Tryb likwidacji funduszy inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 2005 r.
w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych

Na podstawie art. 252 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 oraz z 2005 r. Nr 83, poz. 719) zarządza się, co następuje:
§  1.
Otwarcie likwidacji funduszu inwestycyjnego, zwanego dalej "funduszem", następuje z dniem:
1)
wystąpienia jednej z przesłanek, o których mowa w art. 246 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, zwanej dalej "ustawą";
2)
w którym decyzja Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanej dalej "Komisją", o odmowie zgody na połączenie funduszy stała się ostateczna - w przypadku gdy towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zwane dalej "towarzystwem", zarządzające tym funduszem złożyło do Komisji wniosek, o którym mowa w art. 246 ust. 2 ustawy, o udzielenie zgody na połączenie funduszu otwartego z innym funduszem otwartym albo specjalistycznego funduszu otwartego z innym specjalistycznym funduszem otwartym;
3)
wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w art. 174 ustawy;
4)
podjęcia przez właściwy organ towarzystwa uchwały o likwidacji ostatniego istniejącego subfunduszu - w przypadku, o którym mowa w art. 165 ust. 4 ustawy.
§  2.
1.
Informację o wystąpieniu przesłanki rozwiązania funduszu towarzystwo doręcza niezwłocznie likwidatorowi funduszu.
2.
W przypadku gdy rozwiązanie funduszu następuje z przyczyn, o których mowa w art. 246 ust. 1 pkt 2 ustawy, depozytariusz informuje o tym niezwłocznie:
1)
likwidatora funduszu - w przypadku gdy jest nim podmiot inny niż depozytariusz;
2)
towarzystwo, które od dnia otwarcia likwidacji nie reprezentuje funduszu w stosunkach z osobami trzecimi.
§  3.
Likwidację prowadzi się pod nazwą funduszu z dodatkiem "w likwidacji".
§  4.
Z dniem otwarcia likwidacji funduszu likwidatorowi przysługują wyłączne prawa do reprezentowania funduszu i zarządzania funduszem.
§  5.
1.
O otwarciu likwidacji funduszu towarzystwo niezwłocznie informuje podmioty, którym powierzyło wykonywanie swoich obowiązków, oraz podmioty, za których pośrednictwem fundusz:
1)
zbywa lub odkupuje jednostki uczestnictwa;
2)
wydaje lub wykupuje certyfikaty inwestycyjne.
2.
Likwidator funduszu powinien ogłosić trzykrotnie o otwarciu likwidacji funduszu.
3.
W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 2, zamieszcza się:
1)
nazwę, rodzaj, konstrukcję i typ funduszu;
2)
wskazanie przesłanki rozwiązania funduszu;
3)
datę otwarcia i planowanego zakończenia likwidacji;
4)
firmę lub imię i nazwisko oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania likwidatora funduszu;
5)
wezwanie wierzycieli, których roszczenia nie wynikają z tytułu uczestnictwa w funduszu, do zgłaszania likwidatorowi roszczeń w terminie jednego miesiąca od dnia ostatniego ogłoszenia;
6)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla uczestników funduszu, oraz tryb i termin dokonywania wypłat dla uczestników funduszu;
7)
wskazanie, że jeżeli wierzyciele nie zgłoszą roszczeń w terminie miesiąca od dnia ostatniego ogłoszenia, wypłaty dla uczestników funduszu zostaną dokonane na podstawie danych znanych likwidatorowi;
8)
wskazanie numeru ogłoszenia;
9)
inne informacje dotyczące likwidacji funduszu, istotne, w ocenie likwidatora, dla uczestników lub wierzycieli funduszu.
4.
W przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami w ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 2, zamiast informacji, o których mowa w ust. 3 pkt 6, zamieszcza się:
1)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla uczestników funduszu posiadających jednostki uczestnictwa danego subfunduszu lub certyfikaty związane z danym subfunduszem;
2)
wskazanie trybu i terminu dokonywania wypłat dla uczestników funduszu, posiadających jednostki uczestnictwa danego subfunduszu lub certyfikaty związane z danym subfunduszem.
5.
W przypadku gdy poszczególne serie certyfikatów inwestycyjnych, wyemitowanych przez likwidowany fundusz, reprezentują różne uprawnienia w zakresie kolejności zaspokajania roszczeń z tytułu posiadania certyfikatów inwestycyjnych, wysokości udziału w aktywach netto funduszu lub subfunduszu w przypadku likwidacji, w ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 2, zamiast informacji, o których mowa w ust. 3 pkt 6, zamieszcza się:
1)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla posiadaczy poszczególnych serii certyfikatów inwestycyjnych;
2)
wskazanie trybu i terminu dokonywania wypłat dla posiadaczy poszczególnych serii certyfikatów inwestycyjnych.
6.
W przypadku funduszu, który wyemitował certyfikaty podporządkowane, w ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 2, obok informacji, o których mowa w ust. 3 pkt 6, zamieszcza się:
1)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla posiadaczy certyfikatów inwestycyjnych podporządkowanych;
2)
wskazanie trybu i terminu dokonywania wypłat dla posiadaczy certyfikatów inwestycyjnych podporządkowanych.
7.
Ogłoszeń o otwarciu likwidacji funduszu dokonuje się w odstępach czternastodniowych, w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń funduszu, wskazanym w statucie funduszu. Ogłoszenia powinny być również udostępnione w miejscach zbywania jednostek uczestnictwa oraz w punktach obsługi klientów domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską, w których były przyjmowane zapisy na nabycie certyfikatów inwestycyjnych.
8.
Pierwszego ogłoszenia dokonuje się w terminie 14 dni od dnia otwarcia likwidacji funduszu, a w przypadku gdy towarzystwo złożyło wniosek o udzielenie zgody na połączenie funduszu otwartego albo specjalistycznego otwartego z innym funduszem otwartym albo specjalistycznym otwartym - w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja Komisji o odmowie zgody na połączenie funduszy stała się ostateczna.
9. 1
Kopię ogłoszenia, o którym mowa w ust. 2, likwidator przesyła Komisji niezwłocznie po dokonaniu pierwszego ogłoszenia.
§  6.
1.
Towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy - depozytariusz, jest obowiązane do przekazania likwidatorowi wszystkich dokumentów i nośników informacji dotyczących działalności funduszu, w tym w szczególności:
1)
ksiąg rachunkowych funduszu, wraz z rejestrem albo ewidencją uczestników funduszu;
2)
statutu i prospektu funduszu;
3)
dokumentów rejestracyjnych funduszu;
4)
umów zawartych przez fundusz albo przez towarzystwo na rzecz funduszu;
5)
dokumentacji dotyczącej postępowań sądowych i administracyjnych, których wynik może mieć wpływ na sytuację finansową funduszu.
2.
Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie 14 dni od dnia otwarcia likwidacji funduszu, a w przypadku gdy towarzystwo złożyło wniosek, o którym mowa w art. 246 ust. 2 ustawy - w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja Komisji o odmowie zgody na połączenie funduszy stała się ostateczna.
3.
Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego, podpisanego przez osobę upoważnioną przez towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy - osobę upoważnioną przez depozytariusza, oraz likwidatora.
§  7.
1.
Niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów i nośników informacji, o których mowa w § 6 ust. 1, likwidator sporządza sprawozdanie finansowe na dzień otwarcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
1)
wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
2)
bilans,
3)
zestawienie lokat,
4)
noty objaśniające

- sporządzone zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

2.
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami likwidator sporządza:
1)
połączone sprawozdanie finansowe na dzień otwarcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
a)
wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
b)
bilans,
c)
zestawienie lokat;
2)
jednostkowe sprawozdanie finansowe subfunduszu na dzień otwarcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
a)
wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
b)
bilans,
c)
zestawienie lokat,
d)
noty objaśniające

- sporządzone zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

3.
Niezwłocznie po sporządzeniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, likwidator przedstawia je do badania podmiotowi uprawnionemu do badania sprawozdań finansowych, a także przekazuje kopię tego sprawozdania równocześnie:
1)
depozytariuszowi;
2)
Komisji;
3)
radzie inwestorów - w przypadku gdy została utworzona;
4)
zgromadzeniu inwestorów - w przypadku gdy zostało utworzone.
4.
Niezwłocznie po zbadaniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, likwidator przesyła Komisji zbadane sprawozdanie wraz z opinią i raportem z badania.
§  8.
W przypadku wystąpienia sporu co do istnienia wierzytelności lub wysokości wierzytelności w stosunku do funduszu, likwidator składa kwotę pieniężną, odpowiadającą wielkości przedmiotu sporu, do depozytu sądowego.
§  9.
1.
Likwidator sporządza i przedstawia Komisji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu dokumentów i nośników informacji, o których mowa w § 6 ust. 1, harmonogram oraz sposób dokonywania czynności związanych z likwidacją funduszu, w tym sposób podejmowania decyzji dotyczących zbycia aktywów funduszu oraz ściągnięcia jego należności, a także sposób i kolejność dokonywania wypłat środków pieniężnych wierzycielom oraz uczestnikom funduszu.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 5 i 6, likwidator informuje dodatkowo Komisję o sposobie i kolejności dokonywania uczestnikom funduszu wypłat z tytułu posiadania poszczególnych serii certyfikatów inwestycyjnych lub certyfikatów podporządkowanych.
3.
Do informacji, o których mowa w ust. 1, likwidator dołącza:
1)
informację o sumie zobowiązań funduszu na dzień otwarcia likwidacji wraz z listą wierzycieli znanych funduszowi;
2)
informację o sumie zobowiązań funduszu na dzień następujący po dniu, do którego - zgodnie z § 5 ust. 3 pkt 7 - wierzyciele powinni zgłosić roszczenia wobec funduszu.
4.
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami informacje, o których mowa w ust. 1-3, powinny zostać przedstawione również odrębnie dla każdego subfunduszu.
5.
Informacje, o których mowa w ust. 1-3, likwidator przekazuje również towarzystwu, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy - depozytariuszowi.
6.
Na podstawie harmonogramu likwidator zbywa aktywa funduszu, dokonuje ściągnięcia należności funduszu, zaspokaja wierzycieli funduszu oraz umarza jednostki uczestnictwa albo certyfikaty inwestycyjne przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu.
§  10.
1.
Likwidator jest obowiązany do sporządzania i dostarczania Komisji informacji miesięcznych do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego ta informacja dotyczy, począwszy od miesiąca, w którym została otwarta likwidacja. Informacje są sporządzane według danych na ostatni dzień miesiąca.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera następujące dane:
1)
ilość i rodzaj zbytych aktywów w danym miesiącu;
2)
sumę zobowiązań ogółem;
3)
sumę roszczeń zaspokojonych w danym miesiącu;
4)
sumę roszczeń pozostających do zaspokojenia, z podziałem na roszczenia uczestników funduszu oraz innych podmiotów;
5)
poniesione koszty likwidacji, w tym wynagrodzenie wypłacone likwidatorowi w danym miesiącu, w podziale na poniesione przez fundusz lub towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy - przez depozytariusza.
3.
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami dane, o których mowa w ust. 2, podaje się również w podziale na poszczególne subfundusze.
4.
Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 3 i 5, podaje się również narastająco od dnia otwarcia likwidacji funduszu.
§  11.
1.
W przypadku gdy likwidacja funduszu trwa ponad 6 miesięcy, likwidator jest obowiązany do sporządzania i ogłaszania, w sposób określony w statucie funduszu, informacji półrocznych o stanie likwidacji funduszu.
2.
Informacje półroczne zawierają następujące dane:
1)
ilość i rodzaj zbytych aktywów w danym półroczu;
2)
wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa albo wartość aktywów netto na certyfikat inwestycyjny na dzień sporządzenia informacji;
3)
sumę zobowiązań ogółem na dzień sporządzenia informacji;
4)
sumę roszczeń zaspokojonych w danym półroczu;
5)
sumę roszczeń pozostających do zaspokojenia;
6)
poniesione koszty likwidacji w danym półroczu.
3.
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami dane, o których mowa w ust. 2, podaje się również w podziale na poszczególne subfundusze.
§  12.
Jeżeli likwidacja nie może być zakończona w dniu określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 5 ust. 3, likwidator jest obowiązany, na 14 dni przed upływem tego terminu, ogłosić dwukrotnie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń funduszu, wskazanym w statucie funduszu, nową datę zakończenia likwidacji, z podaniem przyczyn niezakończenia likwidacji w terminie określonym w ogłoszeniu.
§  13. 2
 
1.
Jeżeli statut funduszu nie stanowi inaczej, z dniem rozpoczęcia likwidacji fundusz inwestycyjny zaprzestaje ogłaszania wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa lub certyfikat inwestycyjny.
2.
Fundusz inwestycyjny zamknięty w likwidacji, którego certyfikaty są notowane na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu, ma obowiązek ustalania i podawania do publicznej wiadomości wartości aktywów netto na certyfikat inwestycyjny w dniach wyceny przypadających po otwarciu likwidacji, do czasu zakończenia notowań certyfikatów inwestycyjnych.
3.
W przypadku likwidacji subfunduszu funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego z wydzielonymi subfunduszami, jeżeli statut nie stanowi inaczej, z dniem rozpoczęcia likwidacji zaprzestaje się ogłaszania wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa subfunduszu.
§  14.
1.
Po dokonaniu czynności, o których mowa w art. 249 ustawy, likwidator sporządza sprawozdanie finansowe zawierające co najmniej:
1)
bilans zamknięcia sporządzony na dzień następujący po dokonaniu czynności, o których mowa w art. 249 ustawy;
2)
listę wierzycieli, którzy zgłosili roszczenia wobec funduszu, a w przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami - także listę wierzycieli, których roszczenia podlegały zaspokojeniu z aktywów poszczególnych subfunduszy;
3)
wyliczenie kosztów likwidacji, na dzień zakończenia likwidacji, wynikających z roszczeń zgłoszonych wobec funduszu.
2.
Niezwłocznie po sporządzeniu sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, likwidator przedstawia je do badania podmiotowi uprawnionemu do badania sprawozdań finansowych, a kopię tego sprawozdania przekazuje Komisji.
3.
Niezwłocznie po zbadaniu sprawozdania finansowego likwidator przesyła Komisji zbadane sprawozdanie, wraz z opinią i raportem z badania.
4.
W terminie 7 dni od dnia zakończenia badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 2, likwidator składa do sądu rejestrowego wniosek o wykreślenie funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych.
5.
Kopię wniosku, o którym mowa w ust. 4, likwidator przekazuje Komisji w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
6.
Niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia sądu o wykreśleniu funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych likwidator przekazuje Komisji jego kopię.
§  15.
1.
Po wykreśleniu funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych, likwidator przekazuje towarzystwu, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy - depozytariuszowi, dokumenty i nośniki informacji otrzymane na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego, o którym mowa w § 6 ust. 3.
2.
Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego, podpisanego przez likwidatora oraz osobę upoważnioną przez towarzystwo lub depozytariusza.
§  16.
W przypadku gdy likwidatorem funduszu jest podmiot inny niż depozytariusz, depozytariusz jest obowiązany do wykonywania wszelkich poleceń likwidatora związanych z likwidacją funduszu, chyba że są sprzeczne z prawem lub ze statutem funduszu.
§  17.
Przepisu § 5 nie stosuje się do funduszu rozwiązywanego ze względu na upływ czasu, na jaki dany fundusz został utworzony, jeżeli sposób przeprowadzenia likwidacji został określony w statucie tego funduszu. Przepisy § 6 i 8-12 stosuje się odpowiednio.
§  18.
Jeżeli dzień otwarcia likwidacji funduszu wypada przed dniem bilansowym, określonym zgodnie z przepisami o rachunkowości funduszy inwestycyjnych, fundusz nie sporządza rocznego lub półrocznego sprawozdania finansowego, połączonego sprawozdania finansowego funduszu z wydzielonymi subfunduszami, w tym jednostkowych sprawozdań finansowych subfunduszy, za rok obrotowy lub półrocze roku obrotowego, kończący się lub kończące w tym dniu bilansowym.
§  19.
W przypadku otwarcia likwidacji funduszu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, postępowanie likwidacyjne prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2005 r. 3
1 § 5 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.120.827) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2006 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.120.827) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2006 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2001 r. w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 77, poz. 818).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.114.963

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb likwidacji funduszy inwestycyjnych.
Data aktu: 21/06/2005
Data ogłoszenia: 28/06/2005
Data wejścia w życie: 01/07/2005