Pobieranie danych z tachografu cyfrowego, ich przechowywanie i przekazywanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 13 kwietnia 2006 r.
w sprawie pobierania danych z tachografu cyfrowego, ich przechowywania i przekazywania

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. Nr 180, poz. 1494) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania w zakresie pobierania danych z tachografu cyfrowego oraz ich przechowywania przez podmiot prowadzący warsztat;
2)
tryb przekazywania danych pobranych z tachografu cyfrowego ich właścicielom;
3)
sposób poświadczania przekazania danych lub braku możliwości ich pobrania z tachografu cyfrowego.
§  2.
1.
Podmiot prowadzący warsztat:
1)
pobiera dane z tachografu cyfrowego w przypadku, gdy zachodzi zagrożenie ich utraty, a w szczególności w przypadku konieczności naprawy lub wycofania z użytkowania tachografu cyfrowego;
2)
może pobrać dane z tachografu cyfrowego na pisemny wniosek właściciela danych.
2.
Podmiot prowadzący warsztat pobiera z tachografu cyfrowego kompletne dane, co najmniej za okres od ostatniego ich pobrania.
§  3.
1.
Podmiot prowadzący warsztat przechowuje dane pobrane z tachografu cyfrowego łącznie ze skojarzonymi zabezpieczeniami, przez okres roku od daty ich pobrania.
2.
Dane pobrane z tachografu cyfrowego są przechowywane w sposób zabezpieczający przed ich utratą oraz dostępem osób nieuprawnionych.
3.
Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, podmiot prowadzący warsztat usuwa dane pobrane z tachografu cyfrowego w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
§  4.
1.
Podmiot prowadzący warsztat, w zakresie trybu przekazywania danych pobranych z tachografu cyfrowego ich właścicielowi:
1)
ustala tożsamość właściciela danych;
2)
pisemnie powiadamia właściciela danych o fakcie ich pobrania i przechowywania w warsztacie;
3)
przekazuje dane pobrane z tachografu cyfrowego wyłącznie na pisemny wniosek właściciela danych, w sposób zapewniający bezpieczeństwo i poufność przekazu, w szczególności za pomocą kodowania danych elektronicznych;
4)
wydaje pokwitowanie przekazania danych pobranych z tachografu cyfrowego.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, podaje się numer karty przedsiębiorstwa, za pomocą której nastąpiło zamknięcie dostępu do danych zapisywanych w tachografie cyfrowym w czasie prowadzenia pojazdu.
§  5.
Podmiot prowadzący warsztat wydaje właścicielowi danych poświadczenie braku możliwości pobrania danych z tachografu cyfrowego w przypadku stwierdzenia, że dane te nie mogą być pobrane.
§  6.
W przypadku stwierdzenia, że tylko część danych z tachografu cyfrowego może być pobrana, podmiot prowadzący warsztat pobiera te dane oraz wydaje właścicielowi danych poświadczenie braku możliwości pobrania pozostałej części danych.
§  7.
W przypadku stwierdzenia, że dane z tachografu cyfrowego nie mogą być pobrane oraz że nie można ustalić tożsamości ich właściciela, podmiot prowadzący warsztat wydaje poświadczenie braku możliwości pobrania danych podmiotowi, który przekazał tachograf cyfrowy do warsztatu.
§  8.
1.
W przypadku braku możliwości ustalenia tożsamości właściciela danych pobranych z tachografu cyfrowego, podmiot prowadzący warsztat powiadamia podmiot, który przekazał tachograf cyfrowy do warsztatu, o braku możliwości przekazania tych danych i przechowuje je przez okres, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Przekazanie danych pobranych z tachografu cyfrowego ich właścicielowi w przypadku, o którym mowa w ust. 1, nastąpi pod warunkiem, że właściciel danych udowodni, że dane te są jego własnością.
§  9.
Pokwitowanie przekazania danych pobranych z tachografu cyfrowego oraz poświadczenie braku możliwości pobrania danych z tachografu cyfrowego zawierają w szczególności:
1)
nazwę, siedzibę i adres podmiotu prowadzącego warsztat;
2)
imię i nazwisko technika warsztatu oraz numer jego karty warsztatowej, użytej do pobrania danych z tachografu cyfrowego, a także okres ważności tej karty;
3)
dane o pojeździe samochodowym (marka, typ, numer rejestracyjny, numer VIN), w którym zamontowany był tachograf cyfrowy, z którego pobrano dane;
4)
dane o tachografie cyfrowym (marka, model, numer seryjny, data produkcji), z którego pobrano dane;
5)
dane właściciela danych;
6)
przyczynę i datę pobrania danych z tachografu cyfrowego - w przypadku pokwitowania przekazania danych pobranych z tachografu cyfrowego;
7)
przyczynę braku możliwości pobrania danych z tachografu cyfrowego - w przypadku poświadczenia braku możliwości pobrania danych z tachografu cyfrowego;
8)
datę wystawienia;
9)
podpis wystawiającego pokwitowanie lub poświadczenie.
§  10.
Podmiot prowadzący warsztat przechowuje przez okres co najmniej czterech lat dokumentację dotyczącą pobierania, przekazywania i usuwania danych pobranych z tachografu cyfrowego, a w szczególności:
1)
kopię powiadomienia o pobraniu danych i przechowywaniu ich w warsztacie;
2)
dane identyfikujące właściciela danych;
3)
oryginał wniosku o przekazanie danych;
4)
oryginały dokumentów potwierdzających tożsamość właściciela danych w przypadku, o którym mowa w § 8 ust. 2;
5)
kopię pokwitowania przekazania danych łącznie ze skojarzonymi zabezpieczeniami;
6)
zapis potwierdzający, że właściciel danych otrzymał swoje dane z tachografu cyfrowego, w przypadku przekazania takiego potwierdzenia przez właściciela danych;
7)
kopię poświadczenia braku możliwości pobrania danych;
8)
dokumentację potwierdzającą usunięcie danych pobranych z tachografu cyfrowego, a w szczególności pisemne oświadczenia osób obecnych przy usuwaniu danych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 220, poz. 1897).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.64.454

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobieranie danych z tachografu cyfrowego, ich przechowywanie i przekazywanie.
Data aktu: 13/04/2006
Data ogłoszenia: 18/04/2006
Data wejścia w życie: 03/05/2006