Zm.: rozporządzenie w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 31 lipca 2007 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. Nr 90, poz. 452, z 2006 r. Nr 196, poz. 1445 oraz z 2007 r. Nr 53, poz. 353) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 7 dodaje się § 7a w brzmieniu:

"§ 7a. 1. Odznaką Krzyża Wojskowego jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, patynowany na brązowo, mający pośrodku wypukły wizerunek orła według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, a na dolnym ramieniu wypukłą datę "MMVII". Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża, na pionowych ramionach umieszczony jest wypukły wizerunek Szczerbca skierowanego ostrzem do góry, na poprzecznych ramionach wypukły napis: "MĘSTWU I ODWADZE", na górnym ramieniu bity jest numer kolejny. Wymiar krzyża wynosi 40 mm.

2. Krzyż zawieszony jest na karmazynowej wstążce szerokości 40 mm z granatowymi paskami szerokości 8 mm, wzdłuż boków, w odległości 3 mm od krawędzi wstążki.

3. Kolejne nadania Krzyża Wojskowego oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, patynowanej na brązowo, ozdobionej wypukłymi splotami liści dębowych w następujący sposób: na wstążce Krzyża nadanego powtórnie - jednego okucia, nadanego po raz trzeci - dwóch okuć i nadanego po raz czwarty - trzech okuć.";

2)
po § 10 dodaje się § 10a-10g w brzmieniu:

"§ 10a. 1. Odznaką Wojskowego Krzyża Zasługi z Mieczami jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, patynowany na brązowo. Pośrodku krzyża umieszczony jest wypukły orzeł wojskowy według wzoru określonego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 154, z 1995 r. Nr 150, poz. 731, z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2006 r. Nr 220, poz. 1600), bez tarczy amazonek, siedzący na ułożonym poprzecznie mieczu z rękojeścią zwróconą w tym samym kierunku jak głowa orła. Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża umieszczony jest centralnie wypukły trójwierszowy napis: "POLSKA SWEMU OBROŃCY", a na poprzecznych ramionach krzyża stylizowane gałązki wawrzynu. Wymiar krzyża wynosi 40 mm. Ponad krzyżem umieszczone są dwa skrzyżowane miecze patynowane na brązowo, ostrzami skierowane ku górze, umieszczone na pierścieniu połączonym z kółkiem do zawieszenia na wstążce.

2. Krzyż zawieszony jest na karmazynowej wstążce szerokości 38 mm, z czterema 2 mm prążkami białymi: dwoma po bokach i dwoma wzdłuż boków; odległość między prążkami wynosi 10 mm.

3. Drugie nadanie Wojskowego Krzyża Zasługi z Mieczami oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, patynowanej na brązowo, ozdobionej wypukłymi splotami liści dębowych.

§ 10b. 1. Odznaką Morskiego Krzyża Zasługi z Mieczami jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, srebrzony i oksydowany. Pośrodku krzyża na okrągłej tarczce pionowo szrafowanej umieszczone jest wypukłe zbrojne ramię według wzoru określonego w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża umieszczony jest centralnie wypukły trójwierszowy napis: "POLSKA SWEMU OBROŃCY", a na poprzecznych ramionach krzyża stylizowane gałązki wawrzynu. Wymiar krzyża wynosi 40 mm. Ponad krzyżem umieszczone są dwa skrzyżowane miecze, srebrzone i oksydowane, ostrzami skierowane ku górze, umieszczone na pierścieniu połączonym z kółkiem do zawieszenia na wstążce.

2. Krzyż zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstążce szerokości 38 mm, z czterema 2 mm prążkami białymi: dwoma po bokach i dwoma wzdłuż boków; odległość między prążkami wynosi 10 mm.

3. Drugie nadanie Morskiego Krzyża Zasługi z Mieczami oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, srebrzonej i oksydowanej, ozdobionej wypukłymi splotami liści dębowych.

§ 10c. 1. Odznaką Lotniczego Krzyża Zasługi z Mieczami jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, srebrzony i oksydowany. Pośrodku krzyża umieszczona jest wypukła, szrafowana pionowo szachownica lotnicza według wzoru określonego w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża umieszczony jest centralnie wypukły trójwierszowy napis: "POLSKA SWEMU OBROŃCY", a na poprzecznych ramionach krzyża stylizowane gałązki wawrzynu. Wymiar krzyża wynosi 40 mm. Ponad krzyżem umieszczone są dwa skrzyżowane miecze, srebrzone i oksydowane, ostrzami skierowane ku górze, umieszczone na pierścieniu połączonym z kółkiem do zawieszenia na wstążce.

2. Krzyż zawieszony jest na jasnoniebieskiej wstążce szerokości 38 mm, z czterema 2 mm prążkami białymi: dwoma po bokach i dwoma wzdłuż boków; odległość między prążkami wynosi 10 mm.

3. Drugie nadanie Lotniczego Krzyża Zasługi z Mieczami oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, srebrzonej i oksydowanej, ozdobionej wypukłymi splotami liści dębowych.

§ 10d. 1. Odznaką Wojskowego Krzyża Zasługi jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, patynowany na brązowo. Pośrodku krzyża umieszczony jest wypukły orzeł wojskowy według wzoru określonego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, bez tarczy amazonek, siedzący na ułożonym poprzecznie mieczu z rękojeścią zwróconą w tym samym kierunku jak głowa orła. Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża umieszczony jest centralnie wypukły trójwierszowy napis: "POLSKA SWEMU OBROŃCY", a na poprzecznych ramionach krzyża stylizowane gałązki wawrzynu. Wymiar krzyża wynosi 40 mm.

2. Krzyż zawieszony jest na karmazynowej wstążce szerokości 38 mm, z czterema 2 mm prążkami białymi: dwoma po bokach i dwoma wzdłuż boków; odległość między prążkami wynosi 10 mm.

3. Drugie nadanie Wojskowego Krzyża Zasługi oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, gładkiej, matowej, patynowanej na brązowo, z polerowanymi krawędziami.

§ 10e. 1. Odznaką Morskiego Krzyża Zasługi jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, srebrzony i oksydowany. Pośrodku krzyża na okrągłej tarczce pionowo szrafowanej umieszczone jest wypukłe zbrojne ramię według wzoru określonego w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża umieszczony jest centralnie wypukły trójwierszowy napis: "POLSKA SWEMU OBROŃCY", a na poprzecznych ramionach krzyża stylizowane gałązki wawrzynu. Wymiar krzyża wynosi 40 mm.

2. Krzyż zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstążce szerokości 38 mm, z czterema 2 mm prążkami białymi: dwoma po bokach i dwoma wzdłuż boków; odległość między prążkami wynosi 10 mm.

3. Drugie nadanie Morskiego Krzyża Zasługi oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, gładkiej, matowej, srebrzonej i oksydowanej, z polerowanymi krawędziami.

§ 10f. 1. Odznaką Lotniczego Krzyża Zasługi jest krzyż równoramienny o wciętych półkoliście końcach ramion, wyoblony od strony lica, srebrzony i oksydowany. Pośrodku krzyża umieszczona jest wypukła, szrafowana pionowo szachownica lotnicza według wzoru określonego w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej, płaskiej stronie krzyża umieszczony jest centralnie wypukły trójwierszowy napis: "POLSKA SWEMU OBROŃCY", a na poprzecznych ramionach krzyża stylizowane gałązki wawrzynu. Wymiar krzyża wynosi 40 mm.

2. Krzyż zawieszony jest na jasnoniebieskiej wstążce szerokości 38 mm, z czterema 2 mm prążkami białymi: dwoma po bokach i dwoma wzdłuż boków; odległość między prążkami wynosi 10 mm.

3. Drugie nadanie Lotniczego Krzyża Zasługi oznacza się przez nałożenie na wstążkę posiadanego już Krzyża okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, gładkiej, matowej, srebrzonej i oksydowanej, z polerowanymi krawędziami.

§ 10g. 1. Odznaką Medalu za Długoletnią Służbę jest okrągły medal o średnicy 35 mm, w I stopniu - złocony i oksydowany, w II stopniu - srebrzony i oksydowany, w III stopniu - patynowany na brązowo z umieszczonym pośrodku wypukłym wizerunkiem orła według wzoru określonego w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, w otoku stylizowanych kłosów zboża. Dookoła wypukły napis: "ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ". Na odwrotnej stronie medalu pośrodku umieszczona jest wypukła liczba rzymska: w I stopniu - "XXX", w II stopniu - "XX", w III stopniu - "X". Poniżej liczby umieszczona jest stylizowana gałązka wawrzynu.

2. Medal zawieszony jest na amarantowej wstążce szerokości 35 mm z białym paskiem szerokości 10 mm pośrodku.";

3)
po § 12 dodaje się § 12a w brzmieniu:

"§ 12a. 1. Odznaką odznaczenia wojskowego o charakterze pamiątkowym mającego w nazwie wyraz "Gwiazda" i nazwę państwa lub nazwę geograficzną terenu działania kontyngentu lub prowadzenia operacji wojskowej jest patynowany na brązowo medal w kształcie czteropromiennej gwiazdy, z dwoma skrzyżowanymi mieczami, ostrzami skierowanymi ku górze, z wypukłym monogramem z liter "RP" na górnym promieniu i wypukłym umieszczonym pośrodku napisem określającym nazwę państwa lub nazwę geograficzną terenu działania kontyngentu lub prowadzenia operacji wojskowej, wykonanym antykwą majuskułową oraz wypukłymi stylizowanymi liśćmi wawrzynu na dolnym promieniu i między górnymi promieniami. Na odwrotnej płaskiej stronie gwiazdy umieszczony jest wypukły, dwuwierszowy napis "PACI SERVIO", poniżej napisu jest miejsce na wygrawerowanie przez odznaczonego dat służby. Rozmiar gwiazdy 44 mm.

2. Gwiazda zawieszona jest na wstążce w barwie każdorazowo określanej dla poszczególnej Gwiazdy, szerokości 35 mm, z czerwonym paskiem szerokości 4 mm przez środek, mającym po bokach prążki białe szerokości 2 mm oraz po brzegach umieszczone symetrycznie połączone paski lub prążki w barwach flagi państwa lub terenu działania kontyngentu albo prowadzenia operacji wojskowej.

3. Każdorazowy udział w zmianie kontyngentu lub operacji wojskowej oznacza się przez nałożenie na wstążkę okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, matowej, patynowanej na brązowo, z polerowanymi krawędziami, z umieszczoną pośrodku polerowaną cyfrą arabską, oznaczającą kolejną zmianę kontyngentu, lub taką samą listewkę z nazwą operacji wojskowej zamiast cyfry.";

4)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Wzory rysunkowe odznak odznaczeń, o których mowa w:

1) § 7, 8-10, 11, 12, zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) § 7a, 10a-10g, 12a, zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.";

5)
w § 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Odznaki odznaczeń nosi się w następującej kolejności wynikającej z ich starszeństwa:

Krzyż Walecznych,

Krzyż Wojskowy,

Krzyż Zasługi za Dzielność,

Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami,

Złoty Krzyż Zasługi,

Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,

Srebrny Krzyż Zasługi,

Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,

Brązowy Krzyż Zasługi,

Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Wojskowy Krzyż Zasługi, Morski Krzyż Zasługi z Mieczami, Morski Krzyż Zasługi, Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami, Lotniczy Krzyż Zasługi (równorzędne między sobą w stopniu z Mieczami, równorzędne między sobą w stopniu bez Mieczy),

Medal za Ofiarność i Odwagę,

Medal Złoty za Długoletnią Służbę,

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę,

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie,

Gwiazda ...";

6)
w § 28:
a)
po ust. 7 dodaje się ust. 7a-7c w brzmieniu:

"7a. Na baretkach Wojskowego Krzyża Zasługi z Mieczami, Morskiego Krzyża Zasługi z Mieczami i Lotniczego Krzyża Zasługi z Mieczami umieszcza się skrzyżowane miecze, skierowane ostrzami do góry; na baretce Wojskowego Krzyża Zasługi z Mieczami patynowane na brązowo, na baretkach Morskiego Krzyża Zasługi z Mieczami i Lotniczego Krzyża Zasługi z Mieczami - srebrzone.

7b. Kolejne stopnie Medalu za Długoletnią Służbę oznacza się przez umieszczenie na baretce odpowiednich liczb rzymskich:

w I stopniu - złoconej liczby "XXX", w II stopniu - srebrzonej liczby "XX",

w III stopniu - patynowanej na brązowo liczby "X".

7c. Kolejną zmianę kontyngentu lub operacji wojskowej oznacza się przez umieszczenie na baretce odznaczeń wojskowych o charakterze pamiątkowym, mających w nazwie wyraz "Gwiazda", odpowiedniej cyfry arabskiej lub napisu.",

b)
ust. 8 otrzymuje brzmienie:

"8. Okucia nakłada się na baretki pionowo. Na baretkach Krzyża Zasługi z Mieczami oraz Wojskowego Krzyża Zasługi z Mieczami, Morskiego Krzyża Zasługi z Mieczami i Lotniczego Krzyża Zasługi z Mieczami okucia nakłada się pod mieczami.";

7)
dodaje się załącznik nr 3 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 października 2007 r.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 101, poz. 1177, z 2000 r. Nr 62, poz. 718, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 194, poz. 1432 oraz z 2007 r. Nr 25, poz. 162 i Nr 123, poz. 848.

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.151.1075

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń.
Data aktu: 31/07/2007
Data ogłoszenia: 22/08/2007
Data wejścia w życie: 10/10/2007