Mołdowa-Polska. Program wykonawczy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2006-2008. Kiszyniów.2006.06.14.

PROGRAM WYKONAWCZY
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdowy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2006-2008,
podpisany w Kiszyniowie dnia 14 czerwca 2006 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Republiki Mołdowy, zwane dalej "Stronami",

kierując się zasadami zachowania pokoju, poszanowania praw człowieka, otwartości, tolerancji oraz dialogu kultur,

pragnąc rozwoju szerokiej współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki oraz w zakresie spraw młodzieży i sportu,

nadając szczególne znaczenie bezpośrednim i twórczym kontaktom międzyludzkim,

w celu realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdowa o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Kiszyniowie dnia 10 grudnia 1997 roku,

uzgodniły, co następuje:

I.

Kultura i sztuka

Artykuł  1

Strony będą dążyły do organizowania koncertów, spektakli teatralnych, festiwali i innych wydarzeń artystycznych w kraju partnera.

Artykuł  2

Strony będą wspierały udział swoich artystów i zespołów w wydarzeniach artystycznych organizowanych w kraju partnera.

Artykuł  3
1.
Strony wymienią na zasadach wzajemności zespoły folklorystyczne w ramach międzynarodowych festiwali folkloru organizowanych w obu krajach.
2.
Strony będą popierały współpracę instytucji i organizacji związanych z ruchem amatorskim i sztuką ludową. Strony umożliwią, na zasadach wzajemności, wymianę specjalistów z obu dziedzin.
Artykuł  4

Strony będą wspierały organizowanie w kraju partnera wystaw sztuki współczesnej lub klasycznej. Szczegóły współpracy będą uzgadniane między zainteresowanymi instytucjami.

Artykuł  5
1.
Strony będą wszechstronnie wspierały na swoim terytorium, zgodnie z prawem wewnętrznym każdej ze Stron, przedsięwzięcia kulturalne, oświatowe i naukowe organizacji osób pochodzenia polskiego w Republice Mołdowy i osób pochodzenia mołdawskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Strony umożliwią uzyskiwanie przez organizacje, o których mowa w ustępie 1 artykułu, pomocy finansowej z zagranicy oraz pomocy rzeczowej. Pomoc rzeczowa może być zwolniona z opłat celnych, jeśli taką możliwość przewidują przepisy obowiązujące w każdym z państw Stron.
Artykuł  6

Strony będą popierały zorganizowanie w 2006 roku w Rzeczypospolitej Polskiej Dni Kultury Mołdawskiej, a w 2007 roku w Republice Mołdowy Dni Kultury Polskiej.

Artykuł  7

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, muzealnictwa, konserwacji i ochrony zabytków między zainteresowanymi instytucjami polskimi i mołdawskimi. Szczegóły współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami.

Artykuł  8

Strony będą współpracowały w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturalne, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba kraje są sygnatariuszami. Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.

Artykuł  9

Strony będą współpracowały w dziedzinie ochrony praw autorskich i pokrewnych, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba kraje są sygnatariuszami.

Artykuł  10

Strony będą popierały współpracę Bibliotek Narodowych obu krajów w zakresie wymiany ekspertów, a także informacji, publikacji i mikrofilmów. Strony będą dążyły do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w dziedzinie czytelnictwa książek oraz działalności wydawniczej i bibliotecznej.

Artykuł  11

Strony będą popierały współpracę realizowaną na podstawie Porozumienia o współpracy między Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej a Państwową Służbą Archiwalną Republiki Mołdowa, podpisanego w Warszawie dnia 29 maja 2004 roku, koncentrując w szczególności swoją uwagę na dostępie badaczy do zbiorów obu krajów.

Artykuł  12

Strony będą popierały współpracę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w dziedzinie kultury, edukacji i nauki oraz bezpośrednią współpracę między Polskim Komitetem i Mołdawską Narodową Komisją do spraw UNESCO.

II.

Edukacja i nauka

Artykuł  13

Strony będą współpracowały zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
wymianę doświadczeń, materiałów informacyjnych i dydaktycznych w dziedzinie szkolnictwa;
2)
wspieranie nauczania języka polskiego jako obcego w Republice Mołdowy na Uniwersytecie Państwowym Mołdowy w Kiszyniowie i na Uniwersytecie Państwowym "Alecu Russo" w Bielcach, między innymi przez kształcenie kadr nauczycielskich i zapewnienie odpowiedniego wyposażenia dydaktyczno-rzeczowego tych ośrodków;
3)
zapewnienie możliwości nauczania języka ojczystego i niektórych przedmiotów w języku ojczystym obywatelom Republiki Mołdowy polskiego pochodzenia, w ramach mołdawskiego systemu oświaty;
4)
popieranie bezpośredniej współpracy między szkołami i szkołami wyższymi;
5)
popieranie wspólnych imprez naukowych, w tym konferencji i sympozjów oraz olimpiad i konkursów młodzieżowych.
Artykuł  14
1.
Strona polska przyjmie corocznie, bez pobierania opłat za naukę:
1)
do 5 obywateli Republiki Mołdowy na studia wyższe;
2)
do 2 obywateli Republiki Mołdowy na studia doktoranckie lub staże naukowe.
2.
Strona mołdawska przyjmie corocznie obywateli polskich w celu odbycia staży naukowych, w łącznym wymiarze 45 miesięcy, bez pobierania opłat za naukę.
3.
Kierunki oraz liczba osób na studia wyższe, studia doktoranckie i staże naukowe będą uzgadniane corocznie między Stronami.
Artykuł  15

Dzieci pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdowy mają prawo do nauki w szkołach państwowych wszystkich szczebli drugiej Strony, bez pobierania opłat za naukę, zgodnie z przepisami obowiązującymi w każdym z państw Stron.

Artykuł  16

Strona polska, w porozumieniu ze Stroną mołdawską, skieruje corocznie do Republiki Mołdowy:

1)
nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim do pracy dydaktycznej w przedszkolach i szkołach na terytorium Republiki Mołdowy, do których uczęszczają dzieci polskiego pochodzenia;
2)
pracowników dydaktycznych - specjalistów w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej, do pracy w szkołach wyższych Republiki Mołdowy.
Artykuł  17

Strona polska przyjmie corocznie na letnie kursy języka i literatury polskiej nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych, filologii polskiej i lektoratów języka polskiego z Republiki Mołdowy.

Liczba studentów i nauczycieli będzie uzgadniana corocznie.

Artykuł  18

Strony będą udzielały sobie wzajemnej pomocy w zakresie zaopatrywania placówek oświatowych w podręczniki, literaturę metodyczną i inne środki dydaktyczne celem zaspokojenia potrzeb oświatowych osób pochodzenia polskiego, jak również w zakresie zaopatrywania w pomoce metodyczno-dydaktyczne lektoratów języka polskiego w mołdawskich szkołach wyższych.

Artykuł  19

Strony przeanalizują możliwości utworzenia w Republice Mołdowy liceum z nauczaniem w języku polskim. Szczegóły realizacji projektu będą uzgadniane na drodze konsultacji dwustronnych.

Artykuł  20

Strony będą popierały rozwój współpracy i bezpośrednich kontaktów szkół wyższych i jednostek naukowych prowadzonych na podstawie zawartych między nimi umów.

Artykuł  21

Strony będą sprzyjały udziałowi naukowców i specjalistów w seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach i innych przedsięwzięciach, przy czym warunki finansowe będą określane każdorazowo przez organizatorów imprezy.

Artykuł  22

Strony będą sprzyjały realizacji wspólnych przedsięwzięć aktywizujących proces nauczania i inspirujących potrzeby poznawcze młodego pokolenia (konkursy, olimpiady językowe i przedmiotowe, zawody międzynarodowe, wspólne programy artystyczne i inne).

Warunki uczestnictwa będą ustalane bezpośrednio między zainteresowanymi instytucjami.

Artykuł  23

Strony będą popierały współpracę Polskiej Akademii Nauk i Akademii Nauk Mołdowy prowadzoną na podstawie porozumienia podpisanego przez obie Akademie.

III.

Młodzież i Sport

Artykuł  24
1.
Strony będą popierały rozwój wszechstronnej współpracy w zakresie spraw dotyczących młodzieży poprzez:
1)
wymianę młodzieży w różnych dziedzinach;
2)
wymianę doświadczeń między specjalistami i ekspertami w różnych sprawach dotyczących aktywności młodzieżowej;
3)
wymianę doświadczeń między stowarzyszeniami oraz organizacjami rządowymi i pozarządowymi;
4)
zainteresowanie szkoleniami i badaniami w zakresie spraw młodzieży;
5)
wspólne opracowania i realizację programów młodzieżowych.
2.
Zainteresowane instytucje i organizacje będą ustalały między sobą zasady wymiany i warunki jej finansowania.
Artykuł  25
1.
Strony będą popierały bezpośrednie kontakty federacji, stowarzyszeń i klubów sportowych obu krajów.
2.
Współpraca instytucji sportowych będzie obejmowała:
1)
popularyzację dyscyplin sportu;
2)
wymianę doświadczeń oraz materiałów naukowych i metodycznych;
3)
organizację seminariów i szkoleń podnoszących kwalifikacje specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej i sportu;
4)
wymianę doświadczeń w zakresie sportu masowego, walki z dopingiem oraz zapewnienia bezpieczeństwa na imprezach sportowych;
5)
wymianę trenerów i szkoleniowców różnych dyscyplin.
3.
Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą zasady wymiany i warunki jej finansowania.

IV.

Informacja

Artykuł  26

Strony będą popierały wymianę informacji pomiędzy odpowiednimi instytucjami w obu krajach. Strony będą wspierały wymianę publikacji i pomocy naukowych umożliwiających poznanie historii, geografii i kultury obu krajów.

Artykuł  27

Strony będą popierały rozwój kontaktów w dziedzinie radiofonii i telewizji publicznej obu krajów.

Artykuł  28

Telewizje publiczne obu krajów będą współpracowały zgodnie z Umową między Telewizją Polską S.A. i Teleradio Mołdowa, podpisaną w Kiszyniowie dnia 7 lutego 1997 roku, w ramach której będą dążyły do rozszerzenia współpracy programowej.

V.

Warunki wymiany osobowej

Artykuł  29

Wymiana osobowa będzie odbywała się w ramach: studiów wyższych, studiów doktoranckich, staży naukowo-badawczych, kursów językowych, delegowania do szkół wyższych pracowników dydaktycznych - specjalistów w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej oraz języka mołdawskiego i literatury mołdawskiej oraz nauczycieli języka polskiego, a także wizyt krótkoterminowych.

Artykuł  30

Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej niniejszym Programem będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego.

Artykuł  31

Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułu 14 Programu:

1.
Strona przyjmująca zapewni:
1)
bezpłatną naukę lub staż w publicznych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich;
2)
możliwość odpłatnego zakwaterowania w domu studenckim.
2.
Strona wysyłająca zapewni, że kandydaci będą posiadali środki wystarczające do pokrycia kosztów utrzymania i zakwaterowania.
3.
Przekazanie dokumentów kandydatów na następny rok akademicki nastąpi drogą dyplomatyczną, do końca kwietnia każdego roku.
Artykuł  32
1.
Pracownikom dydaktycznym - specjalistom w dziedzinie języka polskiego i literatury polskiej oraz nauczycielom języka polskiego kierowanym na podstawie artykułu 16 Programu do pracy w Republice Mołdowy, Strona mołdawska zapewni:
1)
miesięczne wynagrodzenie oraz wynagrodzenie za okres urlopu, zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi;
2)
pomoc w załatwieniu formalności związanych z zatrudnieniem i pobytem.
2.
Strona polska pokryje koszty podróży skierowanych pracowników dydaktycznych i nauczycieli do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Strona polska przekaże dokumenty pracowników dydaktycznych i nauczycieli drogą dyplomatyczną, nie później niż do 15 maja każdego roku.
Artykuł  33

Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułu 17 Programu, Strona przyjmująca pokryje koszty uczestniczenia w kursie, z wyjątkiem kosztów podróży.

Artykuł  34

Osoby, które podjęły naukę na studiach wyższych, studiach doktoranckich oraz stażach naukowych przed wejściem w życie niniejszego Programu, będą kontynuowały naukę do czasu jej ukończenia na wcześniej ustalonych warunkach.

Artykuł  35
1.
Za obopólną zgodą Stron do niniejszego Programu mogą być wniesione zmiany i uzupełnienia, uwzględnione w oddzielnie sporządzonych protokołach, stanowiących nieodłączną część niniejszego Programu.
2.
Sprawy sporne i rozbieżności wynikłe z interpretacji lub stosowania postanowień niniejszego Programu będą rozstrzygane na drodze rozmów i konsultacji.

VI.

Postanowienia końcowe

Artykuł  36

Program nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, młodzieży i sportu, pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.

Artykuł  37
1.
Program niniejszy wejdzie w życie w dniu otrzymania późniejszej noty o dopełnieniu przez Strony procedur wewnątrzpaństwowych, koniecznych dla jego wejścia w życie i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2008 roku.
2.
Program niniejszy pozostanie w mocy do wejścia w życie nowego Programu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2009 roku.

Podpisano w Kiszyniowie dnia 14 czerwca 2006 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i mołdawskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.117.810

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mołdowa-Polska. Program wykonawczy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2006-2008. Kiszyniów.2006.06.14.
Data aktu: 14/06/2006
Data ogłoszenia: 02/07/2007
Data wejścia w życie: 30/08/2006