Należności pieniężne otrzymywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 2006 r.
w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa

Na podstawie art. 147m pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki otrzymywania, rodzaj waluty oraz wysokość dodatków do uposażenia, świadczeń z tytułu uszczerbku na zdrowiu i należności z tytułu krajowej lub zagranicznej podróży służbowej oraz innych należności pieniężnych związanych z delegowaniem funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa, zwanym dalej "kontyngentem", wydzielonym do udziału w realizacji zadań, o których mowa w art. 147c ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Funkcjonariusz delegowany do pełnienia służby w kontyngencie, który w związku z podjęciem lub zakończeniem pełnienia służby w kontyngencie uczestniczy w kraju w szkoleniu lub zgrupowaniu oraz innych obowiązkowych zajęciach lub czynnościach, zwanych dalej "zajęciami", otrzymuje zwrot należności za przejazd z tytułu podróży służbowej w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie należności za podróże służbowe funkcjonariuszy Straży Granicznej, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Funkcjonariuszowi przysługuje dieta na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia za czas przejazdu i w miejscu odbywania zajęć. Jeżeli jednak funkcjonariuszowi zapewniono bezpłatne wyżywienie w miejscu odbywania zajęć, przysługuje mu dieta wyłącznie za czas przejazdu.
3.
Za czas pobytu w miejscu odbywania zajęć funkcjonariuszowi przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej, jeżeli nie odbywają się one w miejscu zakwaterowania.
4.
Funkcjonariuszowi nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem w dniu wolnym od zajęć.
§  3.
1.
Funkcjonariusz delegowany do pełnienia służby w kontyngencie wydzielonym do udziału w realizacji zadań, o których mowa w art. 147c pkt 1-4 ustawy, otrzymuje:
1)
dodatek zagraniczny;
2)
dodatek wojenny;
3)
świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu;
4)
należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej;
5)
ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania;
6)
ryczałt z tytułu delegowania.
2.
Funkcjonariusz delegowany do pełnienia służby w kontyngencie wydzielonym do udziału w realizacji zadania, o którym mowa w art. 147c pkt 5 ustawy, otrzymuje należności pieniężne, o których mowa w ust. 1 pkt 3-5.
§  4.
1.
Dodatek zagraniczny funkcjonariusz otrzymuje za każdy dzień kalendarzowy pełnienia służby poza granicami państwa, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dodatek zagraniczny nie przysługuje:
1)
za okres zawieszenia w czynnościach służbowych, chyba że w wyniku postępowania karnego lub dyscyplinarnego będącego podstawą zawieszenia funkcjonariusz został uniewinniony bądź postępowanie to zostało umorzone, z wyjątkiem warunkowego umorzenia, z powodu przedawnienia lub amnestii;
2)
jeżeli funkcjonariusz otrzymuje ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5, lub świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
3.
Dodatek zagraniczny przyznany funkcjonariuszowi można okresowo podwyższać ze względu na szczególne zagrożenia lub uciążliwość służby do wysokości 25 % stawki dodatku.
4.
Dodatek zagraniczny wypłaca się miesięcznie z dołu, w pierwszym dniu miesiąca, za który należność przysługuje, na wskazany przez funkcjonariusza rachunek bankowy w kraju.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w kontyngencie wydzielonym do udziału w realizacji zadań, o których mowa w art. 147c ustawy, przyznaje się:
1) 1
w przypadku zadań, o których mowa w art. 147c pkt 1-3a ustawy
-
I kategorię stawek dodatku zagranicznego;
2)
w przypadku zadań, o których mowa w art. 147c pkt 4 ustawy
-
II kategorię stawek dodatku zagranicznego;
3)
w przypadku zadań, o których mowa w art. 147c pkt 5 ustawy
-
III kategorię stawek dodatku zagranicznego.
2.
Kategorie i stawki dodatku zagranicznego dla poszczególnych stanowisk w kontyngencie określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Dodatek wojenny przysługuje funkcjonariuszowi delegowanemu do pełnienia służby w kontyngencie w razie pełnienia służby w strefie działań wojennych lub na terytorium bezpośrednio sąsiadującym z tą strefą.
2.
Stawka dzienna dodatku wojennego wynosi 20 % przysługującego dodatku zagranicznego.
3.
Strefy działań wojennych oraz dzień rozpoczęcia i zakończenia w nich działań wojennych określa obwieszczenie ministra właściwego do spraw zagranicznych wydane na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Dodatek wojenny wypłaca się miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym funkcjonariusz spełnił warunki do jego otrzymania, na wskazany przez funkcjonariusza rachunek bankowy w kraju.
§  7.
1.
Świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w czasie delegowania do pełnienia służby poza granicami państwa przysługuje za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wysokości 60 % najniższej kwoty odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza, o której mowa w przepisach o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie śmierci funkcjonariusza pozostającej w związku z delegowaniem do pełnienia służby poza granicami państwa.
§  8.
1.
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 4, przysługują funkcjonariuszowi na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za czas:
1)
podróży służbowej na terytorium obcego państwa poza siedzibą kontyngentu;
2)
przejazdu z obszaru działania kontyngentu do kraju i z powrotem w uzasadnionych przypadkach służbowych lub losowych.
2.
W przypadku gdy podróż służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, odbywa się wyłącznie na terytorium państwa, do którego skierowano kontyngent, i trwa:
1)
do 12 godzin - dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki nie przysługuje;
2)
ponad 12 godzin - dieta przysługuje w wysokości 70 % diety określonej w przepisach, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2, nie przysługuje, jeżeli funkcjonariusz otrzymuje ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5, lub świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
4.
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej wypłaca się w formie wskazanej przez funkcjonariusza miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym funkcjonariusz spełnił warunki do ich otrzymania.
§  9.
1.
Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania funkcjonariusz otrzymuje w przypadku, gdy w miejscu pełnienia służby poza granicami państwa nie zapewniono mu bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania bądź świadczenia pieniężnego od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, stanowi równowartość 50 % diety na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
3.
W przypadku gdy funkcjonariusz otrzymuje świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania w wysokości niższej niż ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania, przysługuje mu wyrównanie do wysokości tego ryczałtu.
4.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się zaliczkowo z góry, w gotówce, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca służby poza granicami państwa.
§  10.
1.
Ryczałt z tytułu delegowania funkcjonariusz otrzymuje jednorazowo w wysokości kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy.
2.
Ryczałt z tytułu delegowania wypłaca się niezwłocznie po wydaniu rozkazu personalnego o delegowaniu funkcjonariusza do pełnienia służby w kontyngencie pod warunkiem złożenia przez funkcjonariusza zobowiązania do jego zwrotu w przypadku niewzięcia udziału w kontyngencie.
§  11.
1.
Należności, o których mowa w § 3 ust. 1, wypłaca się w złotych, z wyjątkiem należności wymienionych w pkt 4 i 5, które wypłaca się w dolarach amerykańskich.
2.
Należności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, ustala się według średniego kursu dolara amerykańskiego w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, za który należność przysługuje.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA KATEGORII I STAWEK DODATKU ZAGRANICZNEGO DLA FUNKCJONARIUSZY DELEGOWANYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY W KONTYNGENCIE STRAŻY GRANICZNEJ POZA GRANICAMI PAŃSTWA

Lp. Stanowisko Stawka dzienna dodatku w USD
kategoria I kategoria II kategoria III
1 Dowódca kontyngentu 65,00 60,00 55,00
2 Zastępca dowódcy kontyngentu Szef logistyki kontyngentu 50,00 45,00 40,00
3 Oficer sztabowy kontyngentu Oficer szkoleniowy

Dowódca plutonu

Lekarz

45,00 40,00 35,00
4 Dowódca drużyny

Pomocnik szefa logistyki

Szef kompanii

42,00 37,00 32,00
5 Specjalista zespołu logistyki 39,00 34,00 29,00
6 Strażnik graniczny 35,00 30,00 25,00
1 § 5 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 lutego 2008 r. (Dz.U.08.27.155) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.172.1233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należności pieniężne otrzymywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa.
Data aktu: 12/09/2006
Data ogłoszenia: 28/09/2006
Data wejścia w życie: 13/10/2006