Sposób ustalania i tryb przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów w specjalnych strefach ekonomicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 13 kwietnia 2004 r.
w sprawie sposobu ustalania i trybu przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów w specjalnych strefach ekonomicznych

Na podstawie art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przepisy rozporządzenia określają:
1)
sposób ustalania i tryb przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych, na podstawie zezwolenia, zmienionego stosownie do przepisów art. 6 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, zwanej dalej "ustawą", przez przedsiębiorcę, do którego stosuje się art. 5 ust. 2 ustawy, zwanej dalej "częścią rekompensującą subwencji";
2)
szczegółowe dane niezbędne do ustalenia wysokości ubytku dochodów gmin, o którym mowa w pkt 1;
3)
wzór wniosku o przyznanie części rekompensującej subwencji oraz termin jego składania.
§  2. 
1. 
Kwotę części rekompensującej subwencji dla gmin ustala się w wysokości równowartości ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków, zajętych na prowadzenie, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy.
2. 
Ubytek, o którym mowa w ust. 1, wykazywany jest we wniosku gminy o przyznanie części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków położonych na terenie specjalnych stref ekonomicznych, zwanym dalej "wnioskiem". Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Gmina składa wniosek do właściwej miejscowo regionalnej izby obrachunkowej w terminie do dnia 25 sierpnia roku budżetowego, wykazując roczne skutki zwolnienia z podatku od nieruchomości według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
2. 
Gminy we wniosku wykazują:
1) 1
 podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości odrębnie dla gruntów, budynków i budowli, które w roku, za który sporządzany jest wniosek, były zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, według stanu na dzień 30 listopada 2000 r.;
2)
stawki podatku od nieruchomości, ustalone przez radę gminy, obowiązujące w 2000 r.;
3)
kwotę rocznych skutków zwolnienia z podatku od nieruchomości, ustaloną jako suma kwot wyliczonych odrębnie dla gruntów, budynków i budowli na podstawie danych, o których mowa w pkt 1 i 2.
3. 
Regionalna izba obrachunkowa sprawdza prawidłowość sporządzonych wniosków pod względem rachunkowym oraz formalnym, a następnie przekazuje je, w terminie do dnia 10 września roku budżetowego, do ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  4. 
W terminie do dnia 25 listopada roku budżetowego minister właściwy do spraw finansów publicznych:
1)
informuje gminy o wysokości części rekompensującej subwencji;
2)
przekazuje na rachunek budżetu gminy kwotę części rekompensującej subwencji, ustaloną na podstawie wniosku złożonego w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  5. 
1. 
Gminy przekazują do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w terminie do dnia 10 maja roku budżetowego, informację o przewidywanej w roku budżetowym wysokości ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. 
W informacji należy podać:
1)
podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów, budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2)
stawki podatku od nieruchomości, według uchwały rady gminy, obowiązujące w 2000 r.;
3)
przewidywaną wysokość ubytku dochodów gminy.
3. 
Przewidywaną wysokość ubytku dochodów gmin określa się w sposób przyjęty przy sporządzaniu wniosku.
4. 
Wzór informacji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
Informację o przewidywanej w 2004 r. wysokości ubytku dochodów wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 2, gminy przekazują w terminie do dnia 20 maja 2004 r.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  2

WNIOSEK O PRZYZNANIE CZĘŚCI REKOMPENSUJĄCEJ SUBWENCJI OGÓLNEJ NA WYRÓWNANIE UBYTKU DOCHODÓW WYNIKAJĄCEGO ZE ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI GRUNTÓW, BUDOWLI I BUDYNKÓW POŁOŻONYCH NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2  3

INFORMACJA O PRZEWIDYWANYM UBYTKU DOCHODÓW WYNIKAJĄCYM ZE ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI GRUNTÓW, BUDOWLI I BUDYNKÓW POŁOŻONYCH NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

1 § 3 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.86.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.86.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.86.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.65.599

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalania i tryb przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów w specjalnych strefach ekonomicznych.
Data aktu: 13/04/2004
Data ogłoszenia: 16/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004