Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 13 lutego 2006 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

Na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 169, poz. 1417 i Nr 264, poz. 2205) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
2)
Prokuratorii Generalnej - należy przez to rozumieć Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa;
3)
ocenianym - należy przez to rozumieć radcę albo starszego radcę Prokuratorii Generalnej, podlegającego ocenie kwalifikacyjnej;
4)
oceniającym - należy przez to rozumieć dyrektora oddziału Prokuratorii Generalnej, w którym jest zatrudniony oceniany, albo Prezesa Prokuratorii Generalnej w stosunku do ocenianego zatrudnionego w Głównym Urzędzie Prokuratorii Generalnej.
§  2.
1.
Oceniający wyznacza termin dokonania oceny kwalifikacyjnej radcy albo starszego radcy Prokuratorii Generalnej, pisemnie informując ocenianego o tym terminie z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.
2.
Pismo zawiadamiające o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem jego odbioru.
§  3.
1.
Oceniający, w ramach oceny kwalifikacyjnej, ocenia sposób wykonywania zadań i czynności służbowych przez ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną na podstawie własnej wiedzy, a także:
1)
dokumentacji, obejmującej charakterystykę ocenianego w okresie objętym oceną kwalifikacyjną, uwzględniającą fakty i okoliczności wskazujące na spełnianie albo niespełnienie przez ocenianego kryteriów, o których mowa w § 4, oraz pisemną opinię o ocenianym;
2)
akt osobowych ocenianego;
3)
informacji pochodzących od przełożonych kierownika komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony oceniany, oraz od kierowników innych komórek organizacyjnych danej jednostki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej;
4)
rozmowy, o której mowa w § 6.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 1, sporządza kierownik komórki organizacyjnej Prokuratorii Generalnej, w której jest zatrudniony oceniany, zwany dalej "bezpośrednim przełożonym ocenianego".
3.
Oceniający może zażądać informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 3, o ile takie informacje są niezbędne do dokonania oceny kwalifikacyjnej.
§  4.
Kryteriami, którymi oceniający kieruje się, dokonując oceny kwalifikacyjnej, są:
1)
staranność, rzetelność i terminowość wykonywania zadań i czynności służbowych;
2)
zgodność postępowania ze złożonym ślubowaniem;
3)
umiejętność planowania i organizowania zadań oraz czynności służbowych.
§  5.
1.
Oceniający może w każdym czasie zmienić termin dokonania oceny kwalifikacyjnej.
2.
Oceniający wyznacza nowy termin dokonania oceny kwalifikacyjnej w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy ocenianego, uniemożliwiającej dokonanie tej oceny w wyznaczonym terminie.
3.
Oceniający niezwłocznie pisemnie zawiadamia ocenianego o nowym terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej. Przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Oceniany może złożyć do oceniającego wniosek o przeprowadzenie rozmowy w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia go o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej.
2.
W przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, przeprowadzenie rozmowy może nastąpić z inicjatywy oceniającego.
3.
Rozmowę przeprowadza się w terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, o którym mowa w § 2 ust. 1 albo § 5 ust. 3.
4.
Podczas rozmowy umożliwia się ocenianemu swobodne wypowiadanie się co do:
1)
zakresu i charakteru zadań i czynności służbowych, jakie wykonywał w okresie objętym oceną kwalifikacyjną;
2)
innych faktów lub okoliczności, które mogą mieć wpływ na ocenę kwalifikacyjną.
5.
W rozmowie mogą uczestniczyć bezpośredni przełożony ocenianego oraz jego przełożeni, chyba że oceniany wyrazi sprzeciw.
§  7.
1.
Ocena kwalifikacyjna obejmuje oceny cząstkowe, odnoszące się do każdego z kryteriów określonych w § 4, według pięciostopniowej skali:
1)
5 - wyróżniający;
2)
4 - bardzo dobry;
3)
3 - dobry;
4)
2 - zadowalający;
5)
1 - niezadowalający.
2.
Ocenę kwalifikacyjną oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen cząstkowych, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Niezadowalająca ocena cząstkowa, odnosząca się do kryterium określonego w § 4 pkt 1 lub 2, przesądza o niezadowalającej ocenie kwalifikacyjnej.
4.
Oceniający uzasadnia ocenę kwalifikacyjną, wskazując przesłanki jej dokonania.
§  8.
1.
Dokonaną ocenę kwalifikacyjną dokumentuje się przez sporządzenie arkusza oceny kwalifikacyjnej, według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
2.
Arkusz oceny kwalifikacyjnej sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza się ocenianemu za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi dołącza się do jego akt osobowych.
3.
Do arkusza oceny kwalifikacyjnej dołączonego do akt osobowych ocenianego załącza się kopię pisma zawiadamiającego ocenianego o terminie dokonania oceny kwalifikacyjnej, wraz z potwierdzeniem jego doręczenia ocenianemu, o którym mowa w § 2 ust. 2 i § 5 ust. 3.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2006 r.
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1894).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

ARKUSZ OCENY KWALIFIKACYJNEJ

radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

wzór

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.33.234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb dokonywania oceny kwalifikacyjnej radców i starszych radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Data aktu: 13/02/2006
Data ogłoszenia: 28/02/2006
Data wejścia w życie: 15/03/2006