi się i przechowuje w aktach osobowych pielęgniarki, położnej wraz z dokumentami objętymi okręgowym rejestrem pielęgniarek i położnych.
§  6a.  11
 Na wniosek pielęgniarki, położnej okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje odpis z właściwego rejestru.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  12

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK PIELĘGNIAREK, POŁOŻNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  13

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK PIELĘGNIAREK, POŁOŻNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3  14

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU GRUPOWYCH PRAKTYK PIELĘGNIAREK/POŁOŻNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych

...................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna praktyka pielęgniarki/położnej*) wykonywana przez

Panią/Pana*) .................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

..............................................................

..............................................................

(miejsce wykonywania praktyki - adres)

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych praktyk

pielęgniarek, położnych pod nr ...............................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych

...................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna praktyka pielęgniarki/położnej*) wykonywana

wyłącznie w miejscu wezwania przez Panią/Pana*) ..............

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

..............................................................

(adres praktyki, adres przechowywania dokumentacji medycznej)

..............................................................

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych praktyk

pielęgniarek, położnych pod nr ...............................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki/położnej*)

wykonywana przez Panią/Pana*) ................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*) specjalistę w dziedzinie: ............

..............................................................

(miejsce wykonywania praktyki - adres)

..............................................................

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych specjalistycznych

praktyk pielęgniarek, położnych pod nr .......................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki/położnej*)

wykonywana wyłącznie w miejscu wezwania przez

Panią/Pana*) .................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

specjalistę w dziedzinie: ....................................

..............................................................

(adres praktyki, adres przechowywania dokumentacji medycznej)

..............................................................

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych specjalistycznych

praktyk pielęgniarek, położnych pod nr .......................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ...... Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych*) w ........... z dnia ..............

stwierdza się, że:

grupowa praktyka pielęgniarek/położnych*) wykonywana przez

wspólników spółki cywilnej/partnerskiej*)

..............................................................

(firma spółki (nazwa spółki))

Panią/Pana**).................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

specjalistę w dziedzinie: ....................................

została wpisana do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek,

położnych pod nr .............................................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Należy wpisać kolejno wszystkich wspólników spółki.

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ...... Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych*) w ............ z dnia .............

stwierdza się, że:

grupowa praktyka pielęgniarek/położnych*) wykonywana wyłącznie

w miejscu wezwania przez wspólników spółki

cywilnej/partnerskiej*) ......................................

(firma spółki (nazwa spółki))

Panią/Pana**) ................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej*)

specjalistę w dziedzinie: ....................................

została wpisana do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek,

położnych pod nr .............................................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Należy wpisać kolejno wszystkich wspólników spółki.

ZAŁĄCZNIK Nr  10  15

WYKAZ NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

01 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej

02 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku

03 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej

04 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy

05 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Chełmie

06 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie

07 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

08 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu

09 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku

10 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wielkopolskim

11 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Jeleniej Górze

12 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu

13 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach

14 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kielcach

15 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koninie

16 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie

17 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie

18 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie

19 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lesznie

20 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lublinie

21 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łomży

22 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łodzi

23 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie

24 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu

25 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ostrołęce

26 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Pile

27 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Płocku

28 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu

29 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku

30 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Radomiu

31 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie

32 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Siedlcach

33 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Sieradzu

34 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Słupsku

35 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Suwałkach

36 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie

37 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Nowym Sączu

38 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie

39 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu

40 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu

41 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie

42 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Włocławku

43 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu

44 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zamościu

45 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 969, z 2003 r. Nr 109, poz. 1029, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 92, poz. 885 i Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 175, poz. 1461 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1237.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
6 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
8 § 6 ust. 2 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
9 § 6 ust. 2 pkt 18 dodany przez § 1 pkt 5 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
10 § 6 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
11 § 6a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
12 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
13 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
14 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
15 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.203.1465

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.
Data aktu: 20/09/2007
Data ogłoszenia: 02/11/2007
Data wejścia w życie: 17/11/2007