Tryb przekazywania mienia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 lutego 2005 r.
w sprawie trybu przekazywania mienia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb przekazywania przez Ministra Obrony Narodowej mienia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Agencji - należy przez to rozumieć Wojskową Agencję Mieszkaniową;
2)
ustawie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
planie - należy przez to rozumieć plan przekazywania mienia, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy.
§  2.
1.
Plan zawiera:
1)
oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej i katastru nieruchomości lub ewidencji gruntów, budynków i lokali;
2)
opis nieruchomości, w tym jej położenia i powierzchni oraz jej części składowych i praw z nią związanych, z uwzględnieniem ograniczonych praw rzeczowych ustanowionych na nieruchomości;
3)
nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej podporządkowanej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, w której posiadaniu znajduje się nieruchomość;
4)
dane, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy;
5) 1
informacje o wymogach wynikających z art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.);
6)
informacje o dotychczasowym sposobie wykorzystania nieruchomości;
7)
wartość nieruchomości ustaloną w sposób określony w § 7;
8)
termin przekazania nieruchomości;
9)
wysokość środków finansowych zaplanowanych na utrzymanie nieruchomości w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, którego plan dotyczy.
2.
Plan sporządza się w formie pisemnej i elektronicznej.
§  3.
1.
Minister Obrony Narodowej przekazuje Prezesowi Agencji w terminie do dnia 15 marca każdego roku projekt planu w celu uzgodnienia zawartych w nim terminów przekazywania nieruchomości.
2.
Prezes Agencji przedstawia swoje stanowisko wobec projektu planu, w zakresie określonym w ust. 1, w terminie piętnastu dni od dnia jego otrzymania.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej może dokonać korekty ustalonego planu, jeżeli wymagają tego interesy obronności państwa albo inne ważne względy społeczne lub gospodarcze.
2.
Do korekty planu stosuje się odpowiednio przepisy § 2.
3.
Projekt korekty planu Minister Obrony Narodowej uzgadnia z Prezesem Agencji w zakresie terminów przekazywania nieruchomości. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Po ustaleniu planu Minister Obrony Narodowej określa terminy sporządzenia protokołów zdawczo-odbiorczych, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy.
§  6.
Protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 18 ust. 4 ustawy, zawiera:
1)
oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej i katastru nieruchomości lub ewidencji gruntów, budynków i lokali;
2)
określenie położenia i powierzchni nieruchomości;
3)
opis budynków i budowli znajdujących się na nieruchomości gruntowej oraz ich dane techniczne;
4)
wartość nieruchomości;
5)
informacje o stanie techniczno-użytkowym nieruchomości.
§  7.
1.
Wartość nieruchomości w protokole zdawczo-odbiorczym, o którym mowa w art. 18 ust. 4 ustawy, określa organ prowadzący gospodarkę mieniem będącym w trwałym zarządzie lub użytkowaniu jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, właściwy dla tej nieruchomości.
2.
Wartość nieruchomości przyjmuje się jako równą wartości ujętej w ewidencji ilościowo-wartościowej prowadzonej przez właściwą dla tej nieruchomości jednostkę organizacyjną podporządkowaną lub nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
§  8.
Po uzyskaniu prawomocnej decyzji organu właściwego w sprawach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, o której mowa w art. 18 ust. 6 ustawy, Prezes Agencji występuje z wnioskiem do właściwego sądu rejonowego o dokonanie wpisu w dziale drugim księgi wieczystej przez wykreślenie wpisanego uprzednio organu reprezentującego Skarb Państwa i wpisanie w to miejsce Agencji albo o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 116, poz. 1203.

1 § 2 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.569) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.27.223

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przekazywania mienia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
Data aktu: 03/02/2005
Data ogłoszenia: 15/02/2005
Data wejścia w życie: 02/03/2005