Sposób ustalania obszaru, na który wywierają korzystny wpływ urządzenia melioracji wodnych szczegółowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 22 listopada 2006 r.
w sprawie sposobu ustalania obszaru, na który wywierają korzystny wpływ urządzenia melioracji wodnych szczegółowych

Na podstawie art. 78 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 i Nr 267, poz. 2255 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Granice obszaru, na który wywierają korzystny wpływ urządzenia melioracji wodnych szczegółowych, zwanego dalej "obszarem", w zależności od rodzajów urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, ustala się w następujący sposób:
1)
w odległości jednej rozstawy rowów lub rurociągów wchodzących w skład drenowań, zwanych dalej "rurociągami drenarskimi", od skrajnego rowu lub rurociągu drenarskiego i w odległości 0,2 rozstawy od końcówek rowów lub rurociągów drenarskich - w przypadku rowów lub rurociągów drenarskich o regularnym układzie (sieć systematyczna);
2)
po granicach zalegania gleb o wadliwych stosunkach powietrzno-wodnych i wymagających zmeliorowania - w przypadku rurociągów drenarskich w liczbie nie większej niż trzy lub rowów o układzie nieregularnym (sieć niesystematyczna);
3)
po linii terenu wzniesionego:
a)
o 0,5 m nad terenem przy rowie lub rurociągu drenarskim na użytkach zielonych,
b)
o 1 m nad terenem przy rowie lub rurociągu drenarskim na gruntach ornych

- jednak nie dalej niż w odległości 0,4 rozstawy od ich końcówek i podwójnej rozstawy, w przypadku sieci niesystematycznej na terenach, dla których nie sporządzono map glebowo-wodnych, z uwzględnieniem warunków lokalnych;

4)
po granicy:
a)
gruntów nawadnianych grawitacyjnie lub za pomocą urządzeń do nawodnień ciśnieniowych,
b)
łąk i pastwisk zagospodarowanych pomelioracyjnie,
c)
gruntów, na których wykonano fitomelioracje, agromelioracje lub systemy przeciwerozyjne.
2.
Jeżeli urządzenia melioracji wodnych szczegółowych są wykonywane etapami, to granice obszaru ustala się dla ostatniego etapu tych melioracji.
§  2.
Ustalając obszar, nie uwzględnia się gruntów:
1)
wzniesionych o ponad:
a)
0,5 m nad terenem przy rowie lub rurociągu drenarskim na użytkach zielonych,
b)
1 m nad terenem przy rowie lub rurociągu drenarskim na gruntach ornych;
2)
niewymagających melioracji wodnych, przez które przebiegają rowy lub rurociągi drenarskie;
3)
będących nieużytkami rolnymi, jeżeli nie są przewidziane do rekultywacji w projekcie wykonania urządzeń melioracji wodnych;
4)
wyłączonych z powodu nieosiągnięcia celu melioracji wodnych;
5)
wtórnie zabagnionych oraz zdegradowanych łąk lub pastwisk, których zagospodarowanie pomelioracyjne jest niecelowe;
6)
zabudowanych;
7)
znajdujących się pod liniami kolejowymi i drogami, urządzeniami melioracji wodnych podstawowych oraz pod powierzchniowymi wodami publicznymi.
§  3.
1.
Granice obszaru dokumentuje się na kopiach map sytuacyjno-wysokościowych w skali 1:2.000, z naniesioną siecią wykonanych urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, opracowanych na podstawie:
1)
map otrzymanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
2)
pomiarów uzupełniających.
2.
Sporządza się wykaz działek ewidencyjnych, leżących w granicach obszaru, zawierający dane dotyczące:
1)
lokalizacji obszaru (miejscowość, gmina, powiat, województwo);
2)
powierzchni i numerów poszczególnych działek ewidencyjnych;
3)
adresów właścicieli gruntów;
4)
wielkości obszarów należących do poszczególnych właścicieli gruntów w podziale na działki ewidencyjne.
§  4.
Do ustalania obszaru na potrzeby prowadzenia ewidencji zmeliorowanych gruntów używa się kopii map sytuacyjno-wysokościowych w skali 1:2.000 lub 1:5.000.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.226.1652

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalania obszaru, na który wywierają korzystny wpływ urządzenia melioracji wodnych szczegółowych.
Data aktu: 22/11/2006
Data ogłoszenia: 11/12/2006
Data wejścia w życie: 26/12/2006