Przyznawanie nagród i wyróżnień zawodnikom nieposiadającym licencji zawodnika.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU1)
z dnia 27 lutego 2006 r.
w sprawie przyznawania nagród i wyróżnień zawodnikom nieposiadającym licencji zawodnika

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagród i wyróżnień zawodnikom nieposiadającym licencji zawodnika za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz wysokości nagród i rodzaje wyróżnień.
§  2.
Nagrody, o których mowa w § 1, zwane dalej "nagrodami", mogą być przyznane zawodnikom, którzy uzyskali osiągnięcia wymienione w § 6 podczas:
1)
igrzysk paraolimpijskich i igrzysk olimpijskich głuchych;
2)
mistrzostw świata lub Europy niepełnosprawnych w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk, o których mowa w pkt 1;
3)
akademickich mistrzostw świata i uniwersjad letnich lub zimowych w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich.
§  3.
1.
Nagroda dla zawodnika za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego na igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich głuchych oraz w mistrzostwach świata lub Europy niepełnosprawnych może być przyznana, jeżeli w zawodach brało udział co najmniej:
1)
8 zawodników w dyscyplinach indywidualnych;
2)
6 drużyn, osad lub załóg w sportach zespołowych;
3) 1
6 państw.
2.
W przypadku, gdy regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg, oraz w przypadku, gdy w danej dyscyplinie lub konkurencji sportowej, w których występują kategorie wagowe, istnieje naturalna niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych, nie stosuje się kryteriów liczbowych określonych w ust. 1.
§  4.
1.
Nagroda dla zawodnika za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego w akademickich mistrzostwach świata, w uniwersjadach letnich lub zimowych może być przyznana, jeżeli w zawodach brało udział co najmniej:
1)
12 zawodników w dyscyplinach indywidualnych;
2)
8 drużyn, osad lub załóg w sportach zespołowych.
2.
W przypadku, gdy regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg, oraz w przypadku, gdy w danej dyscyplinie lub konkurencji sportowej, w których występują kategorie wagowe, istnieje naturalna niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych, nie stosuje się kryteriów liczbowych określonych w ust. 1.
§  5.
Podstawę ustalenia wysokości nagrody, zwaną dalej "podstawą", stanowi kwota 2.300 złotych.
§  6.
1.
Zawodnikom może być przyznana nagroda w wysokości:
1)
do 8-krotności podstawy za zajęcie:
a)
pierwszego miejsca na mistrzostwach świata niepełnosprawnych, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich głuchych,
b)
pierwszego miejsca na uniwersjadzie letniej lub zimowej;
2)
do 6-krotności podstawy za zajęcie:
a)
drugiego miejsca na mistrzostwach świata niepełnosprawnych, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich głuchych,
b)
pierwszego miejsca na akademickich mistrzostwach świata,
c)
drugiego miejsca na uniwersjadzie letniej lub zimowej;
3)
do 4-krotności podstawy za zajęcie:
a)
pierwszego miejsca na mistrzostwach Europy niepełnosprawnych,
b)
drugiego miejsca na akademickich mistrzostwach świata,
c)
trzeciego miejsca na igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach olimpijskich głuchych, mistrzostwach świata niepełnosprawnych, uniwersjadzie letniej lub zimowej;
4)
do 3-krotności podstawy za zajęcie drugiego miejsca na mistrzostwach Europy niepełnosprawnych;
5)
do 2-krotności podstawy za zajęcie trzeciego miejsca na akademickich mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy niepełnosprawnych.
2.
Zawodnikowi, który zdobył szczyt górski lub odbył samotny rejs dookoła świata albo osiągnął inny wysoki wynik sportowy o podobnym charakterze, może być przyznana nagroda w wysokości do 6-krotności podstawy.
§  7.
W przypadku osiągnięcia przez zawodnika w czasie tych samych zawodów dwóch lub więcej wysokich wyników sportowych, o których mowa w § 6 ust. 1, przyznaje się jedną nagrodę, której wysokość nie może przekroczyć 75 % sumy nagród na poszczególne osiągnięcia.
§  8.
Zawodnikom sportowych gier zespołowych przyznaje się nagrodę zbiorową dla zespołu w wysokości do 75 % przysługującej nagrody indywidualnej, pomnożonej przez liczbę zawodników drużyny określoną przepisami międzynarodowymi, z tym że nagroda dla jednego zawodnika nie może przekroczyć wysokości nagród określonych w § 6 ust. 1.
§  9.
Wyróżnieniami dla zawodników są puchary i dyplomy.
§  10.
Wyróżnienia mogą być przyznane zawodnikom, którzy:
1)
zajęli pierwsze, drugie lub trzecie miejsce na igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich głuchych, mistrzostwach świata, Europy lub Polski niepełnosprawnych, akademickich mistrzostwach świata, akademickich mistrzostwach Europy, uniwersjadzie letniej lub zimowej;
2)
osiągnęli wysoki wynik sportowy, o którym mowa w § 6 ust. 2.
§  11.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu przyznaje wyróżnienia i nagrody z własnej inicjatywy lub na udokumentowany protokołem z wynikami zawodów wniosek odpowiednio:
1)
organizacji krajowej zajmującej się sportem niepełnosprawnych w odniesieniu do zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki na igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach olimpijskich głuchych oraz mistrzostwach świata, Europy lub Polski niepełnosprawnych;
2)
związku sportowego o zasięgu ogólnokrajowym działającego w zakresie kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim w odniesieniu do zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki w akademickich mistrzostwach świata i Europy oraz na uniwersjadach letnich lub zimowych.
2.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia i nagrody składa się w roku kalendarzowym, w którym wysoki wynik sportowy został uzyskany przez zawodnika.
§  12.
Wyróżnienia wręcza minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu lub upoważniona przez niego osoba.
§  13.
Wnioski, o których mowa w § 11 ust. 2, dotyczące wysokich wyników sportowych uzyskanych w 2005 r. mogą być składane do dnia 15 marca 2006 r.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 listopada 2003 r. w sprawie rodzajów wyróżnień i wysokości nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz szczegółowych zasad i trybu ich przyznawania (Dz. U. Nr 194, poz. 1894 oraz z 2004 r. Nr 283, poz. 2820) w części dotyczącej wyróżnień i nagród dla zawodników nieposiadających licencji zawodnika.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. Nr 220, poz. 1895).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 102, poz. 1115, z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 207, poz. 1752, z 2003 r. Nr 203, poz. 1966, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 726 i Nr 155, poz. 1298.

1 § 3 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 2 grudnia 2008 r. (Dz.U.08.221.1445) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.37.258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyznawanie nagród i wyróżnień zawodnikom nieposiadającym licencji zawodnika.
Data aktu: 27/02/2006
Data ogłoszenia: 03/03/2006
Data wejścia w życie: 11/03/2006