Sposób obsługi administracyjnej i finansowej prac Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, wysokość wynagrodzenia członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej i komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz wyznaczanych przez nie recenzentów, a także inne świadczenia przysługujące ich członkom i recenzentom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 25 maja 2006 r.
w sprawie sposobu obsługi administracyjnej i finansowej prac Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, wysokości wynagrodzenia członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej i komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz wyznaczanych przez nie recenzentów, a także innych świadczeń przysługujących ich członkom i recenzentom

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 oraz z 2006 r. Nr 46, poz. 328 i Nr 104, poz. 708 i 711) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obsługę administracyjną prac Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, zwanej dalej "Radą", oraz komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, zwanej dalej "komisją dyscyplinarną", wykonuje wyodrębniona komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
§  2.
Obsługę finansową Rady i komisji dyscyplinarnej wykonują odpowiednie komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
§  3.
1.
Przewodniczący Rady otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 120 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego profesora zwyczajnego, określonej w odrębnych przepisach, zwanej dalej "stawką", a wiceprzewodniczący - 80 % stawki.
2.
Członkowie Rady pełniący funkcje przewodniczących organów określonych w jej statucie otrzymują za każdy dzień udziału w posiedzeniach tych organów wynagrodzenie w wysokości 15 % stawki, a pozostali członkowie Rady - 5 % stawki.
3.
Za udział w tym samym dniu w posiedzeniach więcej niż jednego organu przysługuje jedno wynagrodzenie.
§  4.
1.
Przewodniczący komisji dyscyplinarnej otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 50 % stawki, przewodniczący składów orzekających - 15 % stawki za każdy dzień udziału w posiedzeniach.
2.
Członkowie komisji dyscyplinarnej otrzymują za każdy dzień udziału w posiedzeniach 5 % stawki.
3.
Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej, zwanej dalej "Komisją Akredytacyjną", otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 150 % stawki, sekretarz Komisji Akredytacyjnej - 120 % stawki, a wiceprzewodniczący - 80 % stawki.
2.
Przewodniczący zespołów za każdy dzień udziału w posiedzeniach organów lub zespołów Komisji Akredytacyjnej otrzymują wynagrodzenie w wysokości 15 % stawki, a pozostali członkowie - 8 % stawki.
3.
Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Za opracowanie pisemnej opinii na zamówienie Rady lub Komisji Akredytacyjnej przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
do 20 % stawki - za opinię dla Rady lub za opinię w sprawach, o których mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym;
2)
do 65 % stawki - za opinię dotyczącą oceny, o której mowa w art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w pkt 1.
2.
Wysokość wynagrodzenia za opinie, o których mowa w ust. 1, ustalają odpowiednio przewodniczący Rady lub przewodniczący Komisji Akredytacyjnej.
§  7.
Członkowie Rady, Komisji Akredytacyjnej i komisji dyscyplinarnej oraz wyznaczeni przez nie recenzenci, w związku z wykonywaniem powierzonych im obowiązków, otrzymują diety i inne należności za czas odbywanych podróży na zasadach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami.
§  8.
1.
Rozporządzenie ma zastosowanie do wynagrodzeń należnych od dnia 1 września 2005 r.
2.
Wiceprzewodniczący Komisji Akredytacyjnej otrzymują wynagrodzenie, o którym mowa w § 5 ust. 1, od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.2)
______

1) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 maja 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 76, poz. 540).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 października 2001 r. w sprawie sposobu obsługi administracyjnej i finansowej prac Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz wysokości wynagrodzenia ich członków oraz innych świadczeń przysługujących ich członkom i recenzentom (Dz. U. Nr 120, poz. 1289), które utraciło moc z dniem 1 września 2005 r. na podstawie art. 276 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 oraz z 2006 r. Nr 46, poz. 328 i Nr 104, poz. 708 i 711).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.107.728

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób obsługi administracyjnej i finansowej prac Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, wysokość wynagrodzenia członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej i komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz wyznaczanych przez nie recenzentów, a także inne świadczenia przysługujące ich członkom i recenzentom.
Data aktu: 25/05/2006
Data ogłoszenia: 27/06/2006
Data wejścia w życie: 27/06/2006, 01/09/2005