Warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 9 sierpnia 2007 r.
w sprawie warunków i trybu realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. Nr 115, poz. 789) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zwane dalej "Centrum", zadań określonych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Zadania, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, realizowane są poprzez finansowanie przez Centrum projektów.
2.
Projektem jest przedsięwzięcie, w którym zasoby ludzkie, materialne i finansowe są zorganizowane w określony sposób, w celu wykonania określonej pracy, o dokładnie sprecyzowanym zakresie, kosztach i terminach realizacji, osiągając w ten sposób ilościowo i jakościowo określone cele.
3.
Projekty są wyłaniane do finansowania na podstawie konkursów ogłaszanych przez Dyrektora Centrum, zwanego dalej "Dyrektorem".
§  3.
1.
W ogłoszeniu o konkursie Dyrektor, po zasięgnięciu opinii ekspertów lub zespołu ekspertów, określa w szczególności:
1)
cel realizacji zadania;
2)
warunki realizacji projektów;
3)
maksymalny poziom finansowania projektów;
4)
podmioty uprawnione do uczestnictwa w konkursie i warunki ich uczestnictwa w konkursie, mając na uwadze konieczność zapewnienia ich bezpośredniego związku z celami i warunkami realizacji zadania;
5)
kryteria merytoryczne oceny projektów wraz z liczbą punktów możliwą do uzyskania przy spełnieniu danego kryterium, mając na uwadze konieczność zapewnienia ich zgodności z celami zadania;
6)
wzór formularza, na którym podmioty uprawnione składają wniosek o finansowanie projektu;
7)
wzór raportu z realizacji projektu;
8)
termin składania wniosków.
2.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Centrum oraz w biuletynie wydawanym przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "Ministrem".
§  4.
1.
Oceny złożonych wniosków dokonuje zespół ekspertów ustanowiony przez Dyrektora.
2.
Stopień spełniania danego kryterium merytorycznego przez poszczególne wnioski oceniany jest poprzez przyznawanie odpowiedniej liczby punktów.
3.
Wnioski są szeregowane w zależności od liczby uzyskanych punktów na liście rankingowej.
§  5.
Decyzje o finansowaniu projektu podejmuje Dyrektor po uzyskaniu opinii zespołu ekspertów.
§  6.
1.
Po podjęciu decyzji o finansowaniu projektu Dyrektor zawiera z wnioskodawcą umowę na wykonanie tego projektu.
2.
W umowie określa się w szczególności:
1)
szczegółowe obowiązki wykonawcy projektu oraz, jeżeli jest to potrzebne, sposób ich wykonania;
2)
obowiązki Centrum, w tym dotyczące wysokości wynagrodzenia i trybu płatności za zrealizowanie projektu lub poszczególnych jego części;
3)
uprawnienia Centrum w zakresie kontroli stopnia i poprawności realizacji projektu w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu jego realizacji;
4)
termin złożenia raportu z realizacji projektu przez jego wykonawcę;
5)
uprawnienia stron w razie niewywiązania się z obowiązków, w tym uprawnienia do żądania zwrotu całości lub części środków finansowych przekazanych na realizację projektu, w przypadku uznania przez Dyrektora, że projekt w całości lub w części został wykonany niezgodnie z umową;
6)
sąd właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów między stronami, powstałych w trakcie i po zakończeniu realizacji umowy.
§  7.
Z realizacji projektu składany jest raport.
§  8.
1.
Dyrektor sprawuje nadzór nad realizacją finansowanych przez Centrum projektów.
2.
W trakcie realizacji projektu Dyrektor, w razie potrzeby, zasięga opinii ekspertów lub zespołów ekspertów w sprawie oceny realizacji projektu.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, eksperci lub zespoły ekspertów dokonują analizy:
1)
dokumentów związanych z realizacją projektu;
2)
ustnych lub pisemnych wyjaśnień wykonawcy projektu lub jego pracowników;
3)
zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym, w miejscu realizacji projektu.
4.
Po uzyskaniu opinii ekspertów lub zespołu ekspertów Dyrektor może podjąć decyzję o zmianie warunków realizacji projektu lub przerwaniu realizacji projektu.
§  9.
1.
Po zakończeniu realizacji projektu finansowanego przez Centrum Dyrektor może przeprowadzić kontrolę stopnia jego realizacji.
2.
Kontrola wykonywana jest na zlecenie Dyrektora przez co najmniej dwóch ekspertów.
3.
W ramach kontroli eksperci dokonują analizy:
1)
raportu;
2)
dokumentów związanych z przedmiotem kontroli;
3)
ustnych lub pisemnych wyjaśnień wykonawcy projektu lub jego pracowników;
4)
zgodności stanu faktycznego ze stanem deklarowanym, w miejscu realizacji projektu.
4.
Po przeprowadzeniu kontroli eksperci wydają opinię, w której w szczególności wnioskują o uznanie projektu za:
1)
zrealizowany w całości zgodnie z umową;
2)
zrealizowany w części zgodnie z umową;
3)
niezrealizowany lub zrealizowany niezgodnie z umową.
5.
W przypadku opinii zawierającej wnioski, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3, Dyrektor może żądać zwrotu odpowiednio części lub całości środków finansowych przekazanych przez Centrum na realizację danego projektu.
§  10.
Warunki i tryb realizacji zadania, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, określa międzynarodowy program mobilności naukowców, w którym uczestniczy Centrum. W zakresie nieuregulowanym w tym programie stosuje się odpowiednio przepisy § 4-9.
§  11.
1.
Do realizacji zadań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, stosuje się warunki i tryb określone przez Ministra, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy przedmiotem zadania zleconego przez Ministra jest realizacja przez Centrum programu lub przedsięwzięcia Ministra, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm.2)), warunki i tryb realizacji tego zadania określa program lub przedsięwzięcie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.150.1066

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zadań innych niż strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.
Data aktu: 09/08/2007
Data ogłoszenia: 20/08/2007
Data wejścia w życie: 04/09/2007